Ana kolon nötr hattı kopması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
arkadaşlar şu ana kadar yapılan tartışmalarda nötürün kopması sonusu cihazlarda yanma problemi oluşacağı kesinleşti.Peki çözüm önerisi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
işletme topraklaması sorunu çözer diye düşünmüştüm ama işletme topraklaması fazların birinin kopması durumunda işe yarıyor nötr kopmasında işlevsiz kalıyor

topragım yanlış konuşuyon bende merzifonluyum :) ama bilmeden yorum yapmıyorum videolar yükleniyo bitsin görürsünüz ne nasıl oluyomuş ismail msn mi eklemiş dün anlattım biraz ama algılamak istemedi

amasyali ' Alıntı:
ampullerin üzerinde watt larının yanında birde gerilimleri vardır. 220 volt,230 volt, 240 volt aralarındada bayağı bir fiyat farkı vardır. trafolara yakın yerlerde 240 volt mesafeye görede 230 ve 220 volt ampuller kullanılır.
ampul firmalarıda boşu boşuna uğraşıyorlar demekki ampuler her voltajda yanıyor.

maxialem ' Alıntı:
çok dogru dedin :) biz bu deneyde en kotüsünü yaptık sayet 3 fazdada yük olsa zaten nötr kendiliginden olacak yıldız baglantıdan ötürü

Zaten sorun dengesiz yükte. 3 fazdada birbirine yakın yükler olunca anlaşılmıyor bile nötr ana hattının olmadığı...

deneyinide yaptım bakalım yorumlarınız nasıl olacak video şekindedir ceple cektim görüntü iyi degil ama idare edin

deney de en kötü ihtimallerden birisi olan fazın birisi yokken ve nötür yokken yani devreye direkt 380 volt bende 410 veriliyken ne olur

deneyde almaç olarak 2 adet akkor flamanlı lamba kullandık bende 25 ve 60 watlık vardı bunlarla yaptım yani dengesiz yükle

60 watlık lambayı ve 25 watlık lambayı seri bagladık 60 watlık lambada 62 voltluk enerji kayboluyo 25 vallık lambaya ise 342 volt gibi bir elektrik uyguluyoruz hemen sesleri duyar gibi oldum lamba patlıcak

şaşılacak şey dimi 220 voltluk lambaya 342 volt uyguladım ve 1 saat deneyi devam ettirdim lamba yanmaya devam etti yorum sizin videolar yolda hazırlayım yüklücem

Ne yazıkki ben Amasyalı değilim.
bilmeden yorum yapma konusuna gelince ortada bir gercek var alırsın ampul bakarsın.

bu konu yüzünden eksi vermişlerdi dogrudur bazen dogru bildiklerimiz bile dogru olmayabilir

evet arkadaşlar videoları izleyenlerin yorumunu alabilirmiyim şimdi ne diyeceksiniz

hergün alıyorum ampul hatta kontrol kalemi elimden düşmüyo cebimde taşıyorum sürekli ampul patlıyo :) söylemek istedigim burada ki durum farklı seri baglı iki direnç var bunedenle akımı düşürüyo ve ampulu patlatacak akım göndermiyo görünüşte kime sorarsanız sorun 220 volt 25 wat bir ampule 380 volt uygularsan ne olurde hatta 300 de yine patlar derler dogrudur benim ampuller 230 240 da gidiyo :) ama deneyde sizde göreceksiniz 342 voltta 1 saat çalışıyo dokundugumda ısısı bile normalin altındaydı

amasyali ' Alıntı:
ampul firmalarıda boşu boşuna uğraşıyorlar demekki ampuler her voltajda yanıyor.

Ne yazıkki ben Amasyalı değilim.
bilmeden yorum yapma konusuna gelince ortada bir gercek var alırsın ampul bakarsın.

