100w Lazer Projem

Merhaba öncelikle hayırlı olsun :)

Aynaları ve focus head i tedarik ettiniz mi?
Bu CO2 tüpün ömrü ne kadar?
Laserin sürücü elektronikleri de laser ile birlikte mi geldi?
Neden fiber coupled diode laser kullanmadınız? Ömürleri çok uzun ve çok daha verimliler?
Bir de sanki o motorlar biraz fazla büyük olmamış mı :). Markalama da mı yapacaksınız?
Eksen tahrikleri dişli mi kayış mı?

Yeterince soru sordum sanki, daha fazla sorup kendimi kovdurmadan...:))

sadece 4. sorunuza kendimce cevp vereyim.

elimde dilas marka alman malı fiber coupled 30w 880nM infrared laser var. tam tamına 8500 euro paraya aldık.co2 laserler diyot laserlere veya nd yaq laserlere göre çok ucuzdur. kısmetse bende 30w general surgery laser projemi bitirmeye çalışıyorum. bitince foto eklerim inşallah. buarada TEC cooler ile 0.01 derece hassasiyette PID ile 35 derecede tutmaya çalışıyorum dilasın PDF inde bu hassasiyette 75w cooler/heater gereksinimi diyor. yani anlıycağınız diyot laser sadece kendisi ile bitmiyor verimi çok çok iyi life time da çok iyi fakat götürüsü çok. :)

Evet tamamen yerli üretim ve milli servet düşüncesiyle başladım.İnşallah çıkacak ortaya bişeyler.

x,y tezgahı dahil soğutma ünitesine kadar tamamen kendiniz yapmak isterseniz hardware ve firmware lar dahil yardım edebilirim. şema,pcb çizimi vs.. step motor sürücüleri sıcaklık kontrolü ve tft dokunmatik ekranda dahil bütün sistemi tek karta çizeriz.

x,y tezgahı dahil soğutma ünitesine kadar tamamen kendiniz yapmak isterseniz hardware ve firmware lar dahil yardım edebilirim. şema,pcb çizimi vs.. step motor sürücüleri sıcaklık kontrolü ve tft dokunmatik ekranda dahil bütün sistemi tek karta çizeriz.
Böyle bir sisteme sanırım ihtiyacım olacak Abicim..Makinayı tamamlayım çalıştırayım sonra iletişime geçeriz inşallah

bu kadar büyük tablada lazer tüpüne en uzak mesafedeki yerdeki kesim sonucunuz farklı ya da lazer tüpüne yakın mesafedeki kesim sonucunuz farklı olmasın :D

soruyorum sadece yanlış anlaşılmasın benimde evimde 40w var :D

bu kadar büyük tablada lazer tüpüne en uzak mesafedeki yerdeki kesim sonucunuz farklı ya da lazer tüpüne yakın mesafedeki kesim sonucunuz farklı olmasın :D

Aynalarla yansıtılıp laser head.de mercekle focuslanacağı için sorun olmaz gibi geliyo tabiki bi tecrübem yok ama lazer ışınları 2m kaybolacaksa ne diye havaya yazı yazıyolar :-D

işte bende bilmiyorum bir araştır derim çünkü büyük tablalarda köprüde lazer tüpünü taşıyorlardı gördüklerim. ya da fiber lazer

sadece 4. sorunuza kendimce cevp vereyim.

elimde dilas marka alman malı fiber coupled 30w 880nM infrared laser var. tam tamına 8500 euro paraya aldık.co2 laserler diyot laserlere veya nd yaq laserlere göre çok ucuzdur. kısmetse bende 30w general surgery laser projemi bitirmeye çalışıyorum. bitince foto eklerim inşallah. buarada TEC cooler ile 0.01 derece hassasiyette PID ile 35 derecede tutmaya çalışıyorum dilasın PDF inde bu hassasiyette 75w cooler/heater gereksinimi diyor. yani anlıycağınız diyot laser sadece kendisi ile bitmiyor verimi çok çok iyi life time da çok iyi fakat götürüsü çok. :)

Forumu çok özlemişim :)

Ama bence kesinlikle üstüne yoğunlaşılması gereken konu bu :). Çok daha uğraştırıcı olabilir ama gerçekten laser ile ilgili bişeyler yapılacaksa diode laserlere yoğunlaşılması gerekiyor bence. Çünkü CO2 laserlerin devri kapandı son çırpınışlarını veriyor.

