Ayarlanabilir ac akım varmı piyasada? 0-30volt

Bende ki DC motor bu
https://ty.gl/hodmcntcln03w
4 adet var. 8 adet daha almak istiyorum yani 12 adet motor olacak. 6 adet sagda 6 adet solda. Normalde bu motorun tanesi hesaplarima göre 2.11 kg taşıyor. Üzerindeki dişli 0.8 modül 12 diş dişli. Benim elimde 9 adet de 0.8 modül 54t dişli var. 5500 devir 1300 devirlere felan düşecek 1 adet 54t dişliyi çevirirsem. Gücü ise 8 kg taşıyacak güçte olur aşağı yukarı. 2 adet 54 t dişli çevirirsem 32 kg güce çıkıyor ama devri düşüyor. 320 devir felan oluyor. Niyetim tek 54t kullanıp hızlı gitmesi. 6 adet sagda 6 adet solda olursa 8kgx12=96 kg sanırsam taşır. 1300 devirde. Hesaplar doğrumu. Birde 7 amp çekerse bir motor 84 amp yapar. 12v 72 ah bir akü ne kadar dayanır kaç saat sürekli gidersek yani açık kalırsa. Sadece çocuklarım için yapacağım ticari amaç yok. Maksat eleimdeki motorlara biraz daha motor ekleyip tasarlamak
güzel insan, burada herkes bilir benim matematiğim kıttır, yeterli değildir. am o hesap her zaman öyle değildir. o motor doğru okuduysam 11 watt. hadi tam güç aldığımızı hesap edelim 12x11= 132 watt eder. kağıt üzeri hesapla (teori) pratik her zaman tutmaz. o motorlarla olmaz, oldurduğun da yürüme hızında giderse şükredin. daha güçlü 250 - 350 watt motorla denemeniz daha mantıklı. bu hesaplamadaki hatalardan biri tekerlek çapıdır. özür dilerim size ümit verici cevap veremedim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
güzel insan, burada herkes bilir benim matematiğim kıttır, yeterli değildir. am o hesap her zaman öyle değildir. o motor doğru okuduysam 11 watt. hadi tam güç aldığımızı hesap edelim 12x11= 132 watt eder. kağıt üzeri hesapla (teori) pratik her zaman tutmaz. o motorlarla olmaz, oldurduğun da yürüme hızında giderse şükredin. daha güçlü 250 - 350 watt motorla denemeniz daha mantıklı. bu hesaplamadaki hatalardan biri tekerlek çapıdır. özür dilerim size ümit verici cevap veremedim.
Sizleri yordugum için kusuruma bakmayın. Sanırım watt hesaplaması yapmam gerekecek. Sizin matematik benden iyi. Ben teker çapını felan hesaba katmistim ama burda önemli olan sizin söylediğiniz gibi watt değeri ile hesap yapılmalı

Sizleri yordugum için kusuruma bakmayın. Sanırım watt hesaplaması yapmam gerekecek. Sizin matematik benden iyi. Ben teker çapını felan hesaba katmistim ama burda önemli olan sizin söylediğiniz gibi watt değeri ile hesap yapılmalı
Temel güç hesabı.
Teorik olarak belli miktar yükü belli hızlarda hareket ettirebilmek için BEYGİR GÜCÜ ele alınır.
1HP yanlış değilsem 740W güce tekabül ediyordu.
1HP güç toplam çektiği yük dahilinde belli hızlara erişebilir.
Genel teori 50kg yükü 1 saniyede 1m taşıyabilir denilse de, bu konuda 75kg yükün taşındığı konusunda dedikodular da duyulmaktadır.
Bu da yaklaşık 16.6km lik bir hız anlamına gelmektedir.
Bu durumda..
Arabanın boştaki ağırlığı ve yüklü ağırlığı.
İstenilen max hız.
Hesaplanırsa...
İstenilen hız dahilinde kaç wattlık motor kullanılması ortaya çıkacaktır.
Bu motorun besleme koşulları, istenilen hız dahilinde ve aynı zamanda kaç saat kullanılmak istenildiği gibi konularda bazı karmaşık hesaplarla uğraşmayı gerektirir.

güzel insan, bizleri yormuyorsun, aslında kendini yoruyorsun. bu arada benim elektrik matematiğim gerçekten kıttır/ yetersizdir. (utanmam da, sıkılmam da, herkes kendi kapasitesini bilecek, bilmediği halde biliyorum diyen, bizden değildir.) forumda daha önce benzer konular vardı, tork hesabı, motor gücü hesaplama ve daha bir çok veri var. ayrıca yapmak istediğini çok güzel bir şey. bir babanın çocukları için bir şeyler yapmaya çalışması her şeye değer. kızım için performans ödevi için marangoz dükkanına gittim, arkadaşım kendin kes bizi uğraştırma dedi ve ben hızarda gerekli parçaları kesip ödevini hazırladım. daha önce beni makine başında görmeyen kızımın gönlünde yeniden kahraman oldum. umarım başarılı bir çalışmayla sizde kahraman olursunuz.

Temel güç hesabı.
Teorik olarak belli miktar yükü belli hızlarda hareket ettirebilmek için BEYGİR GÜCÜ ele alınır.
1HP yanlış değilsem 740W güce tekabül ediyordu.
1HP güç toplam çektiği yük dahilinde belli hızlara erişebilir.
Genel teori 50kg yükü 1 saniyede 1m taşıyabilir denilse de, bu konuda 75kg yükün taşındığı konusunda dedikodular da duyulmaktadır.
Bu da yaklaşık 16.6km lik bir hız anlamına gelmektedir.
Bu durumda..
Arabanın boştaki ağırlığı ve yüklü ağırlığı.
İstenilen max hız.
Hesaplanırsa...
İstenilen hız dahilinde kaç wattlık motor kullanılması ortaya çıkacaktır.
Bu motorun besleme koşulları, istenilen hız dahilinde ve aynı zamanda kaç saat kullanılmak istenildiği gibi konularda bazı karmaşık hesaplarla uğraşmayı gerektirir.
Peki yamyam. 12 volt motor 7 amp =84w
12 tane kullanacağım ve 12x84=1008 watt yapmaz mı? Burada dişli de atacağım dikkatinizi çekerim 1.5 beygir felan güç oluyor
12 tane kullanacağım ve 12x84=1008 watt yapmaz mı? Burada dişli de atacağım dikkatinizi çekerim 1.5 beygir felan güç oluyor
Dişli ile beraber bu 1.5 beygir sanırsam 2 katına çıkar.

n=devir/saniye ( devir/dakika verildiyse 60 a bölünecek)
r=tekerlek yarıçapı metre
F= kuvvet newton (kilogram kuvvet olarak verilirse 9,80665 ile çarpılacak)
P=güç watt
V=hız metre/saniye
Çocuk arabalarında hız yürüme hızını geçmemesi lazım. Yüksek olursa sakatlanma riski olur.
Pratik olarak maksimum 1metre/saniye alın.

V=2*pi*r*n
P=2*pi*r*n*F
Tork=F*r

Motorların deviri çok yüksek redüktör ile düşürülmesi lazım.

F pratik olarak olarak bulmak için
F= (çocuğun ağırlığı + arabanın ağırlığı)*9,80665*0,5

motorun çektiği amper ile motorun gücü aynı şey değildir. o motor amca, en fazla 7 amper çekerim daha da yüklenirseniz ve akımı/ amperi sınırlamazsanız yanarım demektir. bak hesap yaparken benim gibi yap, yuvarlak hesapla ama doğru değerleri çarp/böl/topla ve çıkar. bir de datasheet derler, bilgi kağıdı (bileşenin/malzemenin) değer bilgilerini doğru okumak lazım. bir de güç tanımlaması da görecelidir. üretilen güç ile verim alınan güç aynı şey değildir. benim naked 250 cc ve 20,5 kw= 27,5 hp yaklaşık. peki ben bu beygirlerin kaç tanesi bana hizmet ediyor? cevap içten yanmalı motorların verimi % 30 civarıdır. bu bana 9 tane beygirin gücü demek. yani her rakam doğruyu ifade etmez. verim alınan tam güç / verim önemlidir. kapital ve teknoloji bana 9 hp güç veren bir motor üretmiyor. elektrik motorlarında verim ise en düşük % 80 civarıdır. yani matematik biraz karışık.

12X7A= toplam güç=85W
Motor verimi %80 ise 68W eder.
Dişliler gücü artırmaz. Güç sabittir. Hızı azaltır veya artırır.
Kalkınma anında ilk viteste tam güç ile örnek 2km/h hıza erişebilirsin.
İkinci viteste atıyorum 5km hıza ulaşırsın.
Son vites dahilinde yukarda verdiğim beygir gücü ve yük dahilinde ulaşabileceğin max hız belli olur.
Tabii ki burada sürtünme katsayıları olsun, dişlilerdeki kayıplar olsun hatta hız fazla ise aerodinamik kuralları olsun hepsi yamyamları gudurtur.
NOT:
Verilen bilgilerde motorun TORK gücü ele alınmamış olup, bu çok farklıdır. Basitçe verim olarak düşünülmüştür. Bu durumda tork hesabına göre motorun verimi %50 bile olabilir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,152
Kullanıcılar
451,489
Son üye
sibel5151

Yeni konular

Geri