12v 20w'lık power led'i hem 12v hem 24v ile çalıştırmak

Bu işi lineer regülatörle çözerseniz 24v beslemede leddeki güç kadar gücü regülatörde ısıya çevirirsiniz. Bu nedenle anahtarlamalı çalışan tasarıma yönelmeniz lazım.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Yukarı tükürsen bıyık asagi tükürsen sakal.

Arkadaş kutuda yerim yok diyor. Bu işi lineer regulatorle cozsen regulator entegresi havya gibi ısınacak. Buda soğutucu takmak gerektirecek.

Anahtarlamali Yöntem en mantiklisi. Kutuda bunun için yeterli yer açılmalı. Artık yeni buck converterler çok küçük ve en mantiklisi bu gibi.

Bu ledleein kendi sürücüleri varmi acaba çünkü bu ledler sürücüsü olmadan satılıyordu bilmiyorum?

Şu ledi bir görsek arkadaşımız resmini eklerseniz olur.

Arkadas lutfen DC/DC konverter onermeyin demis. Ben bunu hazir urun anlaminda soyledigini varsayarak dikkate almiyorum. Sorun, 24v da calisan cok kucuk boyutlu anahtarlamali calisan sabit akim kaynagi tasarimina donusmus durumda. 12v calismada en kotu ihtimal devreyi by-pass eder.

bence 12v led den 1 tane daha alsın 24 v luk sistemde seri bağlasın.

ustacım çok çok çok teşekür ediyorum size aradığım detaylı bir cevap bu.

ustacım sıktım sizi biliyorum ama affedin bu ledin 6v olanıda varmış yaklaşık 3 amp civarı . sadece 7806 regulatörle bu işi kısa yoldan yapabilirmiyim acaba yada 2 tane 7806 kullanarak çünkü regulatör amperinden dolayı ?
78XX serisi regülatörlere girersen başına iş alırsın.
3A akım limitlemesi için LM350 yeterli gibi görünse de kendi üzerinde harcadığı güçten dolayı korumaya geçecektir.
LM338K kullanılabilir. Ancak çok daha hassas ayarlamalar gereklidir.
LM338K 5A akım kapasitesine sahiptir. Ancak çıkış gerilimi 6V olduğu için çok fazla güç düşümü söz konusudur. Yani LM338 üzerinde 24-6=18V gibi bir gerilim düşümü olacaktır ki, teknik olarak sınırları zorlamak gerekmektedir.
https://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm338.pdf
Resme dikkatlice bakarsak Vin ile Vout gerilim farkında LM338 den çekilebilecek akım 3A civarı olarak belirtilmiştir.
LM338.png

Özetle belirtirsek.
Tekniğin gereği 12V sistemleri 12V ile 6V sistemleri 6V ile çalıştırmak gerekmektedir.
6V ile çalışan bir cihazı 24V ile çalıştırmaya çalıştığında bazı tekniklerin uygulanması şarttır.
Benim buradaki önerim birkaç devre elemanı kullanarak en basitçe çözüme gidebilmektir. Tekniğin gereğini yapmak istersen daha karmaşık devreler gerekmektedir.

Yukarı tükürsen bıyık asagi tükürsen sakal.

Arkadaş kutuda yerim yok diyor. Bu işi lineer regulatorle cozsen regulator entegresi havya gibi ısınacak. Buda soğutucu takmak gerektirecek.

Anahtarlamali Yöntem en mantiklisi. Kutuda bunun için yeterli yer açılmalı. Artık yeni buck converterler çok küçük ve en mantiklisi bu gibi.

Bu ledleein kendi sürücüleri varmi acaba çünkü bu ledler sürücüsü olmadan satılıyordu bilmiyorum?

Şu ledi bir görsek arkadaşımız resmini eklerseniz olur.
suyla soğutucam diyelim biz ona bi nevi proje işte bu.

örneğin şu linkteki aydınlatma 10-30 ile çalışıyor buna nasıl bir devre tasarlamışlardır ki ?

https://www.aliexpress.com/item/100...2-14&pdp_ext_f={"sku_id":"12000025283643517"}

Bu tip ledleri sabit akim sürücü devresi ile sürüyorlar iste. O yüzden akim sabittir belli bir voltaj aralığında sabit akimla sürülür linkteki ürün gibi 10 - 30 volt aralığında belirlenen sabit akim ile ledi besler. Bu voltajin üstüne çıkarsan sürücü veya led arızalanir. Altına inersen led yanmayabilir.

Üstünden baya zaman geçmiş ancak yazmak istedim yinede.

Hazır modüller için yerim yok demişsiniz ancak hazır modüller sizin yapacağınız en basit devreden bile daha az yer kaplar hemde daha stabil bir sonuç çıkar ortaya. Sonuçta böyle bir Led'i soğutmak için iyi bir alan ayarlamanız gerekecek. Soğutucuya alan ayarlanabiliyorsa modülede ayarlanabilir. Parmak kadar değil zaten modül ölçüleri.

Bir diğer çözüm daha öncede söylendiği gibi modülü basleme kısmına koyabilirsiniz adaptör mantığı gibi yani.

Örnek aşağıdaki XL4015 DC-DC modülü, Gerilim ve Akım ayarı mevcut. Çalışma aralığı 8-36v arası. Bu tip ledler için genelde aşağıdaki modüllerden yada sabit voltaj için ikinci resimdeki sürücülerden kullanılıyor. Boyutu Led ile aynı boyutta.

IMG_20220106_185232.jpg

124074124-1304431137.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,039
Kullanıcılar
451,302
Son üye
martin eden01

Yeni konular

Geri