Aman dikkat ! Akım trafoları

mesutelb

Onursal Üye
Onursal Üye
Bir soru üzerine kompanzasyon bölümünde de aktarmıştım ,burada da zikredeim dedim...

Şöyle bir durumla karşılaştım..

Elektrikçinin biri 150/5 akım trafosu olan bir işletmeye
Demiş ki
"Ben panonuzu öyle bir revize edecem ki , faturanız düşecek..."

İşletme sahibi de ne bilsin"tamam "demiş...İyi de para vermiş...

Mühürlemeye gelen tedaş ekibide dönüştürme oranı testi yapmıyorlar genelde, etiketine ve seri no larına bakıyorlar tamam...

Sonra tabii ki faturalar düşmüş...

Birkaç yıl böyle kullanıyorlar...

Sonra işi bilen bir TEDAŞ çı birkaç ay sayaçları okuyor.. Şüpheleniyor..

"çünkü aynı tip işletmelere çok daha fazla fatura çıkıyor"

Neyse uzatmayalım , kontrol ediyor TEDAŞ çı arkadaş PENS ampermetre ile, tutanak tutuyor ,sonra bana geldi , O zaman savcı da benim arkadaş olur..Rica etti ,gittik kontrola , adam 100/5 akım trf takmış eski Ak.Trf. etiketlerini üzerine yapıştırmış...Acaib bi şeytani düşünce!

TAbii tutanaklar tutuldu..
Elektrikçi doğru hapise , işletme sahibi 40.000 YTL ceza ile kurtuldu...

işletme sahibine yazık olmuş ..kanunlar insanların niyetlerini ölçemiyor ne yazık ki..

..kanunlar insanların niyetlerini ölçemiyor ne yazık ki..

Ölçmeye gerek yok.

Afrikanın ( en az yola sahip kıta olduğu için seçildi ) en güney ucu ile en kuzey ucundan , bir hırsız ile bir tamahkarı salıverin.
En geç 24 (yazı ile : yirmidört) saat sonra birbirlerini bulmazlarsa gel yanıma...:)

sayın Musallim,

Bahsettiğiniz 40.000 lira cezayı hakim mi takdir ediyor, yoksa tedaş mı ceza kesiyor,
neye göre belirleniyor?

Böyle durumlarda ne yapılacağı neyin ne kadar olacağı kanunlarla tanımlıdır-sınırlıdır.
Mahkemeye intika etti ise ve sulh olunacak konu var ise ilgili tarafların avukatları gerekçeleri sunar.Gerkirse bilirkişi tayin edilir vsvs...
Kaçak elektrik kullanan kullandıran ... ve verilecek cezalar nedir ne kadardır tanımlıdır.
Detayları için kanunlara bakmak lazım.
Bugüne kadar bana gerekmediği için tam bilmiyorum.Hukukla ilgili sitelerde güzel bilgiler-örnekler oluyor.

Konumuzdaki örnekde kayıp hesaplamak zor değil.Gerçek değer kolayca bulunabilir ve geriye doğru ceza-gecikme zammı falan filan derken fatura belirginleşebilir.

Yazık olmuş her ikisinede çok yazık. Kendini kurnaz sanan eleman bir gün yakayı ele vermiş .

tossun2008 , musallim teşekkürler

sayın Musallim,

Bahsettiğiniz 40.000 lira cezayı hakim mi takdir ediyor, yoksa tedaş mı ceza kesiyor,
neye göre belirleniyor?

Bayağı bir işlemi var anlatayım...
Zaten TEDAŞ tan habersiz Akım Traoları değiştiği için Kaçak Tutanağı tutulmuştur...

TEDAŞ yetkilileri tespit ettikten sonra tabii olay adliyelik olur... Ve hakim bilirkişi takdir eder veya TEDAş yetkilisinin beyanına göre hareket eder...

Önce olay gerçekten olduğu teyid edildikten sonra..

Hakim sorar ;
"Devletin buradan zararı nedir , bana rapor hazırlayın " der..
ve TEDAş yetkilisi geçmişe dönük hesaplar aradaki ölçümden dolayı farkları ve faizini...

Tabiii en son kontrol tsrihine göre (varsa ) hesaplar yapılır...

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,841
Kullanıcılar
450,936
Son üye
kemalarda34

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri