4047 inverter sorunu(170

merhaba arkadaşlar.4047 ile inverter devresi yaptım transistör olarakta 2n3055 kullandım.devreye enerji verdiğim anda transistörün biri çok ısınıyor ve çıkış voltajıda

merhaba arkadaşlar.4047 ile inverter devresi yaptım transistör olarakta 2n3055 kullandım.devreye enerji verdiğim anda transistörün biri çok ısınıyor ve çıkış voltajıda

(kusura bakmayın yanlışlıkla elim enter tuşuna dokundu)170 volt.bağlantılar doğru ama hata nerede anlayamadım.bu devreyi yapan arkadaşlar varsa bana hatanın nerede olduğunu söyleyebilirlermi.derinelektronik.com-12 Volt 220 Volt 60 Watt İnverter Devresi

Moderatör tarafında düzenlendi:
ALLAH İÇİN BİŞEY YAZIN YAAAA OKUYUP GEÇMEYİN!!!!!

trafo bağlantı uçların normalmi...

birde yanlışlık yaptığın zaman konunnun altında düzeltme seceneği ver buradad düzeltebilirsin konunu

kaç numaralı uygulama acaba..

Moderatör tarafında düzenlendi:
konuya cevap verdiğin için teşekkür ederim.trafo bağlantıları normal ,10 defa kontrol ettim devreyi ama nafile çalıştı ama 150 ile 160v verdi bütün hevesimi kırdı.

4047 ile yapılan inverter devrelerinde muhtemelen geri besleme yoktur bundan dolayı çıkıştaki voltaj düşümlerinde otomatik olarak voltajı yükseltemezler yada yükselen gerilimleri düşüremezler. Bunlar sadece basit bir mantıkla dc gerilimi ac gerilime çevirirler. Eğer elde etmek istediğiniz gerilim 220 volt ise trafonun çıkış sarım sayılarını arttırmanızı tavsiye ederim.

V1/V2 = N1/N2 formülünden anlaşılacağı gibi giriş sarım sayısının çıkış sarım sayısına oranına bağlı olarak çıkış gerilimini ayarlayabilirsiniz. Isınmaların muhtemel sebepleri de harmonikler diye tahmin ediyorum. Bu devrede harmonikleri bastırmanız biraz mesele olur.

Eğer trafoyu kurcalayamam derseniz trafonun girişindeki gerilimi yükseltebilirsiniz. Ama bu arada sürücü devreyi(4047 li kısım) yakmamaya dikkat etmelisiniz.

frekans ne durumda 3055 transistörlerin ıslık çalıyormu.

arkadaşım devrene güveniyorsan 4047 nin 10 ile 11 nolu ayaklarından çıkan tetikleme uçlarını değiştir eğer bu sefer ters taraftaki transistör ısınıyorsa trafo sarımın doğru değil yani çıkışın tahminen 2x 12 değil 2x 12- 17 gibime geliyor trafoyu söküp çıkışından 220 volt verip kontrol edebilirsin

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,907
Son üye
saitdemircigil

Yeni konular

Geri