Bıçak Bileyleme Makinesi

Hay Allah;yazmayayım yazmayayım dedim,ama bir yere kadar da kendimi zor tuttum bu konuda..

Ben sizleri bir türlü anlamıyor ve anlamakta da ayrıca zorluk çekiyorum.Bu türden olan tüm takım ve el tezgahları,çok basit olarak da görünseler,temel yapıları çok basitçe de görünse,iş uygulamaya geldiğinde pek çok risk ve tehlikeyi de arz ederler!

Ağaç (Sunta) parçalarından yaptığı daire testere ile matkaptan aldığı dönme gücüyle tahrik edilen bir el yapımı,evde hobi olarak yapılan bir tezgah vardı,bir üyemizin kendi gayretiyle yaptığı.Aslında o da başka bir risk ve tehlike de saçmaktaydı,arkadaşımızın şevkini sırf kırmamak adına bunu hepimiz (Hatta ben de) onaylamış ve yaptığı işin güzelliğinden,estetiğinden de ayrıca bahsetmiştik,hatırlayın isterseniz..

Burada sn.DGN FRT tarafından da,matkap veya başka türden elektrik motorlarlarıya,herhangi bir kaideye sabitlenmeden,tam kıvılcım siperi,göz çapak siperi konulmadan yapılmaya çalışılan bu amatör iş,aslında işin ciddiyetini,alınmamış emniyet tedbirlerini de tam olarak düşündüğünüzde,mazallah bir dalgınlıık veya dikkatsizlik neticesinde oluşabilecek kazalar,daha sonra telafisi hiç mümkün olamayan sonuçlara da yol açabilir veya açabileceği de her zaman göz önüne alınıp mutlaka düşünülmelidir..

Burada,sn.alpernbugra'nın da ifadesinde olduğu gibi,bir eksenler karmaşası da,devir uyumsuzluğu da ayrıca olacaktır hiç şüphesiz.Siz ya sabit bir kaideye bağlı zımpara tezgahını,koruma siperleriyle,çapak siperleriyle birlikte,bir elinizde sabit bıçağı,elinizle de taşlanacak bu metal nesneyi tutarak,açıyı,eksen kaymasını siz ayarlayarak bu işi emniyetli bir şeklide yaparsanız,bu işin prosedürü,olması gerekeni,en mantıklısı da budur..

Hem spirale bağlı bir taşlama (Zımpara taşı),hem de elde tutulan bileylenecek bıçak,her ikisinden biri sabit olmazsa bu iş çok zor ve emniyetsiz,istenildiği verimle yapılmaktan da çok uzak olmuş olur.Diyeceksiniz ki spiral zımparalama,polisajlama başlığı,sıkıştırılmış cam elyafı da sabit değildir,ama burada işlenen yüzey sabittir,örneğin araba cilalarken araba sabittir.Tezgah üzerine koyduğunuz metal de taşlanacak olan yere sıkıca tutturulmuş olup,bütün nesneler sabittir.Her ikisi de boşta,bir eksen karmaşası,kayması veya bir açı farkı altında kalarak da hiç değildir.Kusura bakmayın bir söz vardır; "Dost,acı söyler!" şeklindedir bu söz,ben acı söyleyenlerden olayım isterseniz,siz de hiç yaralanan,mağdur olanlardan da olmayın,ben bunu istiyor ve gözetiyorum,ayrıca hiç kimseyi de bu konuda rencide etmek de istemem.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Slm,,,,,
Sayın Binbaşı Hocam aslında bıçak bileylerken spirali sağlam olarak sabitliyorum..Yine de spiralin tehlikesi ortadan kalkmıyo...Spiral çünkü bu iş için var edilmemiş....Benimkisine cahil cesaret diyelim...Bu küçükbaş ve büyükbaş kesimlerini başımıza bela ettik..İşi düşen bizi çağırıyo haliyle bıçakların iyi olması lazım...En güzeli dediğiniz gibi taş motoru almak..Saygılar abilerim ve arkadaşlarım...

Son düzenleme:
hayatta her başimizdan geçen olay bıze tecrübe kazandırıyor burası kontrolkalemıde paylaşim için mükemmel yer yeterkı insanlar bildiklerını paylaşsın kimseye söylememek saklamak bence yanlış bişeyler bılıyorsan paylaş ben şahsen o kişilikteyim mezara götürmekle ote tarafta hiçbir işe yaramıyacağı kesın :)bu tarafta bir allah razı olsun deseler bence yeter yukarda bahsettığım bileme taşini aldım ama oyle bır kaza atlattımkı allah korudu bileme taşinin bır tarafı sifir zımpara taş diğer tarafı zımpara tozu emdırılmış keçe bendede ılk kullanım merakı varya evde nekadar biçak varsa dukkana goturdum başladım bilemeye bir bıçak zamanla parlakliği gıtmış bileme taşinin keçe tarafına tutup parlatacağım
bıçağı değdırır değdirmez bır çatırtı biçak elımden fırladı Allahtan bana denk gelmedı ha bunu neden yazdım:) olurda böyle bır makıne alırsanız allah korusun ben yaşadım sizler yaşamayın çok buyuk tehlıke vücuduma denk gelseydı keser atardı dukkandada yanlızım iki uç saat sonra hanım merak edıp arıyacak oyle yardıma gelen olurdu o zamana kadarda iş bitmiş olurdu :) sayın DGN FRT yanlış anlama bu anlattıklarımı duşun :) yaş 28 belkı evlısın çocukların var yapacağın zaman onlarıda duşun senın uzerınde hakları var benım aldığım makıne bu iş için tasarlanmış olmasada sabit balans sifir 25 000 devirde en ufak tıtreşim yok keçe tarafı çok buyuk tehlıke ha şuda var keçe tarafını ben hatalı tuttum bıçağı keçeye ters tutunca fırlattı insanoğlu ağzınla kuş tutuyor durumda olsan mutlaka bir taraftan açık verebılıyor her işi yapmak mumkun değıl yalnız şunuda soylıyeyım bıçakları jilet gıbı bileyebılıyorum ama eve geldımı bıçaklar anında porselen tabakların hişmina uğruyor:)

hayatta her başimizdan geçen olay bıze tecrübe kazandırıyor burası kontrolkalemıde paylaşim için mükemmel yer yeterkı insanlar bildiklerını paylaşsın kimseye söylememek saklamak bence yanlış bişeyler bılıyorsan paylaş ben şahsen o kişilikteyim mezara götürmekle ote tarafta hiçbir işe yaramıyacağı kesın :)bu tarafta bir allah razı olsun deseler bence yeter yukarda bahsettığım bileme taşini aldım ama oyle bır kaza atlattımkı allah korudu bileme taşinin bır tarafı sifir zımpara taş diğer tarafı zımpara tozu emdırılmış keçe bendede ılk kullanım merakı varya evde nekadar biçak varsa dukkana goturdum başladım bilemeye bir bıçak zamanla parlakliği gıtmış bileme taşinin keçe tarafına tutup parlatacağım
bıçağı değdırır değdirmez bır çatırtı biçak elımden fırladı Allahtan bana denk gelmedı ha bunu neden yazdım:) olurda böyle bır makıne alırsanız allah korusun ben yaşadım sizler yaşamayın çok buyuk tehlıke vücuduma denk gelseydı keser atardı dukkandada yanlızım iki uç saat sonra hanım merak edıp arıyacak oyle yardıma gelen olurdu o zamana kadarda iş bitmiş olurdu :) sayın DGN FRT yanlış anlama bu anlattıklarımı duşun :) yaş 28 belkı evlısın çocukların var yapacağın zaman onlarıda duşun senın uzerınde hakları var

Meraba tekin abi/ustam Allah razı olsun...Çok teşekkür ederim..Ben de bir huy mu diyeyim hastalık diyeyim yan alanlarada merakım var..Su tesisatıyla da haşır neşirim..Kasaplık, bıçak bileyleme....Birşeyi yaptıgım zaman o işin ustası olana kadar gitmek istiyorum..En iyi şekilde iş çıkarmak istiyorum..Ama dediğiniz konuda çok haklısınız...Benimkisi çok saçma ve anlamsız...

:) merhaba DGN FRT ustam bu saatte sizde pc başindasınız :)benıde uyku tutmadı sabah erkendende kutahya seyıtomere gıtcem dınlenmem lazım ama bellı yaştan sonra uyku gerekmiyor :)

:) merhaba DGN FRT ustam bu saatte sizde pc başindasınız :)benıde uyku tutmadı sabah erkendende kutahya seyıtomere gıtcem dınlenmem lazım ama bellı yaştan sonra uyku gerekmiyor :)

Allah sizin gibi abilerimizi bu forumdan eksik etmesin...Tecrübelerinizle bizi aydınlatın her zaman ustam...Ha bu arada yarına bir 90 kglık Teke kesicem...Bıçakları dikkatli bir biçimde bileylemem lazım..;).90 kg bir tekeyi kesmek için bıçağının jilet gibi olması lazım...;) Bu ağırlıktaki tekeyi kesmek emin olun Danayı kesmekten daha zordur.( tecrübe)...saygılar...

allah kolaylık versın :)hayatımda bir tavuk kestım oda :)rezıl ettı benı evim bahçelı onunden yol geçiyor bahçede tavuğu kestım canı çıktı sanıyorum kafa kopuk başladı zıplamaya bahçeden çıktı yol kenarına mıllet goruyor :) ondan sonra hiçbır canlıyı kesmedim her işi ustasına bırakmak lazım:)
Allah sizin gibi abilerimizi bu forumdan eksik etmesin...Tecrübelerinizle bizi aydınlatın her zaman ustam...Ha bu arada yarına bir 90 kglık Teke kesicem...Bıçakları dikkatli bir biçimde bileylemem lazım..;).90 kg bir tekeyi kesmek için bıçağının jilet gibi olması lazım...;) Bu ağırlıktaki tekeyi kesmek emin olun Danayı kesmekten daha zordur.( tecrübe)...saygılar...

allah kolaylık versın :)hayatımda bir tavuk kestım oda :)rezıl ettı benı evim bahçelı onunden yol geçiyor bahçede tavuğu kestım canı çıktı sanıyorum kafa kopuk başladı zıplamaya bahçeden çıktı yol kenarına mıllet goruyor :) ondan sonra hiçbır canlıyı kesmedim her işi ustasına bırakmak lazım:)

İlk deneyim çok önemli..Zaten işin devamını belirleyen ilk deneyimdir...10 yıldan beri kesim yapıyorum..Bu zamana kadar bişey olmadı çok şükür..İnşallah da bundan sonra olmaz deyip işi Allaha bırakalım...Saygılar Değerli Ustam...

Ben de yıllardan beri bıçak bileyleyen ve bıçak bileylemeye meraklı bir kişiyim. Her ne kadar bıçak bileylemek basit gibi görünse de ayrı bir maharet ve ustalık gerektiren bir iştir..Bıçağı jilet gibi yapabilirsiniz ama önemli olan bıçağın yapısını bozmamak..
Ayrıca her bıçak bileylendiğinde jilet gibi olmaz..Bazı bıçakların metal kısımları ince teneke gibi..Bunlarla ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın istenilen keskinliğe getirilemiyor...Ama bıçak kaliteliyse iş başka...Bir de taş motoruna vurulduktan sonra ince taşta ve bileyleme taşında bıçağın çapağı alınması lazım...Saygılar ve sevgiler..

Forum istatistikleri

Konular
129,101
Kullanıcılar
451,416
Son üye
avsukrugocer

Yeni konular

Geri