6.3kV 230kW motor için OG kompanzasyon

femre

Üye
6.3kV 230kW motor için OG kompanzasyon yapmak istiyorum. Elimde 6kV-0.6uF değerinde 1 adet Og kapasitoru var. Bu kapasitörün bu motora yetip yetmeyeceğine dair matematiksel hesabı yapabilir misiniz?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bu hesaplamayı AG Güç kondansatörleri için yapıyordum.
Teorik olarak OG için de doğru olması gerekli.

cosfi1=0,7 tanfi1=1,02
cosfi2=0,99 tanfi2=0,142

Gerekli kondansatör gücü:
Qc=P.(tanfi1-tanfi2)
Qc=230.(1,02-0,142)
Qc=202kVAr

Sizin kondansatörün Gücü:
Qc=U2.2.pi.f.c
Qc=60002. 2 . 3,14 . 50 . 0,6 . 10-9
Qc=6,78kVAr

cosfi'yi 0,70'den 0,99'a çıkarmak istiyorsanız eğer bu kondansatörle yetersiz gibi görünüyor.

Ben de aynı değerleri buluyorum. O zaman elimdeki bu değerlere sahip OG kondansatorü kompanzasyon amacı ile değil aşırı akım koruma için imal edilmiş kondansatördür diyebilir miyiz?

femre ' Alıntı:
...O zaman elimdeki bu değerlere sahip OG kondansatorü kompanzasyon amacı ile değil aşırı akım koruma için imal edilmiş kondansatördür diyebilir miyiz?

Evet. Diyebiliriz. Çünkü kondansatör gücü çok küçük çıkıyor.

Aşağıdaki belgede de birkaç kondansatör değerleri var. Bu kondansatörlerden;
Aşırı Akım Koruma Kondansatörlerinin ve Aşırı Gerilim Koruma Kondansatörlerinin kapasiteleri, sizin kondansatörün kapasitesi gibi çok küçük.

Ekli dosyalar

• Siemens Orta Gerilim Kondansatörleri.rar
    726.1 KB · Görüntüleme: 36
sayın "genç arkadaş" ilginiz için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,896
Kullanıcılar
451,040
Son üye
MelihTumur

Yeni konular

Geri