50Hz Motoru 100Hz ile sürmek

Standart asenkron motoru sürekli 100Hz'de çalıştırırsanız başta rulmanlar olmak üzere mekanik sorunlarla karşılaşırsınız. Tekstil sektöründe 400Hz'e kadar çalışan motorlar var, ama bunlar özel motorlar. Örnek:

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.

tekstil sektöründe ALBİ diye bir marka var üzerinde 2.2 kw motor var üstündede şu yazıyor 50-70hz ama 100 hz de cayır cayır çalışıyor...
ama gerçekten ben sizinle iddiğa amaçlı konuşmuyorum inverter leri iyi bilirim ama motorun sargısın dan pek anlamam açıkçası zaten sizide bu şekilde zorlıyarak eksik bilgilerimi tamamlıyorum eğer sizde bildiklerinizi burad paylaşırsanız sevinirim saygı ve sevgiler....

başarılı çalışmalar...

Cayır cayır çalışır, çalışmaz demiyorum. Çabuk yıpranır diyorum. Çünkü mekanik olarak yüksek hızlara uygun tasarlanmamışlardır.

ben 1400 devirlik motorda 3000 deviri gördüm 100 hzde çalıştırmıştım.tabi bu mekanik sorunlar verir uzun süreli çalışmada özellikle redüktörlü motor ise dişliler parçalanabilir.

peki dedığınız doğru madem neden yuksek devırlerde çalışan motorlar için özel sargı sarılıyor veya şoyle dıyelım 3 fazlı motorlarda 2600 devır veya 3600 devir bunu sargıları değıştırerek 7000-8000 devire çıkması lazım ama ben gormedım 3 fazlı motorlarda 7000-8000 devır dedığınız kollektor sargılı motor dersenız olur 110 hz dahada yuksek frakanslarda çalışır mantıklı kı zaten var 30 000 devirlı motorlar var

bakın bir önceki msj ımda anlatmaya çalıştım anlamadınız birdaha yazim motor sargı işinden ben anlamam ama size üzerini ukuyup yazdığım 2.2 kw motor makinanın üstünde orjinal motoru ve etiketi de yazdığım gibi ama içini söküp sargılarının kalınmı , incemi,sıkmı,darmı,genişmi, ben onu anlamam açıkçası ben size bir yalan iddiada bulunmadım gördüm ve çalıştırdım halen daha çalışıyor...

başarılı çalışmalar...

PEKİ ARKADAŞLAR MOTOR ETİKET DEĞERİ OLAN 50Hz' i İNVERTER MOTOR PARAMETRELERİNDE ÇALIŞMASINI İSTEDİĞİMİZ FRAKANSIMI GİRMEMİZ GEREKİYOR.BEN ABB İNVERTERİNDE DENEDİM HATA VERDİ SEBEBİ NE OLABİLİR?

İNVERDER ABB ACS550

Moderatör tarafında düzenlendi:

hayır zaten inverterlerin çoğu motor parametrelerini kendi yükler hafızasın. ama yüklemedi ise siz o invertere hangi motoru taktıysanız onun parametrelerini el ile ilgili parametrelere etiket değerlerini yazacaksınız...

başarılı çalışmalar...

vatanteknik arakadaşa katılmıyorum biz defalarca denedik akım artışı ve senkranizasyon bozukları yaşanıyor rulmanları ve yatakları hiç katmıyorum 50 hz lik motorlar 70-75 hzden sonra randumanı bozuyor sizin motorunuzdada 50 -70 hz yazıyomuş demekki buda 100 hz kadar normal çaılışıyor ama 50 hz lik motorlar 100 hz de sorunsuz çalışır inverterlerin amacı zaten budur gibi ifadeler tamamen yanlıştır.....

Arkadaşlar,
50 hz motor 100 hz de sürülebilir. Ancak Mekanik dayanım azalır yani motor ömrü kısalır. Ayrıca Motorlar 70-80 hz yi geçtiklerinde tork kaybeymeye başlarlar. Eğer uygulamaya göre motor birebir seçilmişse bu motorda tork kaybı nedeniyle uygulamayı yapamaz ısınma gibi sorunlar oluşmaya başlar. Ancak uygulama için büyük seçilmişse böyle bir sorun olmaz. Tork=9550*Güç/devirdir ve Güç=V*I*cosq. devir artıkça voltaj sabit kalıp devir de akıma göre karesel artacağı için tork kaybı olacaktır. Motor nominal devirin üstünde çıkmaya devam ettikçe akımda azalmaya başlayacak ve daha fazla tork kaybı olacaktır. Sonuç olarak tork kaybı sizin için sorun oluşturmuyorsa 100 hz de sürmenizde mekanik yıpranmalar hariç herhangi bir sorun yoktur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…