5kva 48v invertor ve 4 adet 550w gunes paneli sistemi

Evet bu noktayı atlamışım. Ancak burada biraz işler karmasiklasiyor. Çünkü bahsedilen değer max voltaj çıkışı. Ve sürekli max çıkış voltajın da besleme yapabileceği dönem oldukça kısıtlı. Bu durumda 60 volt altında kalarak mppt şarja gecmeyebilir. Servise durumu belirterek fikir almakta fayda var. 60 volt şarj başlangıç voltajı ise Bu durumda inanılmaz kısıtlı bir zaman diliminde şarj gerçekleşecek demektir. Bununda elinizdeki mevcut ekipmanlari değiştirme şansınız yoksa 2 yolu var. 2 paralel 2 seri yaparak daha kısıtlı (bu konuda ne kadar dezavantaj yaşanabilecegi ile ilgili çok net bir fikrim yok açıkçası.) bir şarj düzeneği kurmak. Yada 3 panelli seri bir sistem kurmak. Çünkü şimdi attığınız 2 datasheete tekrar baktığımda 6 panelli sistem şarj aletinin max giriş gücü (3000w) üzerine çıkıyor.

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet bu noktayı atlamışım. Ancak burada biraz işler karmasiklasiyor. Çünkü bahsedilen değer max voltaj çıkışı. Ve sürekli max çıkış voltajın da besleme yapabileceği dönem oldukça kısıtlı. Bu durumda 60 volt altında kalarak mppt şarja gecmeyebilir. Servise durumu belirterek fikir almakta fayda var. 60 volt şarj başlangıç voltajı ise Bu durumda inanılmaz kısıtlı bir zaman diliminde şarj gerçekleşecek demektir. Bununda elinizdeki mevcut ekipmanlari değiştirme şansınız yoksa 2 yolu var. 2 paralel 2 seri yaparak daha kısıtlı (bu konuda ne kadar dezavantaj yaşanabilecegi ile ilgili çok net bir fikrim yok açıkçası.) bir şarj düzeneği kurmak. Yada 3 panelli seri bir sistem kurmak. Çünkü şimdi attığınız 2 datasheete tekrar baktığımda 6 panelli sistem şarj aletinin max giriş gücü (3000w) üzerine çıkıyor.

Şuan 2 panel daha ekleyebilecek durumda değilim, dediğiniz gibiyse voltajı artırmak adına 3 panel ile seri bağlantı yapıp kurulumu yapacağım. 1 paneli boşta tutacağım. Satıcı invertörün %10luk kısmı tolere edebileceğini söylüyor. 2 paneli de ilave ettiğim zaman ise 3+3 seri bağlayıp paralelleyeceğim.

İnvertör Datasheet
https://cw-enerji.com/tr/urun/tommatechnew-5k-48v-mppt-1faz-akilli-inverter-276.html

Panel Datasheet
https://cw-enerji.com/tr/urun/tommatech-550wp-108pm-m12-hc-mb-gunes-paneli-826.html

1725876096568.png

Son düzenleme:
Arkadaslar simdilik 3 panel kullanarak sistemi kurdum. Solar tarafinda bir sorun yok ama Topraklama konusunda hata yaptim sanirim. 1 mtlik galvaniz lama ve 5mm2 kablo ile topraklama yaptim ancak kontrol kalemi ile prizleri kontrol ettigimde hem notr hem faz da kontrol kalemi yaniyor. Topraklamaya degdirdigimde yanmiyor. Multimetre ile olcum yaptigimda faz-notr 230v , notr-toprak arasi 120v deger cikiyor. Nerede yanlis yapmis olabilirim.

Arkadaslar simdilik 3 panel kullanarak sistemi kurdum. Solar tarafinda bir sorun yok ama Topraklama konusunda hata yaptim sanirim. 1 mtlik galvaniz lama ve 5mm2 kablo ile topraklama yaptim ancak kontrol kalemi ile prizleri kontrol ettigimde hem notr hem faz da kontrol kalemi yaniyor. Topraklamaya degdirdigimde yanmiyor. Multimetre ile olcum yaptigimda faz-notr 230v , notr-toprak arasi 120v deger cikiyor. Nerede yanlis yapmis olabilirim.
güzel insan, ölü voltaj dediğimiz şey olabilir, akkor flaman lamba ile test eder misin? yanıyorsa sorun var demektir. yanmıyorsa sıkıntı yok. eğer yanılıp eksik hatalı bilgi verdiysem zaten ustalarım düzeltir.

Arkadaşlar merhaba bende aynı ekipmanlara sahibim(12 volt 4 adet akü).4 adet panelim ve 1 adet inverterim var ancak panelleri seri mi paralel mi baglayacağım bilemedim.panel etiket bilgilerini ve inverter etiket bilgilerini paylaşıyorum. Yardımcı olurmusunuz?

Ekli dosyalar

• 20241006_132140.jpg
    20241006_132140.jpg
    248.3 KB · Görüntüleme: 3
  • 20231228_151615.jpg
    20231228_151615.jpg
    222.3 KB · Görüntüleme: 3
Hem inverterde, hem jeneratörde nötr ve fazda kontrol kalemi yanar . Yani sırayla saniyede 50 kez (hz) yer değiştirirler. Tıpkı bir ac trafo gibi.
Arkadaşlar merhaba bende aynı ekipmanlara sahibim(12 volt 4 adet akü).4 adet panelim ve 1 adet inverterim var ancak panelleri seri mi paralel mi baglayacağım bilemedim.panel etiket bilgilerini ve inverter etiket bilgilerini paylaşıyorum. Yardımcı olurmusunuz?
İnverterin özelliği, markası, modeli nedir? İnverter 12 volt ise 4 akü paralel, 24 volt ise 2 seri ve seriler paralel, 48 volt ise 4 akü seri bağlı olmalı. Bu duruma göre de paneller bağlanacak. Tabi onlar da 12 volt (36 hücre) veya 24 volt (72 hücreli) olmasına göre değişir.

Aküleri seri bağladım inverter 48 volt çıkışından panoyu besledim tesisata 230 volt stabil veriyor ama panelleri nasıl baglamaliyim bilemedim sürücünün etiketini ve panelin etiketini paylaşıyorum buradan benim anladığım max solar voltage 105 v dc değerini gecmemeliyim ayrıca inverter data sheed.inde en iyi vmp aralığı 56-72volt olarak yazılmış.benim kullanacağım panelin vmp değerinde max vmp 31.3 volt yazıyor. İkisini seri bağlasam olur mu?diğer ikisini kullanmayacağım.inverter lexron 5kva

Solar sarj uniten max solar voltaj 105vdc gosteriyor.Yani panellerin baglantisinda bu degeri (105v) asmamalisin. Panelin ise 37,7 vdc uretiyormus. Hepsini seri baglarsan 4x37,7=150,8 vdc yapar ve invertorun max degerini asmis olursun. Invertorun min solar voltaj 36 vdc gosteriyor. Yani tek panelin urettigi voltaj ile bile invertorun sarja baslayacaktir (uygun guneslenme sartlarinda). Bu durumda bence 4 paneli 2 serli seri olarak baglayip iki grubu parallellemen. 2 paneli seri bagladiginda 75,4 vdc ve 1090watt cikis elde edeceksin. Diger 2 paneli de seri baglayip ilk grup ile paralleledigin zaman 75,4 vdc ve 2180watt guc elde etmis olacaksin. Invertorun max solar sarj degerini asmamis olacaksin. Invertorun max giris gucu kac watt ona da dikkat etmelisin. Bu sekilde bagladiginda 2180watt elde edeceksin bu deger invertorun max giris gucunu gecmemeli.

Hem inverterde, hem jeneratörde nötr ve fazda kontrol kalemi yanar . Yani sırayla saniyede 50 kez (hz) yer değiştirirler. Tıpkı bir ac trafo gibi.

İnverterin özelliği, markası, modeli nedir? İnverter 12 volt ise 4 akü paralel, 24 volt ise 2 seri ve seriler paralel, 48 volt ise 4 akü seri bağlı olmalı. Bu duruma göre de paneller bağlanacak. Tabi onlar da 12 volt (36 hücre) veya 24 volt (72 hücreli) olmasına göre değişir.
Cevap icin tesekkurler. Topraklamada sorun olup olmadigini nasil kontrol edebilirim veya multimetre ile bi sorun olup olmadigi anlasilir mi?

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,029
Son üye
Mertopk

Yeni konular

Geri