24V adaptör ile 12V cihaz çalıştırmak

Eklotje

Üye
Merhabalar,
Tasarladığım bir cihazda hem 24V DC ile, hem de 12V DC ile çalışan parçalar var. 24V ile çalışan cihazın çektiği akım çok düşük, 12V ile çalışan cihaz 100-120 W civarında bir güce sahip.

Elimde 24V 10A 240W gücünde bir power supply var, bununla 12V luk cihazları nasıl çalıştırırım, direnç kullanarak yapmam mantıklımı, direnç kullanabilirsem kaç ohm, kaç watlık bir direnç kullanmalıyım.
Veya başka çalıştırabileceğim bir yöntem varmı.

Dirençle bu işi çözebilirsin ama bildiğim kadarıyla sağlıklı olmaz!bende daha önce elektronik devre kartları yapmaya çalıştım ve bu konuda tecrübesi olan elektronikçilere danıştımonlardan öğrendiğim kadarıyla direnç voltajı düşürmeye yarıyor ama çekilen ampere göre direnç çok ısınıyor bu nedenle regületör devreleri kullanmak daha doğru veya daha başka yöntemler kullanmalısın diye düşünüyorum.

12 voltta 100 - 120 watt güç demek 10 - 12 amper demek. 24 volttan 12 volta bu kadar büyük bir gücü çevirmek iyi bir cihaz gerektirir. Güç düşük olsaydı bir kaç amper olsaydı sorun değil bir şekilde çevrilebilirdi ancak 10 -12 amper azımsanmayacak bir güç.

Şahsi tavsiyem 24 volt için ve 12 volt için ayrı güç kaynakları kullanınız.

Yinede ben dönüştürmek istiyorum derseniz önerilerde bulunabilirim.

Cevaplar için teşekkür ederim,
Sağlıklı olan, 12V ve 24V için ayrı ayrı güç kullanmam olacağı sonucu çıkıyor, onun için 12V ayrı bir güç devresi alacağım.

Devrede sadece direnç kullanırsanız akımı düşürmüş olacaksınız. Bu iş için en iyi voltaj regülatörü kullanmak olur. Devrenin ilk besleme yerine 7812 voltaj regülatörü kullanırsanız daha iyi olur. Bir de devrede eksi (-) besleme varsa yani şase dışında bunun içinde ayrı bir voltaj regülatörü yani 7912 kullanacaksınız :)

Sayın Oğuz PAMUK,

7812 v.b. voltaj regülatörü kullanmak pek verimli olmayacaktır.

Devrede istenilen güç 10 - 12 amper civarı. Bu gücü 7812 ile sağlayamayız. Ancak 1 amper maksimumda çekilebilir ayrıca çok iyi soğutmada gereklidir. Basit bir hesap edersek 24-12=12 volt 12 amperde çekileceğinden bahsedilmiş 12 x 12 = 144 watt atık ısı oluşacaktır. Buda fazla elektrik harcamaktır. Hiçte verimli değil.

İmkan yok ise voltaj dönüşümü gerekli ise bu yöntem smps yolu ile olmalı düşüncesindeyim. Atık ısı daha az olacak ve verim daha yüksek olacak. 7812 ile yapılacak olursa en az 12 garanti olsun derseniz 15 - 18 adet kullanmak gereklidir.

Ancak devreden 300 - 500 ma çekilecek olsa idi sizin tavsiyeniz mantıklı olacaktı.

Saygılarımla.

Bütün cevaplar için teşekkür ederim, sonunda Serkan beyin tavsiyesine uyup, 12V 100W trafo aldım. 12V ve 24V ayrı ayrı besleyeceğim.

Farklı bir topic açmadan burada sormak istiyorum,

24V trafoyu iki şekilde kullanmak istiyorum, bir AC çıkışlı olarak birde köprü diyot ile doğrultup DC olarak, bu mümkün mü acaba.

Resim çizerek anlatmak istedim inşallah anlaşılır olmuştur.

12GRA1.jpg

Forum istatistikleri

Konular
129,171
Kullanıcılar
451,521
Son üye
mccan_

Yeni konular

Geri