30W fiber coupled için 8500Euro fiyat bana biraz yüksek gibi geldi. Türkiye'den mi yoksa yurtdışından mı tedarik ettiniz? Dilas ın bir çok alternatifi var onlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Ayrıca driverını da hazır mı aldınız yoksa diyotları kendiniz mi sürüyorsunuz? Bir de ışının kalınlığı kaç mikron? Benim de laser ile ilgili çalışmalarım var ama finansman bekliyorum. Kabloları hiç ek yaptınız mı? O konuyu çok merak ediyorum. Normal telekom fiberinde kullanılan ekipmanlar kullanılarak ekleyebilir miyiz ki fiberleri? Bana mümkün olduğu söylendi ama bir çok faktör var. Fiber kabloları yakma ihtimali falan var bildiğiniz gibi doğru yapılmazsa :)

Aslında en çok istediğim şeylerden biri diode ları kendim couple etmek fiberin içine. Ama gerekli labaratuar ekipmanları beni çok aşar gibi görünüyor :)
Üniversiteye saklıyorum artık hevesimi

Ama bence kesinlikle üstüne yoğunlaşılması gereken konu bu :). Çok daha uğraştırıcı olabilir ama gerçekten laser ile ilgili bişeyler yapılacaksa diode laserlere yoğunlaşılması gerekiyor bence. Çünkü CO2 laserlerin devri kapandı son çırpınışlarını veriyor.

30W fiber coupled için 8500Euro fiyat bana biraz yüksek gibi geldi. Türkiye'den mi yoksa yurtdışından mı tedarik ettiniz? Dilas ın bir çok alternatifi var onlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Ayrıca driverını da hazır mı aldınız yoksa diyotları kendiniz mi sürüyorsunuz? Bir de ışının kalınlığı kaç mikron? Benim de laser ile ilgili çalışmalarım var ama finansman bekliyorum. Kabloları hiç ek yaptınız mı? O konuyu çok merak ediyorum. Normal telekom fiberinde kullanılan ekipmanlar kullanılarak ekleyebilir miyiz ki fiberleri? Bana mümkün olduğu söylendi ama bir çok faktör var. Fiber kabloları yakma ihtimali falan var bildiğiniz gibi doğru yapılmazsa :)

Aslında en çok istediğim şeylerden biri diode ları kendim couple etmek fiberin içine. Ama gerekli labaratuar ekipmanları beni çok aşar gibi görünüyor :)
İşte bizim forumumuz :-D estirin fırtınayı

jenoptik firmasınında var fakat dilas piyasadaki en iyi marka medical class laserlerde. driver picolas firmasından oda 350 euro. geri kalan ekran arayuz ,kontroller,tec driver cooler benim tasarımım.

400um fiber çıkışlı sma portu var. ayrıca laser modul içine heatsink e couple edilmiş industrial grade te 10k ntc var, optik güç ölçümü için osram marka bpw serisi foto diyotta içerisinde, fiber soketin takıldığını anlayacağımız internal microswitchler içerisinde bütün bunların çıkışlarını tek bir soket ile alıyorsunuz dışarı kendi kontrol kartınıza bağlıyorsunuz. gerisi yazılım ve diğer özellikler. ben tasarımımda firmanın isteğine göre kendi sarf malzemesini satması açısından mifare rfid ile aynı araçlardaki immo çipi gibi rfid tag ile sarf fiberlerini kilitlemeyi planladım. çünkü sağlık bakanlığı ödemeleri nöroloji uygulamalarında atıyorum 1500tl bir fiber sarf malzemesine öderken varis tedavisi için 600tl ödüyor ve her ikiside farksız mazleme. bazı uyanık firmalar lasere para vermeden piyasadn daha ucuza fiber alıp cihaza takmasınlar diye rfid uygulanacak.

programlarda laser power level range verilebiliyor. home dan uzaklaştıkça lineer olarak gücü arttırıp home a yaklaştıkça azaltmak gibi. fakat focus olayı malesef bu tip aynalarda olamıyor. varifocal tipte bir optik ayarlayıcı gerekir ve son ayna tarafında sürekli focus kontrolü yapacak optik alıcı (photo diode vs..) gerekiyor. balsa kesimi yapılacağı için buradaki hatalar tezgah boyuyla orantılı olarak göz ardı edilebilecek düzeyde olacaktır. bu sistemler aynı zamanda konfeksiyon tekstil atolyelerinde çok sık kullanılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,924
Kullanıcılar
451,090
Son üye
kepyana

Yeni konular

Geri