3*25 kablo 110kw kaldırırmı

1541

Üye
içinde iki adet 55 kw yıldız üçgen motor kumanda sistemi bulunduran bir panomuzvar bu panoyu 20 metre kablo ile beslememiz gerekiyor bir program yardımıyla kullanmamız gereken kablo kesitini hesapladık sonuç 3x35 lik kablo olarak çıkıyor ama bize kesit inceymiş gibi geliyor bilgisi olan arkadaşların yardımını rica ediyoruz teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşim bılmıyorum hangi progragı kullandın ama sizin gelirim dusumu degil akım tasıma kullanmanız lazım bence3*120 olması lazım cunku 220A cekiliyor

motorların cos-fi'si 0,79 ise her biri 105A çeker. Tolamda ise 210A çeker. Siz (hasankbaoglu'da dediği gibi) sadece gerilim düşümü hesabı yapmışsınız. Bir de kablo akım taşıma kapasitesi hesabı yapmanız gerekli:

P=1,73.U.I.cos-fi formülünden motorun çekeceği akımı hesaplayıp, tablodan kablo kesiti seçmelisiniz.

Hesaplarınızı hem gerilim düşümü hem de akım taşıma kapasitesi olarak yapıp her ikisinide sağlayan kablo kesitini kullanın.

Aşağıdaki programda kırmızı yazılı yerlere gerekli değerleri girerek gerekli kesiti görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• Kesit Hesabı.rar
    1 MB · Görüntüleme: 8
Selamlar efendim;

Mesafenin 20metre gibi kisa olmasi sebebiyle bence 2 adet 4x35mm2 lik kablo kullanabilirsiniz. Mesafe 100 metreden daha dusuk. Asagida ekledigim makalede yazilinlardan benim anladigima gore 70-80 metreyi gecmeyecek mesafeler icin 2 adet kablo cekilmesi kablolarin akim tasima kapasitesini arttiriyor. Bu da bakirdan tasarruf sagliyor.

Fakat mesafe 80 metre uzeri oldugu zaman ise gerilim dusumleri meydana geliyor.
Tablonun birazini ben duzenledim. Tabloyu bu siteden edinmistim.

(Eksik veya yanlis kisimlari gorurseniz tabloda lutfen soyleyelim. Uzerinde duzeltme yapiyim)

Gorusmek uzere..

Ekli dosyalar

• ENERJİNİN BİR KABLO YERİNE BİRDEN FAZLA KABLO İLE TAŞINMASI DURUMUNDA YAPILAN BAKIR TASARRUFU.rar
    201.3 KB · Görüntüleme: 5
TeŞekkÜrler cetvelden ampere gÖre uygun kablo seÇİp baĞlantiyi Öyle yaptik problemsİz ÇaliŞiyor

arkadasım gucunu akımını hesapşasan 211 A çıktı bu kablonun 211A akım taşıyan kablo secmen gerek aynı zamanda burada gerilim duşumu hesabı yaparak ona gore kablo secmen gerek. akım taşıma yonunde kablonun4x70 mm2 olması gerek gerilim düşümü yonunde bir sorun yoktur.

Sayin 1541..
Ilk once gerilim dusumu sinirini netlestirmelisiniz...

Ben %3 olarak emniyetli aliyorum...Kablo secimi yapilirken, hem gerilim dusumu hem de akim kontrolu hesabi yapilmalidir...Mesafe kisa ( 20m. ) oldugundan gerilim dusumu ile ilgili bir problem yasanmayacaktir ama yine de hesaplayalim :
%3 luk gerilim dusumunun izin verdigi minimum kesit :

S=0.0124 x ( P x L ) / 3 ise S=0.0124x(110x20)/3 = 9.09 mm2 Bulunur. Ama asil onemli olan akim kontroludur.

P=1.732xUxIxCos fi bagintisindan Akimi cekersek : I=209 A bulunur. Tablodan akim tasima kapasitelerine bakinca, 3x70+35 mm2 lik NYY kablonun toprakta 20C sicaklikta 227 A tasiyabildigini acik havada dosenmesi halinde ise ancak 202 A tasiyabildigini goruruz...
Sonuc olarak eger kablo toprakta ve 20 C sicaklikta dosenecekse 70 lik kablo kullanilabilir...Ama bu kablo acik hava sartlarina maruz kalacaksa 3x95+50 mm2 lik kablo kullanilmalidir...
Ayrica arkadasimizin iki kablo kullanmakla akim tasima kapasitesi artmaz fikrine katilmiyorum cunku bu sistemi cok yerde kullandim...Sadece belirli bir katsayi ile toplam kapasite duser hepsi bu...Kolay gelsin

Soneryetimoğlu arkadaşımız bazı şeyleri karıştırmış olsa gerektir.Hiçbirşey arkadaşımızın söyledikleri
doğrudur.Eğer paralel bağlama olmasa idi,5000 mm2 lik kesit yapılması gerekir idi !

Bütün kontrolkalem sakinlerine iyi akşamlar diliyor ve soruma geçiyorum.evİmİzdekİ lavoba aydinlatmasinin kablolari boŞta olduĞundan kisadevre yapti ve ana panodakİ sİgortayi attirdi.neden kat panosundakİ kaÇak akim koruma rÖlesİnİ attirmadi.yanitlarinizi dÖrt gÖzle beklİyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,961
Kullanıcılar
451,154
Son üye
sahin56

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri