220/12 V 250 VA v.s. 300 VA ?

elektro 01

Üye
Arkadaşlar 220/12 v trafolarda 250 va 300 va neyi ifade eder kaç watt tekamül eder kaç amper çeke biliriz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sn. elektro 01 220/12v 300VA trafo demek görünür gücü 300 Voltamper demektir trafo kaybını hesaba katarsan 285 watt yada 290 watt civarı bir güç çekebilirsin 290/12= 24.1 amper (kabaca )

alternatif akım için kullanılan bir terimdir...volt ve amperin çarpımından ibarettir...güç birimi olarak kullanılmaz. gücü blmak için bu degeri cosfi denilen değerle çarparız... genel olarka cosfi degeri 0.75 alınır...300VA bir trafo 225 wattır denilebilir...
kolay gelsin...

alternatif akım için kullanılan bir terimdir...volt ve amperin çarpımından ibarettir...güç birimi olarak kullanılmaz. gücü blmak için bu degeri cosfi denilen değerle çarparız... genel olarka cosfi degeri 0.75 alınır...300VA bir trafo 225 wattır denilebilir...
kolay gelsin...

güç birimi olarak kullanılmaz demişsiniz peki görünür gücün birimi nedir sizce? ayrıca trafo çıkışında cosfinin nasıl ve neden 0.75 alındığını açıklarmısınız

etkin güç birimi olarak kullanılmıyor diye düzeltirsem sanırım daha doğru olur...cosfi konusunu tam olarak bende bilmiyorum sadece alternatif akım ve bobinler söz konusu olduğunda hep karşıma çıkıyor ihmal edilmiyor...0.75 degerini ortalama olarak yazdım bu olacak diye bir kaide yok diye biliyorum...
kolay gelsin.

Dostum trafonun üzerindeki cosfi değerine göre trafonu kaç watt güç verebileceğini çıkarabilirsin cosfi=S/P S=görünür güç (yani 300VA) P=Aktif güç senin bulacağın watt değeri

cosfi=güç faktörü

cosinüsfi bağladığınız yüke göre değişir yapacağınız işlem sadece trafo kayıplarını düşmektir kayıplar düşüldükten sonra kalan watt yada VA cinsinden gücü çıkar

Dostum bağladığım yüke göre değişir diyosun peki o zmn her trafonun etiketinde neden bir cosfi değeri veriliyor peki motorlarda neden cosfi değeri veriliyor bunu açıklarmısın.

Sn. serhat33 trafonun etiketindeki cosfi değeri trafo sargılarını ilgilendirir çıkış gücüyle neden karıştırıyorsunuzki trafo zaten indiktif yük değilmi doğal olarak da cosfisi olacak ama çıkış gücü yük bağlı değilken siz neye dayanarak kafadan cosfi veriyorsunuz bunu açıklarmısınız yada hangi mantıkla 0.70-0.80 gibi değerlere ulaşıyorsunuz motorların verimine göre ve sargı özelliklerine göre cosfisi değişir bunun aksini iddia etmiyorumki itiraz ettiğim nokta trafo sekonder kısmına cosfi değeri belirlemeniz yanlıştır diyorum
şu an şebekede kullanılan trafoların büyük çoğunluğu %95 ve üzeri verimle çalışıyor bu da demektirki cosfi ve trafo kayıpları dahil % 5 civarı kayıplar oluşuyor illa cosfiyi baz alacaksanız 0.95 den aşağı almamanız gerekir ki etiket değerlerinde akıma ulaşabileseniz

Forum istatistikleri

Konular
129,047
Kullanıcılar
451,314
Son üye
teslamotor

Yeni konular

Geri