100'den 0 'a kadar sayan asenkron devre yaparken ,yardıma ihtiyacım var ?

nor kapısın silip markalı modelli 8 girişli olanl
nor değiştirip fazla ucu direkt topraklar mısın..

nor kapısın silip markalı modelli 8 girişli olanl
nor değiştirip fazla ucu direkt topraklar mısın..
denedim hocam gene bi değişiklik yok 127 den başlayıp 0a gidiyor ,anca toogleye bastığım zaman 100den 0a gidiyorum,bir de bu simulasyonu devreye de uygulamam lazım o yüzden tooglesiz nasıl yapacağım

cemal arkadaş haklı, internetten crakli 8.4 sp0 ını indirdim kurdum, dediği gibi anlamsız çalışıyor bunda da, işin içine nor çıkışını bağlayınca 100 den 96 inip dönme falan,ve bazen jk lar çalışmıyor, programdan olabilir..

cemal arkadaş haklı, internetten crakli 8.4 sp0 ını indirdim kurdum, dediği gibi anlamsız çalışıyor bunda da, işin içine nor çıkışını bağlayınca 100 den 96 inip dönme falan,ve bazen jk lar çalışmıyor, programdan olabilir..
ilk yaptığım devrede yani q çıkışından lamba aldığım devrede o vardı 100-96 gidip geliyordu ama son yaptığımda bir problem yok taydin dediği gibi q değilden aldım clock yerlerini değiştim bu sefer oldu 127den 0 a gidiyor toogleyi 1 yaptığım zaman 100den 0 a gidiyor,ama tam olarak istenen proje konusu 100DEN GERİYE RESETLİ ASENKRON SAYICI, ve bunu boardda yapmam lazım ayrıca sıkıntı 100den başlayıp 0a gidip tekrar 0 olunca 100e dönmesinde

karaşimşek ışıklari gibi 0 ile 100 arası gidip gelmesi mi gerekiyor :) ..

geri sayıcı ve set değeri olduğu için tekrar 100 e dönmesi normal bence :) sen entegrelerini alıp yapmaya başla bakalım daha ne sorunların çıkacak :) ..

geri sayıcı ve set değeri olduğu için tekrar 100 e dönmesi normal bence :) sen entegrelerini alıp yapmaya başla bakalım daha ne sorunların çıkacak :) ..
şöyle de yapmaya çalıştım 99dan 0a gidiyor ama 100 olması için bir tane daha display ve iki entegre daha koyuyorum ancak biraz karışık oluyor ,sizce buradan yapılsa olabilme şansı var mı
jkj.jpg

o flip floplu devre çalışıyor, ben burada çalıştığını görüyorum. Sende çalışmıyorsa bir yerlerde birşeyi atlıyorsundur. 100 den başlatma işine geçmeden onun çalıştığını gör Cemal.

O sayıcının şöyle bir dezavantajı var yalnız. Sayaç 0 a indiğinde, 0'da çok kısa bir süre oyalanıyor. Hemen 0 den 100 e geçiyor. Belki hoca "diğer durumlarda ne kadar süre kalıyorsa, 0 durumunda da o kadar süre kalsın" diyebilir.

o flip floplu devre çalışıyor, ben burada çalıştığını görüyorum. Sende çalışmıyorsa bir yerlerde birşeyi atlıyorsundur. 100 den başlatma işine geçmeden onun çalıştığını gör Cemal.

O sayıcının şöyle bir dezavantajı var yalnız. Sayaç 0 a indiğinde, 0'da çok kısa bir süre oyalanıyor. Hemen 0 den 100 e geçiyor. Belki hoca "diğer durumlarda ne kadar süre kalıyorsa, 0 durumunda da o kadar süre kalsın" diyebilir.
hocam sizin koyduğunuz displayli devreyi mi diyorsunuz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri