3 eksen yarı amatör cnc makine yardım.

arkadaşlar öncelikle herkesin kurban bayramı kutlu olsun. CNC konularına biraz yabancıyım ve konular içinde de genelde bu işlerden anlayan arkadaşlar var, bn yaklaşık 1200 mm 1200 mm x , y ve 600 mm z ekseninde çalışan router tarzında bir makina yapmak istiyorum, bana malzeme desteğinde bulanbilecek arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba arkadaşlar, bende yaklaşık 1 senedir CNC makinaların tasarımı ile uğraşıyorum, bu proje hem benim üniversite bitirme projem hemde zaten hobim. Bu projeyi tamamen kendim gerçekleştirmem gerekiyor yani ben öyle istiyorum. Herkes işin mekanik yada elektronik kısımları hakkında sorular soruyor bilgisayar yazılımını hazır kullanıyor. Bu makinelerin bilgisayar yazılımını da yapan varmı ki ben şu anda bir yazılım yapıyorum eğer yazılım ile ilgililenen varsa irtibata geçmek isterim fikir alış verişi yapmam gereken bazı kısımlar var... Bir başka sorun hatta En büyük sorun ise step motorlarda hassasiyet meselesi, diyelim makinenin gitmesi gereken mesafe 12.34 mm bizim step motorun hassasiyeti de diyelim 0.05 mm, bu durumda 0.05 katları şeklinde 0.34 mm elde etmek mümkün değil böyle bi durumda step sürücüler kararsız hale gelir ayrıca makina hassasiyetide şaşacak bu soruna nasıl çözüm bulacağız? Hadi vidalı milin hatfesiyle oynayıp 0.34 gitmesini sağlayalım bu sefer daha ince değerlerde yine sorun çıkacak...

Sıradan bir 1.8 derecelik step motorun konumlama hatası +/- %5 derecedir.

5 mm hatveli vidayı 1.8 derecelik motorla 1/1 kuplajla çevirirsen

Hatasız durumda her bir adım 5*1.8/360 den 25 mikrometre olur.

%5 doğruluktaki motorla yapılan konumlamada bu durumda +/- 1.25 mikrometrelik hata zaten kendiliğinden oluşur.

Mekanizmayı mükemmel yapamayacağına göre bu hata daha da artacaktır.
Amatör bir çalışmada kendine hedef olarak 100 mikrometre hata seçersen 0.1mm hata ile konumlamayı rahatlıkla yapabilirsin.

Ürettikleri makinelerle 1 mikrometre hata ile pozisyonlama yaptığını iddia edenlere aldırış etme.

Eğer vida kullanmadan kayış kasnak ile hareketlendirme yapacaksan bu durumda en küçük ilerleme, r mm cinsinden yarıçap olmak üzere r*pi/100 mm ve katlarında konumlama yaparsın. Vidaya göre oldukça kaba olacak bu yöntemde daha küçük adımlamalar ancak redüktör yada mikrostep kullanımı ile mümkün olur. Ancak mikrostep çalışmada %5 lik standart hatadan dolayı zaten 10 mikrostepin altına inemezsin.

Redüktör kullandığın takdirde redüktör boşluğu hatayı otomaik olarak belirler.

Bir başka sorun hatta En büyük sorun ise step motorlarda hassasiyet meselesi, diyelim makinenin gitmesi gereken mesafe 12.34 mm bizim step motorun hassasiyeti de diyelim 0.05 mm, bu durumda 0.05 katları şeklinde 0.34 mm elde etmek mümkün değil böyle bi durumda step sürücüler kararsız hale gelir ayrıca makina hassasiyetide şaşacak bu soruna nasıl çözüm bulacağız?

Bu durumda hedef noktaya en yakin, gidebilecegi noktaya gider. Yani 12.35 noktasina... Bu hassasiyet sana yetmiyorsa, cozunurlugu daha yuksek bir sistem tasarlaman gerekiyor.

anlayan arkadaşlar bu işi bilyr, öncelikle 5 eksen de çalışacak router için tavsiyeleriniz nelerdir?bn türkiye de nerden yardım alabilirm, ya da sitede kimden.yani karşılıklı ya da karşılıksız yardımlarınızı bklyrm.

tavsiyeleriniz nedir derken tam olarak hangi açıdan anlayamadım ama basit bir router da x y z eksenleri vardır bu 3 eksene birde C ve D eksenleri eklendiğinde 5 eksen oluyor. Bu eksen hareketlerini basitçe X->takım taşıyıcının köprü üzerindeki hareketi , y->takım taşıyıcının aşağı yukarı hareketi (paso) z ise tablanın hareketi olarak tanımlayabiliriz. 4. C ekseni tablanın kendi ekseni etrafında dönme kaabiliyeti ile D ekseni ise takım taşıyıcının da kendi ekseninde hareket etmesiyle oluşur.

Sen hangi açıdan yardım istiyosun? yazılım donanım yada mekanik? ve ne hakkında?

tavsiyeleriniz nedir derken tam olarak hangi açıdan anlayamadım ama basit bir router da x y z eksenleri vardır bu 3 eksene birde C ve D eksenleri eklendiğinde 5 eksen oluyor. Bu eksen hareketlerini basitçe X->takım taşıyıcının köprü üzerindeki hareketi , y->takım taşıyıcının aşağı yukarı hareketi (paso) z ise tablanın hareketi olarak tanımlayabiliriz. 4. C ekseni tablanın kendi ekseni etrafında dönme kaabiliyeti ile D ekseni ise takım taşıyıcının da kendi ekseninde hareket etmesiyle oluşur.

Sen hangi açıdan yardım istiyosun? yazılım donanım yada mekanik? ve ne hakkında?
mekanik açıdan herhangi bir sorunum yok ancak sadece c ve d ekseninde sorunum olabilir, bunun dışında yazılım ve sarf malzeme ile ilgili sıkıntı oluyor bana, çünkü kıbrıs ta yaşıyorum.

Yazılım için Mach2 yada Mach3 kullanılabildiğini daha önceden duymuştum ancak 5 eksenli bir makine ile daha önce pek ilgilenmedim ancak 3 eksenliden abartılacak kadar büyük bir farkı olacağını düşünmüyorum, eksen sürücüleri yine aynı şekilde olacak diğer kısımları program halleder bence, ayrıca sarf malzeme ile ilgili olarakta Kıbrıs'a Türkiye'den kargo çok mu masrflı oluyor? Internet üzerinden sipariş veremiyormusun?

tabi ki internet üzerinden sipariş verebilirim, parayı havale yoluyla da gönderebilirim, türkiye de mevcut olan kargo firmaları buraya malzemeyi getiriyor biraz pahalıya mal oluyor ama sorun deil.benim tek sorunum bu malzemeleri nerden alacam ve yapmak istediğim makine için hangi malzemeleri almam lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,838
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri