Amper ile sigorta hesaplamasi nasil

VvX1jB.jpg

Monoblok kaçak akım korumalı 4P Kompakt şalterlerde var. Biraz araştırın.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Amper ölçümü yaptığımda farz başı L1=38
L2=54
L3=56
Amper çekiyor arkadaşlar bu amper değerleri üzerinde sigorta amperaji nasıl hesaplanıyor yani bu sonuçları direk 3 ile carpsam dogru mu olur

kardeşim, seçilen sigorta degerleri akıma göre deildir, sigorta degerleri kabloyu koruma amaçlıdır, yani bu degerleri nerde okudugunu bilmiyorum ama bu degerleri veren bir sistemin 16mm kablosu olması lazım, 16mm kablonun koruma sigortası 60A dir.. bunları okudugun hattın kesiti 16mm ise buna kullanacagın sigorta degeri 60A olması lazım...

kardeşim, seçilen sigorta degerleri akıma göre deildir, sigorta degerleri kabloyu koruma amaçlıdır, yani bu degerleri nerde okudugunu bilmiyorum ama bu degerleri veren bir sistemin 16mm kablosu olması lazım, 16mm kablonun koruma sigortası 60A dir.. bunları okudugun hattın kesiti 16mm ise buna kullanacagın sigorta degeri 60A olması lazım...
Ben sizinle ayni fikirde degilim. Sigortanin tek amaci kabloyi korumak degil sistemin bütününü korumak. Kablo ve cihazlar. Bu yuzden sigorta secimi yapilirken kabloya degil taleo guce bakilir. Talep guc uzerinden projeyi cizen elektrik muhendisi kaclik kablo cekilecegini ve kaclik sigorta konacagini gerilim dusumi hesabina akim tasima kapasitesine kisa devre hesabina gore belirler. 16lik kablo yeterli diyebilmeniz icin mesafeyi bilmelisiniz. Yanlis anlamayin ama bu soz biraz ezberden oldu. Iki muhendis abimizin dedigi gibi sigorta ve kablo secimi yalniz ve yalniz projedeki deger ile ayni olmali. Proje yoksa da cizdirilmeli. Kafaya gore koymak demek kazaya davetiye demek. Projenin yanlis hesaplandigi dusunuluyorsa da o zaman gerekli yerlere sikayeti yapilir ama netice bulunana kadar kafana gore takmak hatadir.

Gece gece güldürdünüz Allahta sizi güldürsün.
Kurulu güç ve Talep gücü kavramlarını biliyorsunuz değil mi :) Talep güce göre hesapta akım çıkar işte sigortayı bu akıma göre belirlersiniz. Gerilim düşümünden dolayı(Uzun mesafelerde) kesit yüksek çıkabilir. Sen kesite göre akım koruma yaparsan paparayı yersin :)

Kapiş...

Gece gece güldürdünüz Allahta sizi güldürsün.
Kurulu güç ve Talep gücü kavramlarını biliyorsunuz değil mi :) Talep güce göre hesapta akım çıkar işte sigortayı bu akıma göre belirlersiniz. Gerilim düşümünden dolayı kesit yüksek çıkabilir. Sen kesite göre akım koruma yaparsan paparayı yersin :)

Kapiş...
:)
Bu soru banaysa evet kavramlari biliyorum hakan abi. Taahhut isindeyken az cok ogrenmistim ama soylediklerimde eksik ya da yanlis yerler varsa duzeltin

Ben şahsa karşı cevap yazmayı bırakalı uzun zaman oldu.Gereksiz tartışmalara girmemek için mümkün mertebe bundan kaçınıyorum.Doğru bildiğimi ortaya döküyorum sadece. Alan alır almayan kendi bilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,249
Kullanıcılar
451,645
Son üye
lorddex

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri