Ana kolon nötr hattı kopması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
benim yorumum

P = U * I

yani güç = gerilim çarpı akım

22 watlık gücü karşılamak için bir direnç üzerinden akım flitre edildi

gerilim yükseldigi için akım düştü

bu arada kesme sebebim lamba patlıyacak endişesinden degil iş kuralları geregidir ima etmenden dolayı belirtmek istedim

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kısa yorumlarla kesip atmayalım, detaya girelim lütfen, yorumum da her satırda nedenleri açıkladım, satırları mesajınız da alıntı yapıp, size göre doğrusunu yanlışını yazarmısınız. Önceki mesajımda, daire de nötr'ün kaçak akım koruma rölesi çıkışından çıkması sonucu tesisatta ki lambalar ev aletlerinin yandığını bizzat gördüğümü dedim, ama siz almışsınız 25 watt'lık lambayı bakın bu niye patlamadı deyip, herkes yanlış, bir ben doğru dediğim dedik düşüncesinde ısrarcı iddialarda bulunuyorsunuz.

İyisimi siz yarın da, phılıps'ın tasarruflu elektronik ampulunu 342 volt'ta çalıştırıp kayda çekin, yanın da televizyon ve hatta mümkünse bilgisayarınızı 342 volt'ta çalıştırıp siteye giriş yapın, öyle yazışalım.

söylemek istedigim burada ki durum farklı seri baglı iki direnç var bunedenle akımı düşürüyo ve ampulu patlatacak akım göndermiyo
Diyorsunuz...
25 watt'lık lamba, 410 volt'luk Şebeke geriliminin 62 volt'unu kendi üzerine alarak, 60 watt'lık lambanın 410 volt'ta değilde 342 volt'ta çalışmasına vesile olmuştur.

aynen dogrudur bir farkla elektronikte kondansatörleri filitre olarak kullanırız burada 60 watlık lamba bir nevi filitre görevi gördü bu devreye iki adet seri almaç baglamayıp direk tek almaç baglasak hemen yanardı sonuçta aşırı bir gerilim yükleniyo ve akımı filtre edecek birşeyde yok

Ancak siz hem bunu diyorsunuz, kime sorarsanız sorun 220 volt 25 wat bir ampule 380 volt uygularsan ne olurde hatta 300 de yine patlar derler dogrudur Hemde, 60 watt'lık lambaya 342 volt uygulanmış ama, 25 watt'lık lamba, 60 watt'lık lambaya patlayacak akımı göndermediği için 342 volt'tada çalışsa bir şey olmaz diyorsunuz. (Bir kez daha düşünün, bir cihaza dışarıdan akım gönderilemez, alıcı bunu çalışma gücü ve gerilimine göre kendi çeker. )

her ne kadar öyle görülsede sorunuza soruyla karşılık vereyim 25 watlık lambanın üzerinde max 240 volt yazıyo neden 342 hatta 345 oluyodu arada patlamadı oysa faz nötür arasına bagladıgımda trafoya yakın yerde 250 volt elektrik oluyo bazan tınlamıyo bile (kompanzasyona yakın yerlerde ) kondansatör gurubu devreye girince patlatıyo

Bir lambaya seri direnç bağlanıldığı zaman, bu direnç lambanın akımını sınırlar, gerilimini düşürür, aynı orantı da lambanın ışık şiddeti de azalır. ( Örnek : Dimmer kullanılan aydınlatma devreleri) Eğer ki ışık şiddeti azalmıyorsa, o zaman sizin tabirinizle " akımı düşürüyo " demek yersiz olur.

elektronik işinide iyi bilirim diye bilirim sana bu nedenle bizim durumumuzun farklı oldugunu söylemem gerekeçek biz orada tristör sayesinde gerilimi ve akımı düşürerek ışıgı azaltırız burada ise gerilim yükseliyor akım düşüyor

Video da, ölçümünüze göre 342 volt'a maruz kalan lambaya, seri bağlı 25 watt'lık ampulun göstereci direnç devede kulak kalır, zaten 60 watt'lık lambanın anormal çalıştığı ( normalden fazla ışık vermesi ) video kaydında apaçık ortada.

