akım trafosu neden şişerek erimeye başlar?

ykp55

Üye
30/5 akım trafosu alttarafından şişmeye başlamıs ve yanık kokusu geliyodu...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
bağlanan cihazın ısıdan dolayı normalden daha yüksek akım çekmesi yüzünden olabilir mi? çünkü bende playstation vardı cihaz 110v ile çalışıyordu bende gittim 110/220 trafo aldım ilk taktım sorun yok 4-5 saat oyun oynayınca fark ettim ki ısındıktan sonra koku gelmeye başladı. Sanıyorum senin sorunun da ısıdan olabilir saygılarımla

30/5 akım trafosu alttarafından şişmeye başlamıs ve yanık kokusu geliyodu...

Bence neden aşırı akım + aşırı sıcaklık. Çekilen faz akımlarına bakmadınız mı? sadece bir tanesinde bu olay gerçekleşiyorsa dengesiz yüklenme vardır o fazdan geçen akım fazladır.
+ bir bilgi kendinden baralı akım trafoları daha çabuk hasar görüyor içi boş olan baraya geçmeli tabir ettiğimiz tiplerin dayanımı daha fazla.

sorununuzun sebebinin iki ihtimali var
ya 30A den daha fazla akım geçiyor
ya da akım trafosunun bağlantılarında gevşeklik var.yükün en fazla olduğu zamana göre pensampermetre ile akımları ölçmenizi öneririm.eğer akımlar 30A'in altında ise bağlantıların gevşek olup olmadığını kontrol ediN, yok 30A'in üstünde bir akım geçiyorsa akım trafolarını ölçtüğünüz değerin bir üst değerine göre değiştirin.

bağlantılarda bir gevsekkllik yok fakat banada kalırsa akımlar akım trafosuna gore daha fazla ... sadece birtanesinde değil hepsinde aynı durum mevcut teşekkürler yarın 50/5 ile değiştiricem

sayın ykp55 akım trafosunu değiştirmeden önce bence tam yükteyken kaç amper geçiyor onu bilerek ona göre değiştirin. bu konuda deneme yanılma yöntemini tavsiye etmem. mevcut hesapları yaparak sonuca ulaşmak daha doğru olur

Bu konuda şöyle bir şey yaşadım.Daha büyük güçlü bir sistemdi.Akım Trafosu şalterin giriş tarafında, bara üzerine montajlı idi.Şalterin fazla ısınmasından (Şalterin akım kapasitesinin çekilen akıma uygun olmasına rağmen...) ve panonun iyi havalandırılmamasından kaynaklandığı sonucuna ulaşmıştım.

sayın ykp55 akım trafosunu değiştirmeden önce bence tam yükteyken kaç amper geçiyor onu bilerek ona göre değiştirin. bu konuda deneme yanılma yöntemini tavsiye etmem. mevcut hesapları yaparak sonuca ulaşmak daha doğru olur

akım trafosu hesabı nasıl yapılıyor... formül oln varmı elinde

Forumumuzda daha önce verilmiş olan bilgiler ektedir.

Ekli dosyalar

• 1 Akım Trafoları.rar
    175 KB · Görüntüleme: 70
ben akım trafounu 50/ 5 ile değiştirdim peki auto set yaptırmm gereklimi

Forum istatistikleri

Konular
128,949
Kullanıcılar
451,137
Son üye
cicili

Yeni konular