220v AC ile optokuplör tetiklemek

crazytune

Üye
220v AC ile optokuplör tetikleyip onunla da arduinoya sinyal göndermek istiyorum. Araştırdığımda şu şekilde bir devre ile sıkça karşılaştım. Sizce bu devre sağlıklı mıdır?

Yeni Bit Eşlem Resmi (6).jpg

AC pozitif ve negatif alternaslara geçerken sıfır geçişlerde diyot iletime geçene kadar opto çıkışı sıfır olacaktır. Bu durumda arduino pini 100 Herz frekansla tetiklenir. İstemsiz tetiklemelerin önüne geçmek için köprü çıkışına kondansatör konulmasında fayda var.

AC pozitif ve negatif alternaslara geçerken sıfır geçişlerde diyot iletime geçene kadar opto çıkışı sıfır olacaktır. Bu durumda arduino pini 100 Herz frekansla tetiklenir. İstemsiz tetiklemelerin önüne geçmek için köprü çıkışına kondansatör konulmasında fayda var.
Hangi değerde bir kondansatör yeterli olur?

Fazla büyük olmasın büyük olursa akım kesildiğinde bir süre daha çıkış vermeye devam edecektir. 100 uF deneyebilirsin.

Yeni Bit Eşlem Resmi (6).jpg

İnternette araştırırken şöyle bir devre dikkatimi çekti. 220V ac giriş "KF301-2P" bölümünden olacak. Fakat çıkışı arduinoya nasıl bağlayacağım? VCC kısmına 5v bağladığımızı varsayalım OUT1 kısmı ne oluyor?

out çıkış pini arduinonun dijital ya da analog girişine bağlayabilirsin.

out çıkış pini arduinonun dijital ya da analog girişine bağlayabilirsin.
Cevabınız için teşekkür ederim. Peki bu devredeki Led1 yerine 5mm standart led, C1 yerine 25V 100uf kondansatör kullanabilir miyim? Ayrıca benim elimde PC817 kodlu optokuplör var farkeder mi?

Ekli dosyayı görüntüle 70241

İnternette araştırırken şöyle bir devre dikkatimi çekti. 220V ac giriş "KF301-2P" bölümünden olacak. Fakat çıkışı arduinoya nasıl bağlayacağım? VCC kısmına 5v bağladığımızı varsayalım OUT1 kısmı ne oluyor?
bu devre zero croos için kullanılmaz. çünkü seri kondansatörden dolayı akım ile gerilim arasında faz farkı oluşur.
opto tansistörünün collector emiteri arasına 10uf kondansatör takarsanız daha uygun olur.

Forum istatistikleri

Konular
129,113
Kullanıcılar
451,440
Son üye
hasanacaro

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri