100'den 0 'a kadar sayan asenkron devre yaparken ,yardıma ihtiyacım var ?

SET = 1 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 1 olur
RESET = 1 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 0 olur
SET = 0 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 1 olur
RESET = 0 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 0 olur

Bu ikinciler aslında üst çizgi olacak, ama forum üst çizgi desteklemediği için ortadan çizgi görünüyor :p

Proteus'daki flip flop'larda SET/RESET ters mi çalışıyor düz mü onu anlayıp ona göre devreyi yapman lazım. Ya AND gate, yada NAND gate gerekir.
bazı set ve resetlerde üzerinde yuvarlak işareti yok yani sanırsam lojik 1 tetikleme,bazısında ise yuvarlak var yani lojik 0 tetikleme ,şimdi ben set lojik 1 olan için and kapısı kullanacağım öyle mi yani kapının çıkışı 1 olacak veya lojik 0 set ve reset için nand kapısı mı kullanacağım ki nand kapısının çıkışı 0 mı olmalı bu durumda ?

SET = 1 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 1 olur
RESET = 1 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 0 olur
SET = 0 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 1 olur
RESET = 0 olursa, flip flop o anda ne yapıyor olursa olsun, Q = 0 olur

Bu ikinciler aslında üst çizgi olacak, ama forum üst çizgi desteklemediği için ortadan çizgi görünüyor :p

Proteus'daki flip flop'larda SET/RESET ters mi çalışıyor düz mü onu anlayıp ona göre devreyi yapman lazım. Ya AND gate, yada NAND gate gerekir.
hocam buyrun devrenin resmi
aaw.png

buyrun devrenin resmi
https://mobile.donanimhaber.com/store/2b/68/37/2b6837946361556e05eccbda1dbc4f99.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sanırım print screen yaparak ekran görüntüsünü kaydediyorsun. Bu şekilde yazılar hiç okunmuyor. Flip flop'lara bakınca neresi ne belli değil.

File menüsünde "export graphics" diye bir seçenek var. Orada, şemayı grafik dosyası olarak kaydedebiliyorsun.

Sanırım print screen yaparak ekran görüntüsünü kaydediyorsun. Bu şekilde yazılar hiç okunmuyor. Flip flop'lara bakınca neresi ne belli değil.

File menüsünde "export graphics" diye bir seçenek var. Orada, şemayı grafik dosyası olarak kaydedebiliyorsun.
hocam isis dosyasını atayım mı?

hocam isis dosyası burada resim olarakta atmayı deneyeceğim https://mega.nz/#!d3IXGaJK!gDOGynHXzGV-sNUlXtl1N3UAex3_nhjeGQb70kkGKRQ

Bende proteus 8.6 SP3 demo var, sendeki versiyon farklıdır herhalde, dosyasını açamayabilir. Ama sendeki versiyon da şemayı bir grafik dosyası olarak kaydedebiliyordur. Benimki demo, zaten kayıt hiç çalışmıyor, ama o menü var ve bir sürü grafik formatında kayıt edebiliyor (bmp, jpg vs)

Bende proteus 8.6 SP3 demo var, sendeki versiyon farklıdır herhalde, dosyasını açamayabilir. Ama sendeki versiyon da şemayı bir grafik dosyası olarak kaydedebiliyordur. Benimki demo, zaten kayıt hiç çalışmıyor, ama o menü var ve bir sürü grafik formatında kayıt edebiliyor (bmp, jpg vs)
hocam hemen halledip atıyorum evet bende de var hallediyorum

hocam buyrun jpg versiyonu

hocam buyrun jpg versiyonu
sss.jpg

JK flip flop'un toggle modda çalışması için ne yapıyorduk? J ve K yı lojik 1 yapmak lazım. Sen bunu ilk flip flop için yapmışsın, ama diğerlerinin girişlerini havada bırakmışsın. Bu devreyi kurduğun zaman o JK girişlerinin lojik değeri belirsiz olacaktır. Öncelikle bunu düzelt.

JK flip flop'un toggle modda çalışması için ne yapıyorduk? J ve K yı lojik 1 yapmak lazım. Sen bunu ilk flip flop için yapmışsın, ama diğerlerinin girişlerini havada bırakmışsın. Bu devreyi kurduğun zaman o JK girişlerinin lojik değeri belirsiz olacaktır. Öncelikle bunu düzelt.
hocam onu yapmıştımda savelemeyi unutmuşum o dosyada onu düzeltiyorum

düzelttim hocam

Bunun dışında senin yaptığın bu devre, 127 den aşağı saymayı da doğru yapmaz. Bu devre yukarı doğru sayıyor. Öncelikle devreyi 127 den aşağı doğru sayacak hale getirmen lazım. Şuradaki örneğe bak:

04354.png

127 den 0 a doğru şekilde saysın, sonraki adım, 100 değerinde sayacın 0 a geri döndürmek. Ama işte aşama aşama gitmek lazım. Her aşamayı da ayrı olarak kaydedip, devreyi bozduğun zaman ona geri dönmen lazım.

Bir de yaptığın devreyi çok dağınık çizmişsin. Biraz çizgileri falan düzelt, spagetti gibi görünmesin. Olabildiğince basit görünsün, çizgiler birbirlerini gerekmedikçe kesmesin.

Bunun dışında senin yaptığın bu devre, 127 den aşağı saymayı da doğru yapmaz. Bu devre yukarı doğru sayıyor. Öncelikle devreyi 127 den aşağı doğru sayacak hale getirmen lazım. Şuradaki örneğe bak:

04354.png
hocam yükselen kenarlı asenkron geri sayıcı devre benim yaptığım yani o kapıları koymasam zaten 128 den geriye sayıyor ,kapıları koyunca 100-103-102-101-100 diye sayıyor :) yani yaptığım flip floplar doğru ancak problem kapılarda

127 den 0 a doğru şekilde saysın, sonraki adım, 100 değerinde sayacın 0 a geri döndürmek. Ama işte aşama aşama gitmek lazım. Her aşamayı da ayrı olarak kaydedip, devreyi bozduğun zaman ona geri dönmen lazım.

Bir de yaptığın devreyi çok dağınık çizmişsin. Biraz çizgileri falan düzelt, spagetti gibi görünmesin. Olabildiğince basit görünsün, çizgiler birbirlerini gerekmedikçe kesmesin.
tamam hocam çizgileri düzelteceğim , kapıları kaldırdığım zaman 127den 0 a sayıyor ,sonraki adım işte olmuyor ,ne yapmam lazım :)

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri