BAKIRMI GALVENİZMİ ufak bi yardım ?

xxsinsixx

Üye
Herkeze iyi çalışmalar.
arkadalar bir tesiste topraklama yapılması isteniyor ama daha karar veremediler bakır yerine galveniz kullanmak istiyorlar topraklama çubuklarını

benim kanaatimce uygun bulmuyorum çünkü bakır galvenizden daha iyi bir iletken diye biliyorum.
galveniz kullanırlarsa bi sporun olmazmı ve ??

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İletkenlikten yana sıkıntı olmaz gerekli değerler tuturulursa sorun olmaz fakat korozyondan dolayı yani toprak altındaki dayanımı bakımdan bakır galvanize göre daha dayanıklıdır.

Bakırın iletkenliği çok daha iyi ve galvanize nazaran daha uzun ömürlü.Teredütsüz bakır.Maliyeti önemli değilse tabiki.

Bakır tercih edilmeli benim kanaatimce de, bununla beraber topraklama çubuğuna bağlantı yaptığınız yerin hava ile temasını izole etmeyi ihmal etmeyin, ek yerinde oluşabilecek muhtemel paslanma hat direncinin yükselmesine neden olur.

bakır tercih edilmeli daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir topraklama için...
galvanizin tek avantajı daha ucuz olması...

Forum istatistikleri

Konular
129,044
Kullanıcılar
451,306
Son üye
frhtckgz

Yeni konular

Geri