60 watlık lamba sönük olan 25 watlık olan parlak görünen inanki düşündügün kadar parlak degildi hatta lambayı elledim aşırı bir ısı bile yoktu

60 watt'lık lambaya birde ampermetre bağlayın, normal çalışma anında ( 220 volt'ta) çekeceği akımın, fazlasını çektiğini görürsünüz.

keske yapabilsen asgari ücretli bir elektrikçiyim hala diyebilirim şirket yeni yeni şekilleniyo atölye bozması biryer ama 1 yılda yüzde 125 büyüdü ben girdigimde 35 kişiydi şimdi 120 civarı çogunun adını bile bilmiyorum hala anlıyacagın yetkilerim ve yapabileceklerim sınırlı ampermetre aldırması kolay degil çalışansan anlamışsındır

Sonuç itibariyle, 60 watt'lık lamba, 342 volt'a 1 saat gibi bir süre direniş gösterebilir, ancak uygulanan gerilimde ( 342 volt), 60 watt'lık lamba uzun vadede bu gerilime fazla dayanamaz. 60 watt'lık lamba 1 saat çalışabildi diye, trifaze tesisatta, nötr'ün kopması, sakınca yaratmaz diye tavsiye edilemez, örnek gösterilemez.

60 watlık lamba hiç patlamaz sanırım şaşırdın 25 watlık lamba patlar diyecektin ayrıca 1 saat dayana bilir lafın yanlış pazar günü mesaiye kalmışım üstelik makina yapmak için aklıma geldi denedim dahada uzatsam ters durumlar olurdu anlıyacagıın lambanın patlaması gibi bir endişem yoktu ve olmadı ve kimseye tavsiyede bulunmuyorum sadece deneyimlerimden görüş beyan ediyorum isteyen birşeyler alır isteyen almaz kendimizi geliştirmek gerek sonuçta

Elektronik balastlı aydınlatmalar da, elektronik cihazlar da, günümüz teknolojisinde üretilen, buzdolabı, çamaşır, bulaşık makineleri vs.. dijital vede elektronik destekli çalışmaktadır ve bu cihazlar için, etiket değerinde belirtilen çalışma gerilimlerinden fazla gerilime maruz kalmaları, yanıp arızalanmalarına neden olacaktır.

elektronik aletler konusunda yorum yapmıyacagım neden diye sorarsanız çogu cihaz 10+ veya - volt gibi bir durumda bile gider

Mesut ' Alıntı:
İyisimi siz yarın da, phılıps'ın tasarruflu elektronik ampulunu 342 volt'ta çalıştırıp kayda çekin, yanın da televizyon ve hatta mümkünse bilgisayarınızı 342 volt'ta çalıştırıp siteye giriş yapın, öyle yazışalım.

Bu soruma cevap alamadım, bunu yapabilecek kadar kendinize güveniyormusunuz ? Sadece konuşmakla kalmasın, deney yapalım ne dersiniz ?

elektronik aletler konusunda yorum yapmıyacagım neden diye sorarsanız çogu cihaz 10+ veya - volt gibi bir durumda bile gider

Mesut ' Alıntı:
Mesut ' Alıntı:

Bu soruma cevap alamadım, bunu yapabilecek kadar kendinize güveniyormusunuz ? Sadece konuşmakla kalmasın, deney yapalım ne dersiniz ?

Elektriğe gelen zamlar yüzünden, herkes akkor flamanlı lambaları söküp, tasarruf sağlayabilmek için gün ışığı
( elektronik tasarruflu ampul ) kullanmaya başladı, akkor flamanlı lamba kullanan mı var ;)

Konu hiç yere uzadıkça uzadı, biz trifaze tesisatta, nötr'ün kesilmesi, ev içinde çalışmakta olan alıcılar için sakınca yarattığından bahsettik, siz hayır dediniz saçmalık dediniz, gidip,25 watt'lık lambaya 342 volt verip bu niye patlamadı deyip durdunuz. 25 watt'lık lamba normalde öylemi ışık veriyor ( anormal derecede fazla). 25 watt'lık lambanın o parlaklıkta yanması hayıra alemet değil bunu bilin yeter. 1 saatlik çalışmada patlamadıysa 2 ci saatini doldurmadan o lamba kullanılmaz hale gelir.

maxialem ' Alıntı:

Yorumunuzdan anlaşılan oki bazı şeyler kafanızda şekillenmeye başladı, demek ki trifaze tesisatta nötr'ün kesilmesi ev içindeki aydınlatma vede ev aletlerine zararlıymış değilmi...

şöyle söyleyelim istersen bizim burada yaptıgımız en kötü ihtimal

şayet bir ev 3 fazdan besleniyosa nötürü kopmuşsa ve fazlarda yük varsa fazla beklemeden önleminizi alın
belirtisi nedir ışıkların parlak yada sönük yanmaları devreye giren her cihazda aşırı tepkiler örnek tv niz kapanır sakın deme hemen yanar diye artık tvlerdede regüle var :)

ve tasarruf ampulu kulanmayın forasan alın hem hesaplı hemda gözünüz bozulmaz hemde bu tip durumlarda daha saglıklı olur

gelelim son konuya böyle bir durumun karşımıza çıkmaması için ne gibi önlem almalıyız bende bu soruyu soruyum

Arkadaşlar inanın bu forumda bu kadar hararetli geçen bir konu görmedim :D

Sn.maxialem
58 nolu mesajınıza gerekli cevabı dün akşam msn de vermiştim.

Ayrıca msn de karşılıklı bir konuşmamız oldu ben fikirlerimi, siz fikirlerinizi söylediniz. Siz geride bulunan mesajlarda iddaa etmişsiniz ki. "anlatmaya çalıştım anlamadı" tarzında yorumlar yapmışınız. :S

Fakat ben yinede sözlerimin arkasındayım; Siz konuştukca elektrik alanında yazılmış en basit formul olan P=U.I ve R= U/I formullerini reddetmektesiniz.

Örneklerde 25w ampul patlamamış olabilir fakat daha videonuzu izlemememe ramen eveldende söylediğim gibi daha parlak ışık verdiği aşikardır.

Karıncayı 1km yüksekten bırakmak onun yere çarpınca parçalanmasına sebeb olmaz. burada demek istediğim şudur ki 25w ampul sadece hesaplamada örnek verilmiştir. buna istinaden yukarıdaki koşullar altında bişey olmaz gibisinden yanlış bilgiler vermek ya da bunu genellemek sizce ne kadar doğrudur.

Neyse umarım bir an önce yanlışınızın farkına varırsınız. Artık söyleyecek bişey kalmıyor. Zaten kendiniz cevabını vermişsiniz. 25w ampule 300 kusur volt gerilim düştüğünü.

Şu filitre etmesi meselesi, ...... bu konuyla alakası nedir çözmüşte değilim.

maxialem ' Alıntı:
gelelim son konuya böyle bir durumun karşımıza çıkmaması için ne gibi önlem almalıyız bende bu soruyu soruyum

Daha farklı çözümler üretilebilinir ama şu an aklıma gelen, benim evin tesisatı trifaze olsaydı, faz kontrol rölesi kullanırdım.

maxialem ' Alıntı:
tv niz kapanır sakın deme hemen yanar diye artık tvlerdede regüle var :

Konuşma ile uzlaşamıyoruz, yanmaz diyorsanız, tv için deney yapın, kamera kaydını yayınlayın izleyelim ;)

Sn.maxialem
konumuzla alakası direk yok ama şu yeni tv lerde olan regüle hakkında bize daha detaylı bilgiler verirseniz sevinirim. (Acaba kastınız SMPS güç kaynağımı?)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,741
Kullanıcılar
450,808
Son üye
Efeclk00

Yeni konular

Geri