60 KVAr kontaktör için 50KVAr kontaktör kullanılabilir mi ?

Arkadaşlar ben kompanzasyonuna baktığım yerlerin hiçbirinde kompanzasyon kontaktörü kullanmıyorum normal kontaktör kullanıyorum hiçde fark etmiyor hem kendi fabrikamızın kompanzasyon işlerine bakıyorum hemde dışarıda 7 tane tesisin kompanzasyonuna bakıyorum bence kondansatör güçlerine göre kontaktör korsanız hiçbir şey olmaz fiyat olarakta etki eder bence arkadaşım sen 60kvar lık kondansatörüne 3tf50 sıemens kontaktör kullan kafan arımaz ben kendi fikrimi söyledim yaşadığım ve yaptığım yerlerdede kulllandım ondan söylüyorum kolay gelsi,n

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Yanlış bir düşünce.Kısa süre sonra ! fikrinizi değiştirirsiniz.Umarım pahalı bir deney olmaz.

fahri bey eleştirlere açığım fikrimi beğenende olacak beğenmeyende olacak normaldir kompanzasyon kontaktörü tesisten tesise değişir dayanma gücü bu benim görüşlerim herkesin fikrine katılmam ama saygı duyarım eleştiririm kolay gelsin

Yanlış bir düşünce.Kısa süre sonra ! fikrinizi değiştirirsiniz.Umarım pahalı bir deney olmaz.

unutmayalımki daha 3-5 yıllık mevzu komp. kontaktörleri teknoloji gelişiyor amenna bizde peşinden koşuyoz yetişebildiğimiz kadar başımdan geçen bir olay aktarıyım...

12,5kvar komp. kontaktörüne 10kvar kondanstörü bagladık servise aldık aradan 4-5ay geçti kontrolde bir baktık yapışmış bende röle ayarlarından zamanları kontrol ettim alma zamanı 12sn bırakma zamanı12 deşarj zamanı 14sn bu kadar kısa sürede nasıl yapışır diye komp.kontaktörünü ameliyat etmeye başladım sonra komp. kontaktörünün üstündeki blogu cıkarttım bir baktım 9amper kontaktör cıktı altından şimdi 10kvar kondanstör 14,5 amper alır devreden 9amper nerde 14,5 amper nerde ya 12,5kvar kondanstör baglasaydım herhalde 3ay sonra mefta olurdu heralde
şimdi normal kontaktör kullansaydım ben 10kvar için 14,5*1,5=22amper yani 11kw kontaktör kullancaktım. komp.kontaktörü ucuz normal kontaktör pahalı üçkagıt burda işte.........şimdi herkez komp.kontaktörlerinin üst blogunu cıkartsın altına baksın kaç ampermiş ..... saygılar...

Bahsettiğiniz kontaktörün markası verebilirseniz,herkese yardımcı olmuş olursunuz.

bence de markasını verirsen daha iyi olur...ben kullandıklarımda çok sorun yaşamadım...

dikkat ettiyseniz kompanzasyon kontaktörlerinin ön tarafında bir blok daha vardır ve bu kısma kontaktör bacaklarının olduğu yerden 3 ad. deşarj direnci gelir (bunlar tele benzer).Bu ön kısımdaki blok kontaktör devreye girdiği anda kontaktör bacaklarından daha önce devreye girer ve bu dirençler ile bu ilk andaki inrush akımlarını söndürür.Bu ön blokla kontaktörün devreye girmesi arasındaki süre milisaniyeler mertebesindedir.Zaten bu inrush akımları da milisaniyeler mertebesinde oluşur.

Bir kontaktörün çekme süresi yaklaşık 3-5 mS olduğunu düşünürsek. 1-2 mS de ne kadarlık bir enerji frenlenebilir. Deşarj dirençlerinin malum görevi farklıdır. kondansatörün ilk anda çektiği akım biliyorsunuz ki kısa devre akımına yakın bir akımdır ki. O küçücük dirençlerin o kısa sürede kondansatörleri şarj edebildiğine pek inanamıyorum. Ama yapabiliyorlarsa helal olsun.

marka yazmak forum kurallarına ters degilse tabiki M.Gerin / Telemecanique vardı
sonra genarel elk. üst blogunu söktüm meraktan ondada aynı problem var
şimdi 12,5kvar komp.kontaktörüne 5-7,5 kvar max.kondanstör baglı tık yok şuanda.....

kardeşim sen uygun olanı sıemens 3 TF 50 kontaktör kullanırsan çok randumanlı sonuç alırsın....

olurmu oyle şey kompanzasyon kontaktorunde amaç kondansatorun ilk devreye girme anında çok kısa surelı olarak on dırenç vasıtası ile düşük gerilim ile yol vermektır hiç farketmıyor gibi ibare kullanmak çok yanlış ilk zamanlarda zaten fark etmessin ama sistemde oluşan gerilim harmoniklerine bir bak kontaktor omurlerını bir incele o zaman aradakı farkları goreceksın o zaman kondansatorlerede deşarj direnci koytmayalım sizin mantıkta o zamanda bir şey olmaz ÇOK YANLIŞ BİR İFADE KOMPANZASYON KONTAKTORU reaktorsuz işletmelerde muhakkak kullanılmalıdır.
Arkadaşlar ben kompanzasyonuna baktığım yerlerin hiçbirinde kompanzasyon kontaktörü kullanmıyorum normal kontaktör kullanıyorum hiçde fark etmiyor hem kendi fabrikamızın kompanzasyon işlerine bakıyorum hemde dışarıda 7 tane tesisin kompanzasyonuna bakıyorum bence kondansatör güçlerine göre kontaktör korsanız hiçbir şey olmaz fiyat olarakta etki eder bence arkadaşım sen 60kvar lık kondansatörüne 3tf50 sıemens kontaktör kullan kafan arımaz ben kendi fikrimi söyledim yaşadığım ve yaptığım yerlerdede kulllandım ondan söylüyorum kolay gelsi,n

Forum istatistikleri

Konular
129,066
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri