Asenkron motor hakkında ilginç bir soru yardımınız lazım

Ha surtunmeye gelince motor hic zorlanmaz alternator minimum tork cekerek doner ayrica donus momenti motorun hizina gore artikca motor stop edildiginde motorun alternatoru belirli bir devirden balatalari yardimiyla kavradigini kabul edersek ornegin 1000 devirden sonra ki motor stop edilip motor 1000 devirin altina dustugunde alternator motor dan bagimsiz oldugunda durmadan doner surtunme sifir ise ve mekanik bir frenleme yapilmaz ise gunler ce aylarca veya yillarca done bilir alternator yuk altinda degilse...

A10 cihazımdan gönderildi

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaslar yapılan son arastırmalarda uzayda elektrik üretmek için su damlasının hareketinden faydalanıldığını okumuştum ama şu an ne aşamaya gelindi bilmiyorum doğru söylüyorsunuz uzayda yanıcı yakıt kullanmak imkansız o yüzden jeneratör çalışmaz alternatör döndürülebilir SAYGILAR

Bakin uzayda surtunme yoktur soyle aciklayayim umarim herkez anlar diyelim iki kisi uzaydayiz surtunme yok sizin uzay elbisesi degilde onlar cok ozel normal kiyafet var istedigi kadar kalin olsun fark etmez ben mercimek tanesi kadar bir tas aldim ve dunyadaki kuvvetim kadar bir kuvvetle yada hizi onemli degil saatte bes kilometre hizla bile boslukta ilerlese size carptiginda kiyafetinizi derinizi etinizi kemiginizi deler obur tarafinizdan hemen hemen ayni hizla cikar o kadar tehlikeli birsey bu yani kuvvet vermek motoru calistirmak kolay olabilir ama durdurmak problem kucuk gucler icin ters devir vs gibi frenleme yapilabilir ama mazallah oyle buyuk bilmem kac kilowatlik motor mekigi bile baglasan durdurmak icin onu bile son hizda cevirir enerjiyi kessende ve almis oldugu momentele sonsuza kadar doner
:)

A10 cihazımdan gönderildi

konuya yazdığım cevabı gereksiz buldum

bir kişi bir fikir atıyorsa ortaya bunu ıspatlamak ile mükelleftir.

Son düzenleme:
Evet herkese yanıtları için teşekkür ederim.Aslında illaki uzayda yapılacak diye bi durum yok.Sanırım japonlar dünyada yer çekimsiz ortamı oluşturdular.Bu ortamda denenebilir aslında.Yine japonlar ihaleyi alacak gibi görünüyor.

arkadaşlar burada farklı bir soru daha ortaya çıkıyor aslında şöyle ki, asenkron motorlar kayma ilkesiyle çalışıyor peki yüksüz asenkron motorun rotoru uzayda stator devrine ulaşır mı? neden?
ben ulaşır diye düşünüyorum; statorda oluşan döner manyetik alan ör.3000 d/d rotorda ilk manyetik alanı oluşturduğunda 3000d/d lık bir hızla itip-çekecek ve sürtünmesiz bir ortam olduğu için artık statorun man. alanından etkilenmeyecektir.
siz ne dersiniz?

arkadaşlar burada farklı bir soru daha ortaya çıkıyor aslında şöyle ki, asenkron motorlar kayma ilkesiyle çalışıyor peki yüksüz asenkron motorun rotoru uzayda stator devrine ulaşır mı? neden?
ben ulaşır diye düşünüyorum; statorda oluşan döner manyetik alan ör.3000 d/d rotorda ilk manyetik alanı oluşturduğunda 3000d/d lık bir hızla itip-çekecek ve sürtünmesiz bir ortam olduğu için artık statorun man. alanından etkilenmeyecektir.
siz ne dersiniz?

bilim dünyasında her sey aksi istaplanamadığı için doğru kabul edilir sizin yazdığınız konu ise manyetik alandan etkilenirmi etkilenmezmi bunu denemeden bir şey söylemek imkansız ancak uzayda eger böyle bir durum olsa 3000d.d ya cıkarsa ve manyetik alandanda etkilenmezse sonsuz bir enerji olur o zaman bir altarnatör ile tüm enerji sorunu çözülür ben kısa bir araştırma yaptım su an japonlar uzayda güneş panelleri ile elektirik üretip bunuda antenler ile alacaklar diye okudum su an imkansız yada saçma dediğimiz her sey ilerinin hayalleri ben hala sunu merak ediyrum tüm eloktronik hızı ışık hızında takıldı kaldı eğer ışık hızını geçemezsek daha hızlı sistemler yapmak imkansız olacak mesela 4 çekirdek işlemci aslında tek çekirdek işlem yapıyor o da en hızlı kabaca 3.6 gz hızında ekran ses kartları ile işlemcideki yükleri almaya çalışıyoruz su an için yeterli ama 1 2 yıl sonra atık yetmeyecek televizyonlar büyüyemiyor çözünürlük patlıyor asıl önüöüzdeki sorun ışık hızı

eğer ışık hızından daha hızlı bir aktarım bulamazsak sıkışık kaldığımız yer olacak bildiğim en ince ana kart 6 mikron ama onda bile bilgilerin gitmesi ve gelmesi zaman alıyor bakalım ne olacak

bir zamanlar eloktronik kaynak makinası imkansız deniyordu şimdi ise her yerde var uzay yolunda kocaman aletler ile konusurlardı şimdi daha gelişmisi herkesin cebinde

3 sorun var en önemlisi

1 soğuk füzyon (beleş enerji) kabaca bir enerji üreteceksiniz ancak harcadığınız enerji yenilenebilir olacak ye harcadığınızdan cok enerki tüketeceksiniz

2 ışık hızı
Işık hızı, Işığın ve tüm diğer elektromanyetik dalgaların boşluktaki hızı olup 299.792.458 m/s'dir.

3 ışınlanma bir bulsak varya yaşadık ama biz bulursak kesin türk telekom alt yapısını kullanırız o zaman yandık

bilim dünyasında her sey aksi istaplanamadığı için doğru kabul edilir sizin yazdığınız konu ise manyetik alandan etkilenirmi etkilenmezmi bunu denemeden bir şey söylemek imkansız ancak uzayda eger böyle bir durum olsa 3000d.d ya cıkarsa ve manyetik alandanda etkilenmezse sonsuz bir enerji olur o zaman bir altarnatör ile tüm enerji sorunu çözülür ben kısa bir araştırma yaptım su an japonlar uzayda güneş panelleri ile elektirik üretip bunuda antenler ile alacaklar diye okudum su an imkansız yada saçma dediğimiz her sey ilerinin hayalleri ben hala sunu merak ediyrum tüm eloktronik hızı ışık hızında takıldı kaldı eğer ışık hızını geçemezsek daha hızlı sistemler yapmak imkansız olacak mesela 4 çekirdek işlemci aslında tek çekirdek işlem yapıyor o da en hızlı kabaca 3.6 gz hızında ekran ses kartları ile işlemcideki yükleri almaya çalışıyoruz su an için yeterli ama 1 2 yıl sonra atık yetmeyecek televizyonlar büyüyemiyor çözünürlük patlıyor asıl önüöüzdeki sorun ışık hızı

eğer ışık hızından daha hızlı bir aktarım bulamazsak sıkışık kaldığımız yer olacak bildiğim en ince ana kart 6 mikron ama onda bile bilgilerin gitmesi ve gelmesi zaman alıyor bakalım ne olacak

bir zamanlar eloktronik kaynak makinası imkansız deniyordu şimdi ise her yerde var uzay yolunda kocaman aletler ile konusurlardı şimdi daha gelişmisi herkesin cebinde

3 sorun var en önemlisi

1 soğuk füzyon (beleş enerji) kabaca bir enerji üreteceksiniz ancak harcadığınız enerji yenilenebilir olacak ye harcadığınızdan cok enerki tüketeceksiniz

2 ışık hızı
Işık hızı, Işığın ve tüm diğer elektromanyetik dalgalarınboşluktakihızı olup 299.792.458 m/s'dir.

3 ışınlanma bir bulsak varya yaşadık ama biz bulursak kesin türk telekom alt yapısını kullanırız o zaman yandık

amacım başta sorulan sorunun her açıdan değerlendirilmesi ve (teorik olarak) kesin cevaba en yakını bulmak.uzay denince kayıpları ihmal ediyoruz, ama motor boşta enerji üretmiyoruz.
ışınlanma konusunda; gelecekte belki mümkün olabilir ama sadece cisimler için diye düşünüyorum.canlılarda işin 'can' kısmını es geçiyoruz diye düşünüyorum.faraza, bir robot kol buradaki cismi çok küçük parçalara ayırıp istenilen yere taşıyor bunu kabul edebilirim peki ruh n'olacak ????
Türk telekom a gelince toplu ışınlanmalarda indirim yaparlar herhalde olmazsa bizde gidiş-dönüş ışınlanırız olur biter:)

Arkadaşlar merhaba, geçenlerde elektrik makinaları dersimizin hocası "asenkron motorlar uzayda çalışır mı?" gibisinden ilginç bir soru sordu ve sınıftan kimse adamakıllı bir cevap veremedi. Yani bir açıklama yapamadık şu yüzden çalışır ya da şu yüzden çalışmaz gibi Hocamızda bunu iyice düşünün haftaya herkesten bir cevap bekliyorum dedi. Bende sizlerin bilgilerinden faydalanmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
aslında olayın farklı bir boyutu daha var uzayda nerede ortam ısısı nedir örneğin 150-200 C lik bir yerde kavrulur yataklar sarar aksine -273.6 lik bir yerde yataklar yağlama sorun çıkarabilir ama manyetik olarak sorun çıkmaz fakat rotor satator tepkisinide göz önüne almak gerek motorun uzayda sabitleneceği yerin kütlesine göre devrilme momenti değişir

Son düzenleme:
Elektrostatik ve kütleçekim kuvvetleri arasındaki farklar:

1. Elektrostatik kuvvet kütleçekim kuvvetinden yaklaşık 10[SUP]36[/SUP] kat daha fazla kuvvetlidir
  2. Kütleçekiminde benzer yüklerin birbirini itmesi söz konusu değildir.
  3. Negatif yüklerin var olmasına karşın negatif kütle diye bir şey yoktur. Bu madde bir öncekiyle birleştirildiğinde, kütleçekim kuvvetinde kütlelerin birbirini her zaman çektiğini fakat elektrostatik kuvvetlerde yüklerin birbirini hem çekip hem itebildiklerini söyleyebiliriz.
  4. bu yüzden uzayda asenkron motor çalışır sayın integral

arkadaşım kusura bakma ben anlayamadım asenkron motorlarla kütle çekiminin elektrostatik kuvvetlerin ne bağıntısı var izah edermisin

Forum istatistikleri

Konular
129,293
Kullanıcılar
451,728
Son üye
smkay

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri