3 faz motor yardımı

Cith

Üye
Arkadaşlar elektrik konusunda pek bilgim yok ama bi motor sorunu var yardımcı olursanız sevinirim.
3 faz motoru aşağı yukarı kontaktörlerinden 1ile switch konum değiştirmeden ana panodan harekeyini durdurabiliriz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Yapmak istediğiniz şey tam olarak nedir?

sloter makinasının bir asansörü var. Adamlar asansörün altına giriyor makina çalışırken. Bir switch yardımıyla asansör yukarı çıktığında motoru durdurabilirmiyim. Yoksa ölecek bunlar. Switch konum değiştirmeden de panodan motor çalışyırılmayacak (swici nereye koyacağımı biliyorum

Yani kıssadan şu asansör yukarı çıktığında swicth atar ve aşağı yukarı giden asansör panodan çalıştırılamaz taki switch eski haline getirinceye kadar bunu nasıl yapabilirim. Kontaktör falan dendi ama tam emin değilim

Peki arkadaşlar 3 faz bir motorun tek fazını switch ten geçirsem böylelikle motoru durdurabilirmiyim.

Yani kıssadan şu asansör yukarı çıktığında swicth atar ve aşağı yukarı giden asansör panodan çalıştırılamaz taki switch eski haline getirinceye kadar bunu nasıl yapabilirim. Kontaktör falan dendi ama tam emin değilim
Fabrikalarda otomatik kapılar vardır aşağı yukarı açılan bahsettiğiniz sistem bu yani yapılabilir ama bu işlem tarifle yapılamaz kumanda bilginiz olmalı tecrübeli bir elektrikçi yapabiliri ancak yeriniz nerede size yakın bir elektrikçi bulup yaptırınız.Hatta şunuda yapabilirisiniz asansör aşağı inerken asansörün altına bir veya iki tane reflektörlü sensör koyarsınız iki tane olursa daha çok alanı korur asansörün altından biri geçerken aşağıya inen asansör yukarı çıkmaya başlar yukardaki siwich e basana kadar yukarı çalışır.
Sizin dediğiniz gibi fazın birini siwich ten geçirirseniz motor iki faza kalır ve iki fazla bazen motorlar çalışabilir ama en çok iki fazdayken motorlar termik atmazsa yanar!

Kendi başınıza maalesef yapamazsınız. Yük taşıyan bir ekipman için uzaktan yönlendirme yapmakta doğru olmaz. Birinin görüp yerinde incelemesi lazım.

Sensör işi biraz riskli, yanlış algılama yapmayacak şekilde sistem tasarlamak, acil durum önlemleri de almak gerekli.

Saygılar.....

Arkadaşlar işin kötü yanı elektrikçimizde nasıl yapılacağını bilmiyor. Yardımcı olmaya çalışıyorum ona tecrübesi pek yok. Ama iyi niyetli tarif edilirse yapacak türden. Ben gene pazartesi resmini koyacam sürücü ve asansörün yardım edebilirseniz ne mutlu olmassa da canınız saolsun

Bu işlemi yapa bilmeniz için kumanda fazının ana ucunu ne amacta kullanmak istediniz sivicin normalde kapalı kontagına girip cıkışınida tekrar kumandanin ana besleme hatına baglamanız gerek sivice mudahale oldugu an hattın kumandası enerjisiz kalacaktır .

Sent from my LG-H735 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri