Aşırı Akım Rölesi Hatası

hayırlı günler meslektaslarım, fabrikada kullanmıs oldugum kumanda elemanlarina güvenemez oldum,Bugün yine bir motor daha yandı.55 kw gamak ana bara altında NH sigortalar var 3*200 A sonra bıçaklı sigortadan Yıldız üçgen kontaktörlere besliyorum çıkısıda termik röle kullanarak motoru besliyorum ama bugünlerde buna bi çözüm arıyorum arkdaslar neler yapabilirim? hangi kumanda kontrol elemanı kullanabilirm yardımcı olursanız sevinirim, simdiden tesekkür ederim...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sn teknobilim 74 arkadasım oncelıkle motorun neden yandıgı onemlıdır . Bobınaj hatası 2 faza kalma asırı yukte sıkısma gıbı kumanda kontrol elamanlarını sormussun oncelıkle panoya nh yerıne 200a kompak salter takmanı tavsıye ederım motoru sardırırken içine termistor koydur ve bır adet motor koruma rolesi almanı ve termıstor uclarınıda motor koruma rolesıne gır kumandana dahıl et kardesım cok malıyetlı olmazsa termık yerınede motor koruma salterı tak derım kolay gelsın

sagolun arkadaslar öncelikle motorun yanma sebebi motor fan filtrede kullanılıyor emis yapan fanda vibrasyon etkisinin fazla olmasıyla motor sargıları sürtünmüs böylelikle nh sigortalardan T fazı sigorta atmıs ve termik röle devreyi açamamıs,bu sebebden motorda yanıyor
simdi ugur arkadasım motor sargıdan geldi ve dedigin gbi ben zaten termistör olayını düsünmüstüm ve termistör ucu eklettirdim,ama motor koruma salteri baglarsam ufak bi fazla akımda heran salter devreyi acmazmı?

faz koruma röleleri var.. onlardan baglarsan faydalı olur ıkı fazda kontak değiştiriryada devreyi açar .motoru ıkı faza düşürmez.

İlk uygulamanızın motorun yanma sebebini ortadan kaldırmaya yönelik olmalıdır.Bizzat motorun korunması sonraki aşamadır.Burada termik manyetik şalterden,faz korumaya;oradan termistöre kadar yapılabilecek pek çok uygulama var.
Eğer sadece motoru korumaya odaklanırsanız amaliyat başarılı geçti.maalesef hasta öldü.durumu ile karşılaşırsınız.

sagolun arkadaslar öncelikle motorun yanma sebebi motor fan filtrede kullanılıyor emis yapan fanda vibrasyon etkisinin fazla olmasıyla motor sargıları sürtünmüs böylelikle nh sigortalardan T fazı sigorta atmıs ve termik röle devreyi açamamıs,bu sebebden motorda yanıyor
ilk önce titreşimi en aza indirmen gerekir. titreşimi önleyemediğin müddetçe o motor yanmaya mahkumdur. bizim işyerine vibrasyon altında çalışan 2 tane 250kw motor var. Bir motoru 6 aydan fazla dayandıramıyoruz. ya sargılar vibrasyonda verniği yiyor kısa devre yapıyor. ya ayak civatalarını kırıyor. ya elektrik bağlantı civatalarını gevşetiyor

T fazı sigorta atmış diyorsun motor koruma veya faz koruma rölen kumandayı açmamış mı? normalde motor 2 faza kaldığında aşırı yükten termiğin açması lazımdı. belirtmemişsin ama bu olayda senin ana kontaktörün yapışık kaldığı için motora devamlı enerji gitmiş.

Moderatör tarafında düzenlendi:
merhaba avganlı arkadasım, güzel konusmussun ama titresimi bu olaydan sonra bakımcı arkadaslar kestiler ve benim o panodan haberim yoktu sayet olsaydı faz koruma yada motor koruma salteri baglardım devreye, ama malesef o elemanlar yokmus :( saglık olsun diyorum bundan sonra bende tedbirimi alır ona göre davranırım cevaplarınız için tesekkür ederim,

Ayrıca o 250 kwlık motorun yanmaması lazım o hayvan gibi motordur ve teli parmagın kalınlıgında özel sarımdır tamiratıda masraflı istir bilirim...

T fazı sigorta atmış diyorsun motor koruma veya faz koruma rölen kumandayı açmamış mı? normalde motor 2 faza kaldığında aşırı yükten termiğin açması lazımdı. belirtmemişsin ama bu olayda senin ana kontaktörün yapışık kaldığı için motora devamlı enerji gitmiş.

Zaten termikler zamanında açsa motorlar yanmaz. Asıl çözülmesi gereken en önemli problem, termiklerin de bir sorun kaynağı olması değil mi?

Sn Teknobilim74 termik rölenizin ayar sınırlarını ve hangi değere ayarladığınızı söyler misiniz?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,187
Kullanıcılar
451,548
Son üye
ali0916

Yeni konular

Geri