75 KW mot.yıldız da 380V üçgende 220V Bunu nasıl yıldız üçgen çalıştırabilirim

KORAY-Ü rkadaşım yıldızda 380 V çalışan motor haliyle üçgende 220 volt ile çalışmalıdır.Yani bir faz sargısı gerilim 220 V olmalıdır.Şimdi siz anladığım kadarıyla ikili paralel sarılmış faz sargısının bağlantısını söküp seri bağlamışsınız.Bu durumda motora yıldız üçgen yolverirseniz şu olay olur: paralel iken tek bobine gelmesi gereken 220 V gerilim (yıldız çalışma esnasıında) iki bobine dağılır seri olduğu için ve 110 ar volt ile çalışmaya başlar.Motorunuz üçgene geçtiğinde Şebeke gerilimi 380 V olduğundan bu sargılara 380 volt gelir. Ancak seri bağlı olduğundan 380/2=190 ar volt gerilim ile çalışır sargımız.Bu yazdıklarımın hepsi bir faz için geçerlidir.Motorun etiketine göre bir faz sargısına gelmesi gereken 220 V yıldız üçgen yolvermenizde yaptıınız serileştirme bağlantısından sonra 190 volta düşer.buda motorunuzun düşük manyetik alan ve döndürme momenti yetersizliği yaşamasına sebeb olur.Eğer motor yükü bu şekilde karşılayamaz ise yani döndürme kuvveti az olduğundan zorlanırsa asenkronmotorunuzun kayması artar.Bunun sonucunda zıt EMK azalır.ve motor yükü karşılayabilmek için daha çok akım çekmek zorunda kalır.Bu tabii en kötü durum..Ama eğer motorunuzun sürdüğü güç bu şekilde normal kayma ile sağlanıp yükü döndürüyorsa anma değerlerine yakın bir akımla çalışır. bu da sizin sorununuzu çözmüş gibi göstermekte bence iyi olmuş ama unutmayınki yaptığınız seri bağlama motorun gücünde düşme meydana getirmiştir. Yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar motoru siz nasıl isterseniz o şekilde bağlayabilirsiniz üçgen bağlantı ile yıldız bağlantı arasında kök 3 yani 1.73 kat sayısı vardır .örnek yıldız 380v motoru üçgen bağlayabiliriz ama fazlar arası gerilim 220v olmalıdır. 380/220 v trifaze trafo kullanarak 3 faz 220v elde edilebilir ve motoru yildız üçgen çalıştırabilirsiniz.

Küsters marka bir yıkama makinesinde benzeri durumla karşı karşıya kaldım. ilgili motor yoğun iş dönemlerinde aylık yada 15 günde bir yanıyordu. durumdan haberdar olduğum zaman motor etiketine bakdım. sürücü takılmasını tavsiye ettim fakat takılmadı. Motor gücü ve motorun yükü birbirine yakın değerde ise ne yaparsanız yapın o motor yanar. arkadaşın probleminde motor %100 yükle çalışmadığından belki çözüm olarak görünebilir fakat ileride yük etkeni değişirse o motorun yanacağıda aşikar. Böyle durumlarda tavsiyem motorun değişimidir ve uygun motorun alınmasıdır. her ne kadar sürücü vs çözüm gibi gözüksede elektrik sistemine ilave ettiğiniz her ekipman hata ve arıza riskini arttırır. Yüksek güçlü motorlar kullanılıyorsa bunu soft starter sürücü ile yapmak büyük riskler taşır(250-1000KW). Bağlı olduğu trafonun arızaya geçmesi, şebekenin dalgalanması ve koruyucu elemanları (kesici sigorta vs) yakması ihtimal dahilindedir. umarım açıklayıcı bir bilgi vermişimdir. saygılarımla...

seri- yıldız seri-üçgen paralel-üçgen paralel-yıldız bu bağlantılar nasıl yapılır

motorunda yük fazla ise muhtemelen uzun çalışmada motorun yanar ama motorun yükü azsa birşey olmaz bence etiketi bir kontrol et 75 kw lık bir motorun sadece yıldız yol verildigini ilk defa duyuyorum

KORAY- Ü ' Alıntı:
motorun iç bağlatısı ikili paralel bunu seri bağlantıya çevirsem yıldızda 660V üçgende 380V ile çalışmazmı. yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaş acaba bahsettiğiniz motor Y/YY (yıldız çift yıldız) veya üçgen çift yıldız olabilir mi ?
Bu tip motorlar var bildiğim kadarı ile ve ancak çift yıldız motorlarda sargılar paralel 2 adettir.

bana net olarak anlayacağim şekilde yıldız ücgen kumanda devresi cizebilirmisiniz teşekür ederim

Sürekli reklam içeren mesajlar yazmayınız. Ayrıca yazdığınız mesajlar konu ile ilgili olmalı.

Düzenleme: Roboelektronik

ARKADASLAR, BENIM ELIMDE 2 ADET 75KW 380V YILDIZ MOTOR VAR, MOTORU UCGEN CALISTIRMAK MUMKUN DEGIL CUNKU ZATEN KLAMENS KUTUSUNDA 3 UC VAR, DIREK KONTAKTORLE CALISTIRIYORUM, HICBIR SORUN CIKMIYOR, DIGER Y/D 75 KW MOTORLARLA KIYASLAYINCA NE KADAR GUZEL OLDUGUNU DAHA NET GORUYORUM,

AMA BU ETIKETTEKI MOTOR UCGEN CALISMAZ DERIM, ARKADAS CALISTIRMIS CUNKU MOTOR UCGEN BAGLANINCA 130KW GUC URETEBILIR ANCAK BU KADAR YUKLERSEN MOTORUN KESIN YANAR,
UCGENDE CALISABILMESININ SEBEBI YILDIZ CALISIRKENDE MUHTEMELEN 75KW TIN COK ALTINDA BIR GUC HARCIYOR, MOTOR UCGENDE DE 130 KW VEREBILECEGINDEN SORUN YASAMIYORSUN. ANCAK MOTORU 75KW UZERINDE YUKLERSEN MOTOR KESIN YANAR YADA UCGEN DAHI OLSA 75 KW UZERINE YUKLEME.

AYRICA BEN TAM YUKUN YARISI KADAR GUC HARCAYAN UCGEN MOTORLARIMI YILDIZA CEVIRDIM. 3%12KW KADAR ENERJI TASARRUF ETTIM, COS F ADAM OLUYO,

YILDIZ MOTORU UCGEN BAGLADIGIMDA OLDU, 1,1 KW MOTORU SURUCUYLE 2-5Hz ARALIGINDA CALISTIRMAM GEREKTI, MOTOR KALKMADI UCGEN BAGLADIM,CALISIYO,

KOLAY GELSIN

Sadece büyük harfle mesaj yazmak yada konu açmak yasaktır. Lütfen forum kurallarını okuyunuz.

KORAY- Ü ' Alıntı:
motorun iç bağlatısı ikili paralel bunu seri bağlantıya çevirsem yıldızda 660V üçgende 380V ile çalışmazmı. yardımcı olursanız sevinirim.
Arkadaşım siz bu motora yıldız üçgen yol veremezsiniz zaten yıldızda 380 imiş fazla akım çekmez direk yol ver gitsin tabi enerji sistemin iyiyse yoksa frekans konvertör veyahut yumuşak yol verici takacaksın

------

CELİK_CPU ' Alıntı:
arkadaşlar motoru siz nasıl isterseniz o şekilde bağlayabilirsiniz üçgen bağlantı ile yıldız bağlantı arasında kök 3 yani 1.73 kat sayısı vardır .örnek yıldız 380v motoru üçgen bağlayabiliriz ama fazlar arası gerilim 220v olmalıdır. 380/220 v trifaze trafo kullanarak 3 faz 220v elde edilebilir ve motoru yildız üçgen çalıştırabilirsiniz.
Evet çok doğru fakat motor 75 kw buna kullanacağımız trafo bence en az 100 kw olmalı ve az para değil bence pahalı çözüm o motora direk yol vermek daha iyi bir çözüm akım fazla yüksek olmayacaktır. biz işletmede direkt yol veriyoruz sorun yok kolay gelsin

Ardı ardına mesaj yazmak yerine, mesajınızın bulunduğu kısımdan değiştir butonunu kullanarak mesajınızı düzenleyebilirsiniz.

Lütfen Forum Kurallarını Okuyunuz

Forum istatistikleri

Konular
129,103
Kullanıcılar
451,423
Son üye
ZALİMFİRARİ27

Yeni konular

Geri