40 ve 100watt Dc akım için diyot seçimi

Diyot konusundaki mantıgınızı şimdi anladım. Guç devresini değilde olçum ucunda bu doğrultma yapılsın diyorsunuz.

ayrıca bu cihaz şont direnci olmadan olçmeye kalkarsanız cihaza zarar verebilirsiniz. Cihazın arkasından resmini eklerseniz sont direnci varmı bakalım.

şunu soyleyebilirim şont direnci üzerinde milivolt mertebelerinde voltaj duser ve bildiğim yarı iletken diyorlar 0,7 volt eşik gerilimine sahiptir. Olçmek istediğiniz akım daha düşük olduğu için diyot fikri mantıklı gelmiyor.

Yinede nasıl yapabiliriz diye fikir alışverişi yapabiliriz yazınızdan anladığım kadarıyla baya araştırmışsınız.

kolay gelsin.

Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hiç bir araştırma yapmadım desem yeri:) Volt metre yi çinden iki adet sipariş verdim. Verdikten sonra DC olduğunun, hatta benim yapacağım sistemin DC ile çalışmadığının farkına vardım. Dediğiniz şont olmadan 10amper için ölçüm yapılabiliyor fakat şont ile 50ampere kadar ölçüm yapıyor. 4v 40watt ve 5v 100watt trafolar kaç amper dir? Forumda gördüğüm formüllere göre 4*10amper=40watt, 5*20amper=100watt değere sahip.. Eğer yaptığım işlem doğruysa volt metre paneli ikisi içinde uygun olmaz.. Elektrik konusunda fazla bilgiye sahip olmadığım için sizlerinde yardımına çok ihtiyacım olacak:) Birde 0,7 gibi bir değerin eksik çıkması sorun olmaz, değer 3,3 çıkarsa 4 olarak kabul edebilirim, yeter ki sorunu çözebilelim:)

Edit: Şont cihaz üzerinde yok, ek olarak almak gerekiyor..

40 watt / 4 volt = 10 amper
100 watt / 5 volt = 20 amper dir.

0.7 volt konusunu tam anlatamadım. Bir diyotun iletime geçebilmesi için minimum o diyota minimum 0.7 volt üzeri voltaj verilmeliki diyot iletime geçebilsin. Örnek 5 volt verirseniz çıkışından ancak 4.3 volt alabiliriz. 0.7 volttan sonra diyottan enerji geçmeye başlar.

Ama şönt direnci üzerinde düşen voltaj milivolt mertebesindedir. 0.01 volt gibi bir değerdedir yada 0.005 volt gibi. Bu voltaj diyottan geçecek yani eşik değerinden geçecek kadar olmadığı için doğrultamaz.

O cihazla nasıl ac ampr ölçebiliriz düşüneyim.

Ayrı olarak satılan şont aşağıda fotoğrafta verdim.
m0v6VSRasHrnOXli52Anrpg.jpg

Bir düşünün, eğer sonuca varamazsak en sonunda ac ölçüm yapan bi tane alırız artık:)

merhaba yazılarınızı okudum DC amper ve voltaj okumak sorunu çozuyormu bence trafo çikişini DC ye çevırıp voltaj ve akimi ayarlamak gereklı dıye duşunuyorum bunun için de 6 A dıyot la çozulmesı zor kopru dıyotlar pahalı bışey değıl örnek 25 veya 30 A doğrulttuktan sonra irfz 44 gıbı yuksek akimi kontrol eden mosfetle çikişi kontrol etmek gerekır mosfet çıkışına serı şont drenç uzerınden geçırerek akimi dsipleyde gormemızı şönt drenç çıkışına rezistansa gıden uçlara paralel volt ölçmesı yapılacak dsipleyden gelen uçlar bağlanmalı benım duşuncem kullanılacak yakma aletının isisini ayarlı olması kontrol altında olması bence en mantıklısı

Çıkış kısa devreye çalışacak bir güçkaynağı yapılacak Süleyman abi,

Bu mosfet nasıl akım kontrolü ile yada pwm ile sürülerek çıkışı kontrol edilebilir ve dc hattan akım okunabilir. Ama böyle bir devre üyemiz nasıl yapar?

Birde şey soracaktım TL494 veya sg3525 pwm kontrol entegreleri hakkında bilginiz nasıl?

Bu soru bana değil sanırım:) Çünkü elektronik konusunda bir bilgim yok. AC volt akım ölçer paneller konusunda da, işimize yaramaz sanırım. 0v-xxx ölçüm yapana rastlamadım. genelde 80v-xxx ölçüm yapıyorlar. Sadece analog aletler var fakat onlarda amper ölçümü yapmıyor.

merhaba bir şema buldum sanırım en basıtte bu olur 494 veya 3525 pwm teferruatlı arkadaş yapabılırmı umarım yanlış anlamaz:)

Ekli dosyalar

• 12.png
    12.png
    21.6 KB · Görüntüleme: 4
Yok o entegreleri benim için sordum bir pwm güç kaynağı yapmak istiyorum ama bilgim az. Gürültülü bir güç kaynağı oluyor ama en azından ısı sorunu çok olmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,901
Kullanıcılar
451,048
Son üye
Yates

Yeni konular

Geri