16f877 sağlıklı çalışmıyor....

877 ile lcd uygulamasına yönelik bir baskı devre hazırladım aşağıdaki linkten indirebilirsin

Henüz plakete aktarmadım ama bir aksilik çıkacağını sanmıyorum !!

Teşekkür ederim. Sol alt köşede bulunan pinlerin ne işlemleri olduğunu oa yazabilirsen memnun olurum.....

açma kapama butonu için orayı boş bıraktım, mavi kondansatorun altındaki kısımda soket takarım diye biraz büyük. bir kaç gün içerisinde baskı devresini gerçekleştircem bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum !!

proteusun 3d si gerçekten süper versiyonun nedir?

7.1 olması lazım internette yazdığına göre 7 den sonra 3d özelliği varmış !!

__CONFIG(_WDT_OFF&_XT_OSC&_PWRTE_ON&_CP_OFF) hocam programın başına bu ayarı yapmazsan gerçekte çalışmaz aynı sorunu bende yaşadım isis bu ayarları otomatik yapıyo oyüzden farkına varmıyoruz umarım yardımcı olur.

877 ile lcd uygulamasına yönelik bir baskı devre hazırladım aşağıdaki linkten indirebilirsin

Henüz plakete aktarmadım ama bir aksilik çıkacağını sanmıyorum !!

Yolladığın PCB yi hazırladım ve kurdum. Ancak yine de çalıştıramadım.
ekranda hiç bir hareketlenme olmuyor..
Acaba Entegrede mi sorun ver diye 3 ayrı entegre kullandım
Port çıkışlarını kontrol ederek bir ledi yakıp zöndürsün oedim onu bile yapmıyor.

Aşağıda ki kod ile Ekrana Mustafa yazdırması gerekiyor mu?

Device = 16F877A
Config WDT_on, PWRTe_ON, XT_OSC
'CONFIG HS_OSC , WDT_OFF , PWRTE_ON , BODEN_OFF , LVP_OFF , WRTE_ON , CP_OFF , DEBUG_OFF

#define LCD_DTPin 4 'LCD data bacakları hangi bitten başlıyor?
Declare LCD_ENPin PORTD.0 'LCD Enable Bacağı /////
Declare LCD_RSPin PORTD.1
Declare LCD_Interface 4
Declare LCD_Lines 2
Declare LCD_Type 0
Declare LCD_DTPort PORTD
Declare LCD_RWPin PORTD.2

'-------------------------------------------------------------------------------

Low PORTD.2 ' LCD R/W line Low (W), şemada direkt gnd ye bağlanabilir.
LCDOut $FE,1 ' LCD de CLS yapar
DelayMS 200 ' LCD nin açılması için gerekli süredir.
'-------------------------------------------------------------------------------

BASLA:
lcdout $FE,1, "Mustafa "
Toggle PORTA.0
DelayMS 500
GoTo BASLA

sen ekrana mustafa mı yazdıracaksın?

Device = 16F877A
Config WDT_on, PWRTe_ON, XT_OSC
'CONFIG HS_OSC , WDT_OFF , PWRTE_ON , BODEN_OFF , LVP_OFF , WRTE_ON , CP_OFF , DEBUG_OFF

#define LCD_DTPin 4 'LCD data bacakları hangi bitten başlıyor?
Declare LCD_ENPin PORTD.0 'LCD Enable Bacağı /////
Declare LCD_RSPin PORTD.1 ;RS ile E çıkışlarını bir de yer değiştirip deneyin
Declare LCD_Interface 4
Declare LCD_Lines 2
Declare LCD_Type 0
Declare LCD_DTPort PORTD
Declare LCD_RWPin PORTD.2

Low PORTD.2 ' LCD R/W line Low (W), şemada direkt GND ye bağlanabilir.
LCDOut $FE,1 ' LCD de CLS yapar ;Lcd'nin açılması için beklediğiniz süreden önce komut yollamışsınız
DelayMS 200 ' LCD nin açılması için gerekli süredir.

BASLA:
lcdout $FE,1, "Mustafa " ; Lcd yazma komutu yanlış, $fe,2 olmalıydı
Toggle PORTA.0
DelayMS 500
GoTo BASLA

Bu kodu sanırım protonda derliyorsunuz, protonu çok kullanmadım ama lcd için tanımladığınız portun tris yönlendirmelerini otomatik yapıp yapmadığını bir kontrol edin.

Alıntıda da tarif ettiğim gibi, RS ve E çıkışları sizin yazdığınız şekilde kabul edilmeyebilir, bunları da yerlerini değiştirip bir deneyin.

Lcd konfigürasyon kısmından sonra 200-500 ms beklemek gerekir, siz beklemeden $fe,1 komutu yollamışsınız.

Yadırma kısmında kullandığınız Lcdout $fe,1 ekran temizleme komutu, bunu da Lcdout $fe,2 olarak değiştirin.

Kodun sonunda porta.0'ın konumunu değiştiriyorsunuz fakat tris registerden çıkış olarak ayarlamadığınız için belki de bu port giriştir? Bunu da kontrol etmek gerekir.

Sonucu merakla bekliyoruz, kolay gelsin

sen ekrana mustafa mı yazdıracaksın?
Hayır amacım o değil tabiiki. Sadece devrenin çalışıp çalışmadığını test için yazdım... Yazar mı? Yazmaz mı ?
Hatta size yazdığım programı ve devre şemasını versem de bir kontrol etseniz....

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri