artcam satış fiyatı ?

Mahmut Erdoğan

Paylaşımcı üye
Muhtemelen kırık program cd si gönderirler Mahmut abi. Express in 150$ olduğunu düşünürsek full paket jewel Smith in fiyatının 75 dolar olması bence imkansız. Ayrıca bildiğim kadarıyla çin için lisansı oluşturulan bir yazılım Türkiye de kullanılması da yasal olmuyor :) Yani türkiye distürübütörü gelse bende zaten var diyemezsin o sana kaçak kullanıyorsun işlemi yapar. :)

... çin için lisansı oluşturulan bir yazılım Türkiye de kullanılması da yasal olmuyor ..

Mesela solidworks için abd den alınan lisans her yerde özellikle TR de kullanılabiliyor.
Olur mu öyle , lisanslı programı yükledim gittim çin e , olmadı yeniden al , yok akıl işi değil.

Ama linkdeki 2008 lisansı gördüğüm kadarı ile
6 yıllık lisans belki 3-5 tane ise şahıs gibi yani satıyor olabilir.
Çine ait rakam olabilir.
Xp TR de 150 dolar iken , çin ya ucuz satacaksın ya da kontrol ettirmem dedi ve anlaştılar 35 dolara örneği gibi olabilir.

Yakın zamanda karşılıklı iş yaptığımız reklamcım cnc nin donglesini yaktı .
Kullandığı program çok basitti pratik yani.
Kafasıda başka programa basmadığından kırığını aradık.
O arada inceleme fırsatı oldu.
Artcut diye bir program.
Onu ararken birde enroute diye programa denk gittik.
Bunlar çizim yapıyor takım yolu çıkartıyor makineye gönderiyor filan ve fiyatları öyle solidworks solidcam powermill nx mastercam gibi değil.
500-1000 dolar gibi.
İşin aslı çinde makine üretenler kendileri yazıyor-yazdırıyor her ne ise ve hesaplı satıyor , sayılamayacak kadar çok .
Artcam e illa takılmayın.
Zaten ahşapcılar için artcam in yaptıklarını yapıp fazlası olan daha iyisi alphacam i bir kaç defa yazdık.

Ek :

İş yeri değilse amatör işi ise 2008 Türkçe full var ortalıkta zaten.
2008 in özelliği kolay kırılmasıdır.
Öyle server filan gerekmez , her kes yapamaz flexlm işlerini.
Yenisi le eskisinin pekde temel farkı yok.

Bir kalıpcı tanıdık vardı, makinası eski model kb larla program atabiliyor. Cam programlarınıda bir türlü beceremiyor.

Bir parça için Autocad de çizim yapıp dairelere göre G2 G3 leri elle çıkarıyordu ki şok olmuştum.
(Takım yarıçapını düşüp takım yolu çizgisinden çeyrek daireleri bulup ona göre başlangıç bitiş yerlerini hesap edip koordinatlara göre G2 ve G3 leri yazıyordu.")
Sordum:
"Abi sen bunu yapabiliyorsun 3 tık cam programını nasıl çözemezsin diye"
"Kafam basmıyo işte..." dedi.
Ne zaman biri CAM programına kafam basmıyo dese o gelir aklıma...
Adam resmen yürüyen CAM programıdır.
:D

Hah işte benim reklamcıda öyle corel in filan cambazı ama artcam de aynı şeyi 10 kere gösterdim yok .
İstek meselesi.
Aslında bebesi şebesi olmasa ben o işi kızılcık değneği ile hallederdim ama işte..

---

Geçenlerde yenilerden birine yazdım , yol gösterdim gcode leri filan öğren diye , eyvallah diyeceğine zamane yavrularının tipik davranışını sergiledi.
Koyver köyün çobanına.

Mesela solidworks için abd den alınan lisans her yerde özellikle TR de kullanılabiliyor.
Olur mu öyle , lisanslı programı yükledim gittim çin e , olmadı yeniden al , yok akıl işi değil.

Tabiki öğle olmaz Amerikan menşeğli bir firmada çalışan bir mühendis kendi bilgisayarı ile dünyanın her tarafına gidip çalışabilir lisanslı yazılımıyla fakat.

Solidwokrsta bildiğim kadarıyla sabit ve seyyar olmak üzere lisans tipi var örnek olarak bizde 3 sabit 3 seyyar sw lisansı var bu 3 seyyar lisansın birinin bile 3 sabit lisansın olduğu yerde olması yasak bildiğim kadarı ile. Ama kullanılıyor.

Ayrıca ABD de kurulu bir işletmenin abd de satışı yapmış bir yazılımı kullanması gerekli türkiyeden yazılım alarak kullanması distürübütörlük anlaşmalarınca yasak. Delcam yani artcam yetkilileri bunu şuna benzeterek örnekledi. Türkyiede aldığın bir sürücü lisansı(ehliyeti) ile fransada araba sürmek için denklik alman gerek ve ücret ile alınır. Bu örneğide Fransız ortağımız olan firmada 1 adet fazla artcam yazılımı var imiş onu bize vermek istediler bizde delceme danıştık durumu aynen böyle özetlediler.

Başka bir örnek ise Benim satın aldığım artcam lisansını Mahmut abiye bile devrederken onun adına lisans devri yapar için 1500 2000 dolar gibi bir lisans transver ücreti var. Yani adınıza kayıtlı faturalı olmayan bir ürünü kullansanız bile kaçak çalıntı kırık işlemi görülüyor :) durum budur yani.

Mesela benim bildiğim mastercam'in İran'a satışı yoktu, yasaktı(Diplomatik sebeplerden dolayı, nükleer füze yaparlar diye :) )
Şimdi ben Türkiye den lisans alıp İran'a gitsem bu sebepten dolayı izin vermiyorlardır.

Mesela benim bildiğim mastercam'in İran'a satışı yoktu, yasaktı(Diplomatik sebeplerden dolayı, nükleer füze yaparlar diye :) )
Şimdi ben Türkiye den lisans alıp İran'a gitsem bu sebepten dolayı izin vermiyorlardır.

Yasak olması daha iyi :) bir ürünün o ülkede o yazılıma para yatırıp da lisanslı satış ve denetim hakkını almış kişi yok ise yatırdığı bu paranın hakkını çıkarını arayacak denetim yapacakta yok demektir. Gönül rahatlığı ile kullanılabilir ki kullanılıyor zaten :D

Örnek olarak Rusyada tüm devlet dairelerinde kırık windows kullanılıyor resmi satışını satışını denetimini yapacak distürübütör yok. beldeler belediyler çok olunca ta her belediyede de 10 pc olsa tonla para demek Microsoft kendi bizzat kremline başvurup 150 dolardan alın dedi yazılımı :) Kremlinin cevabı ise 150 dolar çok 25 30 dolar verelim alalım lisans yoksa ya üxretsiz işletim kullanırız yada olmadı kaçak kullanmaya devam ederiz. :D sonuç olarak o fiyatlara alındı diye duymuştum sanırım ama tam anımsamıyorum. Donla pc ye 25 dolar koparsa yine iyi değil mi.

Yasaklar iyidir.
Ne demişti ahmeti nejat Batıya bize ambargo uyguladıkları için teşekkür ederiz. Onların uyguladığı bu ambargolar olmasa onların teknolojilerini kullanmak için para yatıracaktık ama bu gün kendi teknolojimizi üretmek için kendi silikon vadimizi ürettik. Sağ olsunlar var olsunlar. :)

Satış kurallarının çoğu yerel dağıtıcıların saçmalıkları.
Batılılar yani hıristiyan ve yahudiler çok vahşi mahluklar.
Ellerine fırsat geçtimi hiç acımazlar.

Aynı işi yapabilen çinişi yazılımları tercih etmek akıllıca.

Forum istatistikleri

Konular
128,948
Kullanıcılar
451,135
Son üye
M. BUĞRA KÖKSAL

Yeni konular

Geri