630 kVA trafonun son üç aylık endekslerine yorum yaparmısınız.

arkadaşlar endüktifin % 300 lere ulaştığı dönemlerde tedaştan sayacı kontrol için gelmişler ama bıraktıkları kontrol protokoline daha ulaşamadım acaba onlar kontrol ederken bir durum mu yaptılar biliyorsunuz dağıtım özelleştiği için gelenler yeni ve pek deneyimi olmayan insanlar olabilir (bir tahmin sadece) ama şuan bağlantılar doğru birde akım trafoları 1000/5 olduğundan röle algılamada sıkıntı yaşıyormudur. yada kompanzasyon şalteri örneğin bir kaç gün kapalı kalmış yada yanlışlıkla kapılmış gibi sebebler olabilirmi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1-elinize bir ampermetre alıp sistemdeki kondansatörlerin üzerinde yazılı akımları cekip cekmediğini kontrol ediniz.
2-sistemde monafeze kondansatörler mevcutmu vede sizde rölenin ölçüm yaptığı akım trafosu tekmi yoksa her faza ayrı ayrımı yani yeni nesil bir rölemi acaba
3-sistemde acaba lokal kompanze vardıda onlarmı devreden cıktı
13 mart ile 16 mart arasındaki günlük tablonun incelememin neticesinde bence madde 1 de belirtmiş oldugum kondansatörlerin durumunu vede kontaktörleri acilen kontrol etmelisiniz

Son düzenleme:
Çok tuhaf. 630KVA trafo... Tesis düğün salonu, dikiş atölyesi vs... !!!

Görmek lazım gerçekten, masa başı soru mu? gerçek sorun mu?

sorun gerçek arkadaşlar bugün inceleyeceğim paylaımlara devam ederim hepimiz için bir tecrübe etme durumu var

kontaktörler sağlam kondansatörlerde sağlam zaten boş yada yetersiz akım olduğunda röle off sinyali veriyor kafam karıştı acaba yük düşük olduğunda röle örneğin 1 kademe devreye alıyor baktı yetersiz yüke göre bir kademe daha alıyor ama bu sefferde bakıyor fazla ozaman aldığı kademeyidevreyi çıkartıp yetersiz kademe ile mi devam ediyor diye fikir geldi aklıma

oda mümkün birde ilk kademe yetersiz ama ikinci kademe yüksek ise ondada olabiliyor. o yüzden 2 kvar ,5 kvar ,7,5 kvar,10 kvar gibi kondansatör sıralaması yaparsanız eğer röle eski sistemse birde akım trafosunu yüklü faza almanız gerekir

arkadaşlar saati değiştirip şüpelendiğim saati tedaş ayar istasyonuna gönderdik saat arızalı çıktı yeni saat değerleri aktif 3,464 indüktif : 0,905 kapasitif:0,068 bana bunu yorumlarmısınız saati tam karşınıza aldığınızda enerji akış yönünü österen ok işareti sağa doğru idi ve3 bobin simgesi sabit yanıyordu fakat arada kondansatör simgesi yanıp sönüyordu bilginize
ha bu arada saatteki arıza karekter bozukluğu dedi tedaştaki arkadaşlar herkese kolay gelsn

Endüktifiniz %26 ile yine sorunlu görünüyor..Fazlardaki yük dengesizliği ve trafo sabitinin yeterliliği konularında yardım alınız..

arkadaşlar saati değiştirip şüpelendiğim saati tedaş ayar istasyonuna gönderdik saat arızalı çıktı yeni saat değerleri aktif 3,464 indüktif : 0,905 kapasitif:0,068 bana bunu yorumlarmısınız saati tam karşınıza aldığınızda enerji akış yönünü österen ok işareti sağa doğru idi ve3 bobin simgesi sabit yanıyordu fakat arada kondansatör simgesi yanıp sönüyordu bilginize
ha bu arada saatteki arıza karekter bozukluğu dedi tedaştaki arkadaşlar herkese kolay gelsn

trafo sabitinin yeterliliği nedir bilemedim sabit kondansatörden mi bahsediyordunuz açıklar iseniz sevinirm bugün sayaçtan faz akımlarınıda aldım sırasıyla R:0,028 A S:0,118 A T: 0,054 A biraz dengesiz yüklenme var gibi bu arada çarpan 200

Akım değilde reaktif endeksleri alınız akşam alın bir de sabah alın, yada bir saatlik endeks alın öğlen arası olabilir. Bu değere bakarak sabit kondansatörünüz yeterli mi bakınız. Bu arada yükleriniz çok az ve dengesiz..

Forum istatistikleri

Konular
129,073
Kullanıcılar
451,359
Son üye
Ellidokuz

Yeni konular

Geri