aynı gerilim ve güçte yıldız üçen bağlantı

Aynı gerilim ve aynı güçde motorları yıldız veya üçgen sarılmış olmasının avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Standart olarak motarlar.220/380 - 380 - 400/660v şeklindedir. Besleme gerilimi Fazlar arası 220v ise(220/380)üçgen 380v ise yıldız bağlanır.Etiketinde 380 yazan motorlar yıldız
bağlanır aynı durum 400/660 için de geçerlidir
genellikle 3kw'a kadar motorlar yıldız/üçgen çalışacak şekilde sarılır .Bunun sebebi daha az bakır tel kullanmaktır(oran%56diye hatırlıyorum)Daha büyük güçlerde akım-güç karşılama sorunları sebebiyle bu uygulamaya gidilmez.
Aynı ticari sebeplerle invertörlerde de2,2kw üzerinde tek faz beslemelisi bulunmaz

cevap için teşekkürler ama benim asıl sorum mesela 400kW iki motor birisi yıldız diğeri üçgen bağlı olarak geçiyor.bunlar arasındaki farkı sormak istedim.

Motorun gücünü vermişsiniz ama gerilim yok.
1=Motor 400 üçgen yazıyorsa üçgen bağlanır(Besleme gerilimi400v ise)
2=Motor 400 üçgen 660 yıdız ise(besleme gerilimi400v ise üçgen besleme gerilimi 660v iseyıldız bağlanır)
1,şıkta sargılar 400v ile indüklenir.2şıkta sargılara yine 400v uygulanmış olur.
Aslında çoğumuz 220/380 veya 380 yazan motorlara alışığız.Ancak bazı ülkelerde ve sektörlerde660v kullanılıyor. Bu işletmeler için üretilen bir motoru
400v luk sistemde kullanmak için üçgen bağlıyoruz.660v kullanan işletmeler ise
aynı motoru yıldız bağlayarak sargılara 400v gelmesini sağlarlar.Bu da daha düşük akım ve ısınma kayıplarıdır.Tabiiki bu motorların yalıtım dirençleri çok daha yüksektir.
Çoğumuz 3kw dan küçük 3faz motorları yıldız bağlamaya alışkınız.Şayet 660v
için üretilen bir motoru etiketine bakmadan sadece 0,75kw deyip yıldız bağlarsak ve 400v verirsek tümünü değiştirmek zorunda kalabiliriz.
tecrübe ile sabittir
hayırlı çalışmalar

Motorlarda Y veya D bağlantı kalkış akımı ile ilgilidir. Güçle bir ilişkisi yoktur.

alidemir arkadaşımız gayet güzel açıklamış motorların etiket değerine bakmadan yıldız yada üçgen bağlamamak gerekir

motorlar aynı güçte ve aynı gerilimde.örneğin ikiside 400 kw ve etiketlerinde birinin 1000volt üçgen diğeri 1000 volt yıldız yazıyor.bu durumda hangi motor bize daha avantaj sağlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,973
Kullanıcılar
451,167
Son üye
emrozgnnn

Yeni konular

Geri