2,5 - 4,5V Doğrultucu Devre İhtiyacı

krcsamet28

Katılımcı Üye
Aşağıdaki devrede analog karşılaştırma işlemi yapmak istiyorum. Opampın 3 nolu ucuna 2,5V referans gerilimi uyguluyorum. 2 nolu ucuna ise hall sensöründen gelen 2,5 - 4,5V arası AC gerilim mevcut. Ben bu hall sensöründen gelen gerilimi doğrultmak ve filtrelemek istiyorum. Ancak gerilimde doğrultulduktan sonra herhangi bir düşüş ya da yükseliş olmamalı. Hall sensöründen 2,5V çıkıyorsa, doğrultulduktan sonra da 2,5V çıksın istiyorum. Böyle bir doğrultucuyu nasıl yaparım. Bu işlerden anlayan arkadaşlar bakabilir mi?

Comparator.png

Son düzenleme:
AC olabilmesi için negatif gerilim olması gerekli.
Buna sorunuzun yeniden gözden geçirip, düzenleyiniz.
Resimdeki gibi opampa AC gerilim uygulamayacağım. Sensörden gelen AC gerilimi doğrultacak sonra opampın 3 nolu girişine uygulayacağım. Bunun için doğrultma devresi lazım. Yanlışlıkla 2 nolu uç yazmışım konuyu açarken. 3 nolu uç olacak.

Resimdeki gibi opampa AC gerilim uygulamayacağım. Sensörden gelen AC gerilimi doğrultacak sonra opampın 3 nolu girişine uygulayacağım. Bunun için doğrultma devresi lazım. Yanlışlıkla 2 nolu uç yazmışım konuyu açarken. 3 nolu uç olacak.
Bu bizim PPM ler ile doğrudan ilgilidir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/40db-ölçüm-alanlı-yari-profesyonel-din-ppm-yapımı.147628/
DEDECTOR.png

Bu devre ile 1mV tan 10V a kadar tüm gerilimleri doğru olarak doğrultup peak voltajını çıkıştan okuyabilirsin.
Outputta yer alan 3.3uF kondansatör ve 510 ohm direnç DIN standartları için eklenmiş olup, tasarıma göre bu ekipmanlar devre dışı bırakılabilir veya isteğe uygun farklı değerler kullanılabilir.

Bu bizim PPM ler ile doğrudan ilgilidir.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/40db-ölçüm-alanlı-yari-profesyonel-din-ppm-yapımı.147628/
Ekli dosyayı görüntüle 111227
Bu devre ile 1mV tan 10V a kadar tüm gerilimleri doğru olarak doğrultup peak voltajını çıkıştan okuyabilirsin.
Outputta yer alan 3.3uF kondansatör ve 510 ohm direnç DIN standartları için eklenmiş olup, tasarıma göre bu ekipmanlar devre dışı bırakılabilir veya isteğe uygun farklı değerler kullanılabilir.
Aradığım şey tam olarak bu olabilir. Deneyip dönüş yapacağım teşekkürler 👍

Forum istatistikleri

Konular
129,560
Kullanıcılar
452,180
Son üye
slymn-un

Yeni konular

Geri