Ben de biraz kafa yordum bu nokta uzerine. 3 Fazli bir ana panoya giren notr ana iletkeni koptugu zaman, enerjili devre, yildiz baglanti seklini alir. Asagidaki resimde A,B,C,D kapali devresini inceledigimizde, Faz-Faz arasi 380 volt olup, bu gerilim degeri R1 ve R2 direncleri arasinda, direnc degerleri ile orantili sekilde dagitilir...(Diger linyelerin acik devre oldugunu yani hic akim cekilmedigini farzedelim )

R1=9 ohm R2=10 ohm ise Rtoplam=19 ohm olur ki bu devreden 380/19=20 A akim gecer. Bu akim R1 uzerinde 20x9=180 volt , R2 uzerinde ise 20x10=200 voltluk gerilim birakir...
Bazi cihazlarin ( ozellikle hassas elektronik cihazlarin ) uzerinde Un=220 (+/-) %10 yazar. Bunun anlami: Cihazimizin nominal gerilimi 220 volt olmakla beraber bu degerin % 10 asagisi veya yukarisi cihaz icin tehlikelidir.Yani bu cihaz en fazla 198 volt ile 242 volt degerleri arasinda guvende calisabilir.Bu cihazin, yukaridaki ornegimizdeki R1=9 ohm direncli cihaz oldugunu dusundugumuzde, bu cihaza 180 volt geleceginden bu cihaz tehlikeye girecektir.
Bu sorunu netlestirmnek icin guzel bir ornek de uc fazli notrsuz bir motorun sargi direncleridir. Yildiz bagli bir trafoya direkt bagli 3 fazli bir asenkron motor dusunelim. Bu motorun sargilari dengeli olup ayni ohmaji verirler. Sargilarinin ohmajlarinin birbirinden farkli oldugunu, her bir sarginin digerinden daha fazla veya az bir dirence sahip oldugunu dusunelim. Bu motora enerji verildiginde, sargilardaki bu dengesizlik motora zarar verir mi vermez mi....Bunu dusunelim bence

çok güzel

bendeki 25 watlık ampulde max 240 volt yazıyo ben 342 volt uyguladım neden patlamadı hatta ısısı bile normal çalışmanın altındaydı

yaklaşmışsın hatta yakalamışsın olayı seri baglantıda üzerinde 240 volt yazan 2 adet almaç var bundan dolayı akım ve gerilimde düşme oluyor 500 volt gerekli dedigimde gülenler nerede meraktayım :)

düşük gerilim çok düşük almaçlar fazlar arasında voltaj düşmeleri olacak tabiki böyle durumda çok küçük güçteki aletler yanar buna itiraz etmiyoruz bizim itiraz ettigimiz tüm cihazlar yüksek gerilimden yanar malesef yüksek gerilimden yanmaz :) şayet karşıdaki yük bir iletken durumunda degilse buda yani tesisisatı döşeyen usta çok acemiki fazın birini çok kullanmış derim

peki ben soruyum motor çalışmıyor bobinin birisi arızalı 075 kw gücünde motor yani iki faza kalmış enerji verdik ne olur bu arada motorda yük yok yani mil boşta

hicbirsey ' Alıntı:
Ben de biraz kafa yordum bu nokta uzerine. 3 Fazli bir ana panoya giren notr ana iletkeni koptugu zaman, enerjili devre, yildiz baglanti seklini alir. Asagidaki resimde A,B,C,D kapali devresini inceledigimizde, Faz-Faz arasi 380 volt olup, bu gerilim degeri R1 ve R2 direncleri arasinda, direnc degerleri ile orantili sekilde dagitilir...(Diger linyelerin acik devre oldugunu yani hic akim cekilmedigini farzedelim )

R1=9 ohm R2=10 ohm ise Rtoplam=19 ohm olur ki bu devreden 380/19=20 A akim gecer. Bu akim R1 uzerinde 20x9=180 volt , R2 uzerinde ise 20x10=200 voltluk gerilim birakir...
Bazi cihazlarin ( ozellikle hassas elektronik cihazlarin ) uzerinde Un=220 (+/-) %10 yazar. Bunun anlami: Cihazimizin nominal gerilimi 220 volt olmakla beraber bu degerin % 10 asagisi veya yukarisi cihaz icin tehlikelidir.Yani bu cihaz en fazla 198 volt ile 242 volt degerleri arasinda guvende calisabilir.Bu cihazin, yukaridaki ornegimizdeki R1=9 ohm direncli cihaz oldugunu dusundugumuzde, bu cihaza 180 volt geleceginden bu cihaz tehlikeye girecektir.
Bu sorunu netlestirmnek icin guzel bir ornek de uc fazli notrsuz bir motorun sargi direncleridir. Yildiz bagli bir trafoya direkt bagli 3 fazli bir asenkron motor dusunelim. Bu motorun sargilari dengeli olup ayni ohmaji verirler. Sargilarinin ohmajlarinin birbirinden farkli oldugunu, her bir sarginin digerinden daha fazla veya az bir dirence sahip oldugunu dusunelim. Bu motora enerji verildiginde, sargilardaki bu dengesizlik motora zarar verir mi vermez mi....Bunu dusunelim bence

maxialem ' Alıntı:
söylemek istedigim burada ki durum farklı seri baglı iki direnç var bunedenle akımı düşürüyo ve ampulu patlatacak akım göndermiyo

Diyorsunuz...

60 watt'lık lamba, 410 volt'luk Şebeke geriliminin 62 volt'unu kendi üzerine alarak, 25 watt'lık lambanın 410 volt'ta değilde 342 volt'ta çalışmasına vesile olmuştur.

60 watt'lık lamba, 25 watt'lık lambanın patlamaması için akımı filan düşürdüğü yok, her halükarda 25 watt'lık lambaya uygulanan 342 volt saf su katılmamış bildiğimiz 342 volt'tur. ;)

Ancak siz hem bunu diyorsunuz,
maxialem ' Alıntı:
kime sorarsanız sorun 220 volt 25 wat bir ampule 380 volt uygularsan ne olurde hatta 300 de yine patlar derler dogrudur
Hemde, 25 watt'lık lambaya 342 volt uygulanmış ama, 60 watt'lık lamba, 25 watt'lık lambaya patlayacak akımı göndermediği için 342 volt'tada çalışsa bir şey olmaz diyorsunuz. (Bir kez daha düşünün, bir cihaza dışarıdan akım gönderilemez, alıcı bunu çalışma gücü ve gerilimine göre kendi çeker. )

Bir lambaya seri direnç bağlanıldığı zaman, bu direnç lambanın akımını sınırlar, gerilimini düşürür, aynı orantı da lambanın ışık şiddeti de azalır. ( Örnek : Dimmer kullanılan aydınlatma devreleri) Eğer ki ışık şiddeti azalmıyorsa, o zaman sizin tabirinizle " akımı düşürüyo " demek yersiz olur.

Video da, ölçümünüze göre 342 volt'a maruz kalan lambaya, seri bağlı 60 watt'lık ampulun göstereci direnç devede kulak kalır, zaten 25 watt'lık lambanın anormal çalıştığı ( normalden fazla ışık vermesi ) video kaydında apaçık ortada.

25 watt'lık lambaya birde ampermetre bağlayın, normal çalışma anında ( 220 volt'ta) çekeceği akımın, fazlasını çektiğini görürsünüz.

Sonuç itibariyle, 25 watt'lık lamba, 342 volt'a 1 saat gibi bir süre direniş gösterebilir, ancak uygulanan gerilimde ( 342 volt), 25 watt'lık lamba uzun vadede bu gerilime fazla dayanamaz. 25 watt'lık lamba 1 saat çalışabildi diye, trifaze tesisatta, nötr'ün kopması, sakınca yaratmaz diye tavsiye edilemez, örnek gösterilemez.

Elektronik balastlı aydınlatmalar da, elektronik cihazlar da, günümüz teknolojisinde üretilen, buzdolabı, çamaşır, bulaşık makineleri vs.. dijital vede elektronik destekli çalışmaktadır ve bu cihazlar için, etiket değerinde belirtilen çalışma gerilimlerinden fazla gerilime maruz kalmaları, yanıp arızalanmalarına neden olacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,740
Kullanıcılar
450,808
Son üye
Efeclk00

Yeni konular

Geri