AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Ripple artışı normaldir. Önemli olan sebebini bulmak.
Trafo voltajı düşüyor mu. Düşüyorsa kaç volta düşüyor.
Önce bunu tespit etmek lazım.
Eğer trafo voltajı düşüyorsa devremiz normal ama trafomuz 1.1A için yeterli değil demektir. Ancak trafo gücü bizim tasarım şartlarımız için yeterli olacağı için yüksek akım testi başarılı sayılacaktır.
Ancak trafo voltajı düşmüyorsa o zaman devredeki kondansatörleri mıncıklamamız icab eder.

Yamyam hocam besleme devresine 12.1ohm bağlı değil iken trafo 15.5V AC okunuyor.
Ancak 12.1ohm yük bağlandığında trafo 14V AC ye düşüyor.

Ekli dosyalar

• P_20221215_210158_1.jpg
    168.8 KB · Görüntüleme: 1
  • P_20221215_210248_1.jpg
    164.2 KB · Görüntüleme: 1
Yamyam hocam besleme devresine 12.1ohm bağlı değil iken trafo 15.5V AC okunuyor.
Ancak 12.1ohm yük bağlandığında trafo 14V AC ye düşüyor.
Hah şimdi tamam.
1A için dengeleme yapacak olursak...
Regülatör çıkışını 12.5V a ayarla Tekrar 1A çek ve ripple'lara bakalım.

Hah şimdi tamam.
1A için dengeleme yapacak olursak...
Regülatör çıkışını 12.5V a ayarla Tekrar 1A çek ve ripple'lara bakalım.
Besleme devresini 12,5V a ayarladım.

Besleme devresine 12,1 ohm bağlı iken trafoyu ölçtüm .14,25V a düştü.

ADOBE deki ölçümlerde her 2 çıkış için RESİM 4 ve 5
Ripplelar çok yüksek değil mi hocam?Bunları düşüremeyecek miyiz?

Ekli dosyalar

• -12,5V.jpeg
    155.7 KB · Görüntüleme: 4
  • +12,5V.jpeg
    180.5 KB · Görüntüleme: 4
  • 14,25V AC.jpeg
    108.5 KB · Görüntüleme: 4
  • -12,50V.jpeg
    98.3 KB · Görüntüleme: 2
  • +12,50V.jpeg
    102.2 KB · Görüntüleme: 1
1A akımda ripple oluşumu trafodan kaynaklanıyor.
Bu Türkiye şartlarında normaldir. Çünkü 15W diye satılan trafolar tam gücü veremiyor demektir.
Bu durumda şu testi yapacağız.
Yaklaşık 800mA çekebilecek şekilde çıkış direncimizi değiştireceğiz.
Bu da yaklaşık 15 ohm direnç demektir.
Yük direncimizi trafo voltajının düşmeye başladığı değerde ayarlayabilseydik tam gücümüz bu diyebilirdik. Ama önce 15ohm ile test edip daha sonra küçük küçük artırarak trafo voltajımıza bakacağız.
Önceki testimizde yaklaşık 500mA ripple sız akım çekebildiğimize göre Aslında yeterli kabul edebiliyoruz. Çünkü amplimizde kullanacağımız toplamda 7 tane civarı opamp bulunuyor. Bunlardan da bu kadar akımı zaten çekmeyiz.

Tamam hocam kaliteli trafoların neden pahalı olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Bugün kablolarım gelmişti sizinle paylaşayım.

Ekli dosyalar

• Ugreen kablo.jpeg
    80.1 KB · Görüntüleme: 8
Tamam hocam kaliteli trafoların neden pahalı olduğu şimdi daha iyi anlaşılıyor.

Bugün kablolarım gelmişti sizinle paylaşayım.
Umutsuzluğa düşme. Bizim testlerimiz acımasız testlerdir. Bu gibi değer artışlarının görülmesi de son derece normaldir.
Aslında MLCC X5R kondansatör bulabilseydik sana 78XX serisi regülatörler ile regüle devresi yaptırırdım.

Bu kondansatörlerden bende vardı. En son yanılmıyorsam @ozgurece35 e yaptığım amplide kullanmıştım.
Tabii ki bendekiler SMD olmayıp askeri tip idi ve daha kaliteli idi. Zamanında tanesini 0.4$ dan almıştım da bahalı diye gıbızlanıyordum.
Ama 78XX serisi regülatörlerin başına ve sonuna koyduğumda tabiri caizse köpek gibi akım çekiyordum ve ripplelar 1mV u pek geçmiyordu. Belki 5mV kadar en fazla olabiliyordu. Bu da her türlü ampli ön devreleri için oldukça iyi bir değer idi.

HAA NOT:
Kablolar senin amplinin PC MONITOR bağlantısına takılacak ve sonraki testlerimizi bu şekilde yapacağız.
Testlerden sonra dilersen PC yi hem ölçüm için hem müzik dinlemek için hem de kayıt kuyut işleri analizleri için kullanabileceksin.
Hatırlarsan benim PC de böyle idi.

Son düzenleme:
Yamyam hocam 15 OHM 25W direnç ile ölçtüm. Trafo 15,07V AC okundu. +Besleme çıkışı da yük bağlı iken 12,54V DC okundu.

ADOBE ile yaptığım RIPPLE ölçümleri de resimlerdeki gibi.

Ancak şöyle bir şey oluyor. Adobede spectrumu izlerken ripplelar aniden yğkselebiliyor sonra tekrar düşüyor.Bu normal mi?

Ekli dosyalar

• 15 ,07V AC.jpg
    226.5 KB · Görüntüleme: 5
  • 12,45V .jpg
    200.8 KB · Görüntüleme: 5
  • - çıkış .jpg
    197.5 KB · Görüntüleme: 6
  • + çıkış.jpg
    208.2 KB · Görüntüleme: 5
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…