Arızalı Pic Nasıl Anlaşılır ?

ilker

Üye
Merhabağlar...
Benim takıldığım konu arızalı pic nasıl anlaşılır? Ölçümü nasıl yapılır.Ben bir yazılım yaptım fakat röleyi çektiremedim.anlık olarakta pic i 9vdc ile besledim bu yüzden yanmış olma ihtimalini düşünüyorum. pic in yanıp yanmadığını nasıl anlarım???

Bir de bilgisi olan cevaplarsa sevinirim ben b portunu çıkış olarak ayarladım ve atıyorum b0 pin inden röle çektirmek istiyorum, ekstra birşey yapmam gerekirmi röle çektireceğim için yoksa, (-) yide verince direk çekermi.
Saolun.....

S.A.
Sn. İlker pici öyle ölçü aleti ile sağlamlığını anlaman çok zor. Program pice yüklerniyor ise büyük ihtimalle sağlamdır. Siz picin konfigrasyon ayarını ayarlayamadığınız için pic çalışmaz. Sorun bu bunları bir kontrol edin.

Çalışıyorsa sağlamdır.:D
Yarı bozuk olan bir picim var mesela.Bir program çalışıyor,başka program çalışmıyor,çalışırken ısınıyor!
9 V verilen pic büyük olasılıkla yanmıştır.
Pic in portundan verebileceği akım röleyi çektiremeyebilir.
Onun için transistör ile röleyi kontrol etmek daha iyi.
Tabii pic içine uygun bir program yazılmalı.

portlarına led bagla.yak sondur.

arkadaşım benimde başıma geldi aynı olay pıce program yuklerken
hata veriyo veya çalışmıyodu
ben mlcr reset ucuna 12v dc verdim anlık
pıc çalıştı
ama herzaman çalışmaya bilir yada programlayıcı kit'in voltajındanda
kaynaklana bilir pıce enerji verdiginde ısınıyosa kesinlikle
uçmuştur

arkadaşın dediği gibi program yüklerken hata verir yada pici tanımaz

program yüklemesse pic ölmüştür ayrıca pic e 5 v vermelisin düzgün bi güç kaynağıyla

bazen de sorunsuz yüklenir ama mesela falanca pini tahrip olmuştur. RB0 çalışmaz kalan hepsi sorunsuz çalışır veya usb uygulaması yaparsınız pc pic'i sorunsuz tanır fakat kendi pinlerinin tümünün(tüm port'lar)çalışmadıgını görebilirsiniz

"yaşarken öğrendim" programından alıntıydı:D

Pic ile röle çektirilirken mutlaka ya izolasyon (optocoupler gibi) ya da transistör konur. Rölenin çekeceği akımı pic karşılamaz röle ile led dahi yakıp söndürsen. Picin bir pini max. 25mA verebilir. Dolayısıyla aşırı akım çekmeye çalışır ve pice zarar verirsin.
Özellikle besleme hatalarında kısa devre sorununu da anlayabilmek için arkadaşların sunduğu önerilere ek olarak bir yöntem de picin VDD ve VSS pinlerine ölçü aletinin problarını değdirip kısa devre olup olmadığına bakmaktır. Kimi zaman kısa devreyi direk görüp picin yandığını anlayabilirsin ama eğer kısa devre görmüyorsan da, sana picin sağlam olduğunu göstermez. Ben genelde sorun yaşadığımda önce ölçü aleti ile test ederim sonra arkadaşların söylediği yöntemleri denerim.

arızalanan pic çevresel donanımlarıda yakar dikkat et

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,817
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri