Akıllı inverter şebekeden takviye ederken akü BYPASS

Aslında merak ettiğim konu da tam olarak bu. inverter'da bulunan Şebeke girişi paralel olarak çalışıyor mu bu şekilde çalışabiliyorsa şebekeden gelen elektriği direk inverter a bağlayıp kışları direk evin tüm ihtiyacını şebekenin verebildiği kadar kullanabilir miyim? tabiki doğru sıralama yaparak. Inverter sadece panelden veya aküden geleni AC ye çevirecek şebekeden gelene dokunmayacak şekilde oluyorsa çok işime yarar bir özellik oluyor.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Evdeki kullanılması düşünülen cihazlar tesisat/sigortalar üzerinden ayrılarak, çok güç çekenler şebeke ile, diğerleri inverter ile beslenebilir.

Evdeki kullanılması düşünülen cihazlar tesisat/sigortalar üzerinden ayrılarak, çok güç çekenler şebeke ile, diğerleri inverter ile beslenebilir.
Anladım yapacak bir şey yok sanırım istediğim şekilde çalışmıyor :(
Teşekkürler cevabınız için.

Arkadaşlar merhaba konu biraz eski ama benimde merak ettiğim bir konu olduğu için yazmak istedim. Solinved marka 3400k akıllı inverterim var akü ile inverter arasında 60 amper sigorta kullanıyorum. çıkış akımında olması gerekir dendiği için anlayabildiğim kadarıyla bu sigortayı ekledim doğru mu emin değilim.
Esas sormak istediğim ve bu konuyla alakalı olan durum ise inverter'a sehir elektriği bağlasam gerektiğinde evdeki her şeyi inverter gücünün üstündekiler de dahil çalıştırabilir miyim? Mesela 5 kwa elektrik çeken cihaz çalışır mı_ Şehir elektriğini direk bypass yapıyor mu?
Markadan bağımsız olarak yazıyorum, piyasadaki tüm akıllı inverterler birbirine çok yakın tasarımda, bu tip cihazlarda bypass rölesi oluyor, yani dediğiniz gibi kapasite üstüne çıkınca bypass yapabiliyor ancak cihaz kapasitesinin iki katı kadar üste çıkıldığında bu rölenin yandığına da çok şahit oldum.

Markadan bağımsız olarak yazıyorum, piyasadaki tüm akıllı inverterler birbirine çok yakın tasarımda, bu tip cihazlarda bypass rölesi oluyor, yani dediğiniz gibi kapasite üstüne çıkınca bypass yapabiliyor ancak cihaz kapasitesinin iki katı kadar üste çıkıldığında bu rölenin yandığına da çok şahit oldum.
güzel insan, hem doğru söylüyorsun, hem de eksiklerin var. ben/biz gemilerin yatların (daha çok motoryat ve charter teknelerinin) redresör ve invertörlerini tamir ve bakımını yaptım. mal sahibi her türlü lüksü istiyor. bir teknede (kısaca söylemek istiyorum milyon dolarlıklar var içlerinde) bizim bildiğimiz 12 yada 24 volt dc akım vardır ve invertör yardımı ile 220 volt kullanılır. kişilerin çoğunun bilmediği ise gerçek gemilerde 220/ 380 volt vardır. aradaki 12/24 volt invertör ve redresör takviyesi ile kullanılır. bu yüzden gemi/ tekne elektriği çok farklıdır. senin invertörün ne kadar büyük olursa olsun, bir durumda yetmez. bu yüzden sistem (varsayalım) 220 üzerinden dizayn edilir ve kesintisiz jeneratör bağımlıdır. marinaya geldiğinde şebeke bağlantısı yapıp, jeneratörlerini dinlendirirsin. tabii ki bu sistem o kadar basit ve ucuz bir sistem değildir. isim söylemeyeyim milyon dolarlık teknede adam master kabine (yatak odası) led aydınlatma istedi. işin içinden kimse çıkamadı. kaptana akıl verdim, yapabilecek adam bulamadı. sonunda ihale bana kaldı ve 2 günlük çalışmayla işi yaptım. (çok iyi para aldım) yani işin açıkçası sistemi çok iyi tasarlamak gerekiyor ve bilinçli bir kullanım istiyor. dünya markası invertörlerin hatalı kullanım sonucu yandığını bilirim. garanti dışına çıktığı için bize tamire getiriyorlardı.
1- elektrik tüketen cihazların özelliklerine göre listelemek
2- bu sıralamada kurulu sistemde hangisinin nereye konulacağını bilmek
3- acil durum sistemini korumak
4- hangi cihazı ne zaman kullanılacağını bilmek
5- kurulum/ işletim panosunu uygun yaptırma sorunları çözmez, sorunsuz bir hizmet sunar.
taktım oldu 220 var demek, şebekenden akülerim şarj oluyor zaten demek yeterli değildir. kombi cihazlar, hibrit cihazlar bile yeterli olmuyor, kullanmasını bilmezsen.

Forum istatistikleri

Konular
129,201
Kullanıcılar
451,565
Son üye
ceyranci_hy

Yeni konular

Geri