100w Lazer Projem

HBot veya CoreXY tarzi bir kayis sitemi isleri koaylastirabilir. Motorkar cok cok guclu gorunuyor.

Forumu çok özlemişim :)

Ama bence kesinlikle üstüne yoğunlaşılması gereken konu bu :). Çok daha uğraştırıcı olabilir ama gerçekten laser ile ilgili bişeyler yapılacaksa diode laserlere yoğunlaşılması gerekiyor bence. Çünkü CO2 laserlerin devri kapandı son çırpınışlarını veriyor.

30W fiber coupled için 8500Euro fiyat bana biraz yüksek gibi geldi. Türkiye'den mi yoksa yurtdışından mı tedarik ettiniz? Dilas ın bir çok alternatifi var onlarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Ayrıca driverını da hazır mı aldınız yoksa diyotları kendiniz mi sürüyorsunuz? Bir de ışının kalınlığı kaç mikron? Benim de laser ile ilgili çalışmalarım var ama finansman bekliyorum. Kabloları hiç ek yaptınız mı? O konuyu çok merak ediyorum. Normal telekom fiberinde kullanılan ekipmanlar kullanılarak ekleyebilir miyiz ki fiberleri? Bana mümkün olduğu söylendi ama bir çok faktör var. Fiber kabloları yakma ihtimali falan var bildiğiniz gibi doğru yapılmazsa :)

Aslında en çok istediğim şeylerden biri diode ları kendim couple etmek fiberin içine. Ama gerekli labaratuar ekipmanları beni çok aşar gibi görünüyor :)
Üniversiteye saklıyorum artık hevesimi
Telefon hattinda kullanilan fiber kablo ile kesimde kullanilan fiber kablo ayni degil... net bir bilgi....

Telefon hattinda kullanilan fiber kablo ile kesimde kullanilan fiber kablo ayni degil... net bir bilgi....

Haklısınız. Fakat benim kastettiğim ekipmanlar fiber kablolar değil, fiberleri ek yapmak için kullandıkları ısıyla iki fiberi birbirine kaynatan(ekleyen) ekipmandı. Onlar da mı farklı acaba?

Fiber kesim kablolari ozel olarak imal edilmekte.. bazilari yapisi olarak hava sogutmali bazilari sivi sogutmali olarak bulunmakta.. ozelikle yuzey sertlestirmede kullanilan fiber lazerlede boyle... ayrica fiber laserle ne kesmeyi planliyorsunuz...

Fiber kesim kablolari ozel olarak imal edilmekte.. bazilari yapisi olarak hava sogutmali bazilari sivi sogutmali olarak bulunmakta.. ozelikle yuzey sertlestirmede kullanilan fiber lazerlede boyle... ayrica fiber laserle ne kesmeyi planliyorsunuz...

Benim bahsettiğim fiber 50um 500w laseri iletiyor. Qbh connector falan var üzerinde ve bildiğim kadarıyla su/hava soğutma yok. Diğer kısımda ise diodeu fibere ilk kez couple ederken kullanılan yaklaşık 50w güçte laser geçiyor fiberin içinden orada da herhangi bir su soğutma yok. 50w lık 10 tane fiber, fiber couplera giriyor ve tek fiberden 500w olarak çıkıyor. Arada active fiber componentler falan da var. Ve en son fiberde yani ışının uygulama alanına gönderildiği fiberde 500w 50um 808nm laser ışını var. Bahsettiğim örnekte herhangi bir su soğutma yok. Su soğutma sadece diodeları soğutmada kullanılıyor. Sizin bahsettiğiniz ne tür bir ugulama acaba?

500w lazer icin hava sogutma olmasi normaldir diodlar aluminyum uzerine montajli olup hava ile sogutulmasi yeter.. eger 24 saat calisan celik kesen 1000 2000 watt lazer hava ve su sogutmali olmakda bunun uzerine cikildiginda direk su sogutmaya gecmekte...

500w lazer icin hava sogutma olmasi normaldir diodlar aluminyum uzerine montajli olup hava ile sogutulmasi yeter.. eger 24 saat calisan celik kesen 1000 2000 watt lazer hava ve su sogutmali olmakda bunun uzerine cikildiginda direk su sogutmaya gecmekte...

Yüksek güçlerdeki ünitelerde su soğutma var tabiki ama bildiğim kadarıyla bu soğutma sistemi diodeları soğutmak için. Fiberler soğutulmuyor çelik kesen sistem dahi olsa. IPG 3000w fiber laser ve precitec kafa kombinasyonunda fiberler su ile soğutulmuyor mesela. Sadece diodeların soğutulmasında kullanılıyor. Sizin bahsettiğiniz su ile fiber kabloyu soğutma hangi durumlarda veya hangi cihazlarda kullanılıyor onu anlayamadım hala...

3000w lazer hayal edemiyorum. Fiyatını da.

3000 watt fiber lazerin unite fiyati 100.000 euro idi.. buna chiller kablo ve kesim kafasi dahil degildi..

Forum istatistikleri

Konular
128,842
Kullanıcılar
450,937
Son üye
sara arslan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri