300 ms çalış 500 ms bekle

metatak

Üye
Slm arkadaşlar.
Yaptığım bir bıçak uygulamasında, konveyör üzerinde 2,5 cm boyutlarında hamur keseceğim.

0.18 kw asenkron motora 5.25 redüktör bağlı. Bıçakta eksantirik sistemle redüktöre bağlı. motoru inverterle kontrol ediyorum. 1800 2000 devir civarı işimi görüyor gibi.

İşin özü şu, motora start sinyali gelince bir tam tur dönecek (200-300 milisaniye civarı) , stop konumunda, bant hızı hamur boyu ile orantılı olacağı için 500-700 milisaniye bekyecek ve tekrar start. Bu şekilde aşağı yukarı günde 30-40bin start stop yapacak. Bir turda mil hep tam tepe noktada dursun diye, inverterde dinamik frenleme aktif.

Sistem böyle yapıldı. ancak hiç 7-8 saat çalışmtırmadık. En fazla 10 dakika. Mil üzerindeki eksantirik yükten dolayı duruşlar kararlı olmuyor. Biraz sarsıntılı çalışıyor. 10 dk lık bi çalışmada biraz fazla ısınıyor gibi.

motor redüktör ve inverter üzerinde ne gibi uygulamalar yapılmalıki daha verimli bir performans alabileyim? Ustalarıma şimdiden teşekkürler.
Açıklama yeterli olsun diye biraz uzun oldu. kusura bakmayın.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
asenkron motorla bu is zor , step motor veya servo motor ile ben sana bu isi yaparim
eger disariya bu isi yaptirmak istersen benimle irtibata gec

invertöre frenleme direnci takarsan faydası olur dur kalklarda

invertöre frenleme direnci takarsan faydası olur dur kalklarda

Frenleme direnci nedir. nasıl bağlanır. Bu konununun acemisi olarak anlayabileceğim şekilde biraz daha açıklamalı yazarsanız müteşekkir olurum.

Eğer 0.18 asenkron yerine step motor kullanmam gerekirse, bu step motorun değerleri ne olmalıdır. tşkr.

motora start sinyali gelince bir tam tur dönecek (200-300 milisaniye civarı) demişiniz siz buuygulamayı zamanlayıcı ilemi yapıyorsunuz yoksa bir sensör veya bie enkoder kullanıyormusunuz?

motora start sinyali gelince bir tam tur dönecek (200-300 milisaniye civarı) demişiniz siz buuygulamayı zamanlayıcı ilemi yapıyorsunuz yoksa bir sensör veya bie enkoder kullanıyormusunuz?

konveyör de encoder var. bant hızı ve bıçağı senkronize çelıştırabilmek için.
encoderdan gelen pals sayısına göre start veriyorum. Start kontağıda plc de zaman rölesidir. 5,25 redüktör olduğu için ve motor kalkış anında olduğu için zaman rölesi presetini 200 ms ayarlıyorum. ve 1 turu eldeediyorum. (buradaki 1 tur motorun turu değil redüktörün turu. motorda 5-6 tur atması gerekir)

Buradaki milisaniyeleri belirtmemdeki maksat, Bu motor 1 saniyede aşağı yukarı 2 defa dur kalk yapacak. ve üretimi gözönünde bulundurursak günde 30-40bin defa dur kalk yapması gerekecek.
motor da ısınma olacağı kesin. harici bir fanla soğutma da yapsak bu sistem bu yükü kaldırır mı?
Veya ilave veya başka bir önerileriniz varmı? Bütçe 700-800 lirayı aşmayacak şekilde.
tşkkrlr.

konveyör de encoder var. bant hızı ve bıçağı senkronize çelıştırabilmek için.
encoderdan gelen pals sayısına göre start veriyorum. Start kontağıda plc de zaman rölesidir. 5,25 redüktör olduğu için ve motor kalkış anında olduğu için zaman rölesi presetini 200 ms ayarlıyorum. ve 1 turu eldeediyorum. (buradaki 1 tur motorun turu değil redüktörün turu. motorda 5-6 tur atması gerekir)

Buradaki milisaniyeleri belirtmemdeki maksat, Bu motor 1 saniyede aşağı yukarı 2 defa dur kalk yapacak. ve üretimi gözönünde bulundurursak günde 30-40bin defa dur kalk yapması gerekecek.
motor da ısınma olacağı kesin. harici bir fanla soğutma da yapsak bu sistem bu yükü kaldırır mı?
Veya ilave veya başka bir önerileriniz varmı? Bütçe 700-800 lirayı aşmayacak şekilde.
tşkkrlr.

bukadar kısa zamanda dur kalk bence motor sargılarının kavrulmasına yanmasına sebep olur neden step motor veya servo motor kullanmıyorsun devrede ıstedığın yerde durur kalkarsın ıstedığın yerde derken ıstedığın açida

asenkron motorda firenleme direncinin kullanılması invertörün frenleme anında zarar görmemesi için kullanılıyor yoksa çok sık dur kalk yapılan uygulamalarda ani duruşlarda eğer frenleme direnci bağlamaz iseniz invertörünüz nakavt olması an meselesidir.Gelelim diğer meseleye eğer hamur süreki kesintisiz geliyorsa bantla hamuru kesen eksantrik bıçağın hızlarını senkronlıyarak istediğin boyda hemde hiç durmadan kesim yapabilirsin ama sürekli hamuru okadar kesintisiz nasıl sağlarsın bilemem

Slm arkadaşlar.
Yaptığım bir bıçak uygulamasında, konveyör üzerinde 2,5 cm boyutlarında hamur keseceğim.

0.18 kw asenkron motora 5.25 redüktör bağlı. Bıçakta eksantirik sistemle redüktöre bağlı. motoru inverterle kontrol ediyorum. 1800 2000 devir civarı işimi görüyor gibi.

İşin özü şu, motora start sinyali gelince bir tam tur dönecek (200-300 milisaniye civarı) , stop konumunda, bant hızı hamur boyu ile orantılı olacağı için 500-700 milisaniye bekyecek ve tekrar start. Bu şekilde aşağı yukarı günde 30-40bin start stop yapacak. Bir turda mil hep tam tepe noktada dursun diye, inverterde dinamik frenleme aktif.

Sistem böyle yapıldı. ancak hiç 7-8 saat çalışmtırmadık. En fazla 10 dakika. Mil üzerindeki eksantirik yükten dolayı duruşlar kararlı olmuyor. Biraz sarsıntılı çalışıyor. 10 dk lık bi çalışmada biraz fazla ısınıyor gibi.

motor redüktör ve inverter üzerinde ne gibi uygulamalar yapılmalıki daha verimli bir performans alabileyim? Ustalarıma şimdiden teşekkürler.
Açıklama yeterli olsun diye biraz uzun oldu. kusura bakmayın.

Sizin dediğiniz uygulamayı daha önce bende aynı asenkron motor ve sürücü
ile yaptım ama başarılı sonuç alamadım.Benim uygulama milfoy
hamur kesme idi! O sıklıkta calışan sisteme asenkron motor ve inverter ile kesinlikle kararlılık sağlıyamazsın! Servo yada step motorla cözmen gerekir.

Biz kendi uygulamamızı mekanik olarak cözmüzdük kam mantıgında motorumuz sürekli çalışıyordu.

Forum istatistikleri

Konular
128,865
Kullanıcılar
450,984
Son üye
ketebey
Geri