2 ader 220v dalgıç motoru sıra ile zamanlı çalıştırma

teşekkür ederim arkadaşlar. motor koruma ve uyarı çıkışı almak için hangi motor koruma rölesini kullanmalıyım motor 3 faz değil 220v 650w dalgıç motor
meslektaşım merhaba
motor koruma ilebirlikte termik rölede kullanmalısın.termik rölebağlantısını anlattığım şekilde yapacaksınız;kontaktörden çıkan faz kablonu termik rölene girersin; kontaklarını seri bağlayarak çıkarak motora bağlaman yeterlidir.termik röle olarak (2.5-4 amper\ayar sahalı) herhangi önemli bir markanın termiğini kullanabilirsin.zaman aralığın detaylı açıklarsan diğer kullanacağın malzemeleri de yazarım.
kolay gelsin

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
en basıtı röleye gerek kalmadan en ucuz malıyetlı sıstem bence dalgıç pompaların şamandıra ayarlarını düzgun yaptıktan sonra ikisi zaten otomatıkman zaman ayarlı çalışırr.... not: akıl akıldan üstündür:D

2 motor aynı anda kesinlikle çalışmayacak. motorun biri arızaya geçtiğinde zaman olayı devre dışı kalıp diğer motora sürekli enerji gelecek. motorların üzerinde şamandıraları var bizim yapacağımız pano motorlara sıra ile sürekli enerji verecek motorun pervanesini sıkıştıran katı atık geldiğinde motor aşırı akım çekip motor korumayı attırdığında uyarı çıkışı alacağız. istediğimiz kriterler bunlar. zaman aralığı gün içinde 4 kere değişse yani 6 saat iyi gibi geliyor bana...

Bana göre en uygun(maliyet açısından) çözüm için kumanda şeması aşağıdaki gibi olacaktır.
j9xpv.jpg

TAL: Herhangi bir termik atınca yanan lamba.

Bu tipteki 2 adet zaman rölesini istediğiniz zaman diliminde çıkışı verecek şekilde proğramlayabilirsiniz.

Birde TR dediğim röle 220 V bir röle.(Bunun amacı termiğin açık kontak sayısının yetmemesi).

Bu durumda;
2 adet termik röle
2 adet zaman saati
1 adet 220 V röle

Geriye kalan kumanda devresinin bağlantılarını yapmak...

m1 m2 kontaktörleri ve üs as switchlerine ihtiyacım olmayacak gibi görünüyor çünki seviye şamandıraları motorların üzerinde var geri kalan elemanları temin edip panoyu oluşturmaya başlayabilirim. t1 t2 termik rölelerinin resmini koyarsanız yada linkini verirseniz resmine bakıyım yanlış malzeme alıp değiştirmeyle uğraşmayım diğer elemanları tanıyorum onlarda sorun yok

birde kafama şu takıldı 2 tane zaman saati kullandığımızda ne olur ne olmaz motor değişim zamanı geldiğinde yada saatin biri bozulduğunda 2 motorada aynı anda enerji gidebilir bunun için kontak uçları 3 tane olan 1 tane zaman saati bulabilirmiyiz yoksa zaman saati çıkışına kontaktörmü bağlamamız gerekecek ?

Zaman saatini tek'e indirip ilave 1 röle koyarak daha amacı karşılayan bir çözüm yapılmış olacaktır. Bu durumdaki şema;

jbvfw.jpg

Hatta ilave olarak bir adet 0-1 pako şalteri ZR1'e parelel bağlarsanız, zaman rölesinin arızalanması durumunda sistemi elle kumanda eder hale gitirebilirsiniz.

resmini koyduğunuz termik röle 3 fazlı. ben bundan alıp tek fazındanmı akım geçireceğim yoksa bunun tek faz için olanı varsa ondan mı alacağım ? diğer konuları anladım herşey tamam sayılır

yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler bugün malzemeyeri toparlamaya gidiyorum sonuçları yazarım

bugün durumu arkadaşımla görüştük motor geçişlerini zaman rölesi ile değilde otomatik hidroforlardaki gibi yapalım diyor bunun için hangi modülü kullanmam gerekir diğer kısımlar tamam alacağım malzemeler hakkında bilgi edindim bağlantıları ile ilgilide hiçbir sorun yok sadece bu değişiklik için hangi tümdevreyi kullanmam gerekiyor

termikte tek faz da sorun olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
129,208
Kullanıcılar
451,576
Son üye
Helku

Yeni konular

Geri