Bilgi - Kontrolünü yaptığım bir işletmede endüktif cezadan kurtaramıyoruz

burası bir kırma eleme tesisi yani elimizdeki kondansatörler yeterli geliyorsa sayaç neden kapasitif yazsın onu anlamadım bende benim öğrenmek istedigim endüktif ceza neden geliyor ?
Mevzuya pek hakim olmadığınız aşikar şöyle tarif edeyim . Şebekeden çekilen endüktif miktarını aşağı çekebilmek için kondansatör kullanıyorsunuz fakat bağlayabilediğiniz kondansatör miktarı da kullandığınız aktif tüketimin %15 ini geçemez . Yani bunlar hep hesap kitap işi . Ama ortada abzürd bir durum var ki sizin kompanzasyon tesisiniz çalıştığına rağmen kapasitif akım hiç çekmiyor gözüküyorsunuz , endeksiniz de ilerlemeden put gibi duruyor . Siz bence bir kompanzasyon tesisinizi de kontrol edin . Gerçekten kondansatörleriniz akım çekiyor mu ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Mevzuya pek hakim olmadığınız aşikar şöyle tarif edeyim . Şebekeden çekilen endüktif miktarını aşağı çekebilmek için kondansatör kullanıyorsunuz fakat bağlayabilediğiniz kondansatör miktarı da kullandığınız aktif tüketimin %15 ini geçemez . Yani bunlar hep hesap kitap işi . Ama ortada abzürd bir durum var ki sizin kompanzasyon tesisiniz çalıştığına rağmen akitf akım hiç çekmiyor gözüküyorsunuz . Siz bence bir kompanzasyon tesisinizi kontrol edin . Gerçekten kondansatörleriniz akım çekiyor mu ?
teşekkür ederim doğrudur bilgi bilgiden üstündür saygı duyarım endüktif mikatarı aşağıya çekmek için kondansatör kullandıgımız doğru bunda hem fikiriz benimde sizden öğrenmeye çalıştıgım neden kapasitif yazsın yeterli kondansatör var ise sisteme ihtiyacından fazla kondansatör bağlı olsa dediğiniz mantıklı burada naladıgım olay şu kondansatörlerim yeterli geliyor veya uygun güçler seçilmemiş kapasitif olayı tamamen ayrı bir nokta hesap kitap işlerinide yapmaya çalışıyoruz sistemde %15 kapasitif %20 endüktif oranı olduğunu bilip ona göre hesaplama zaten yapılıyor

Sayaçtan gündüz ve gece YG tarafının gerilim değerleri nedir diye bakmak için geriye dönük veri alma şansınız var mı?

Kompanzasyon sisteminizdeki kondansatörlerin kademeleri uygun olmaya bilir. En küçük kademeli kondansatör gurubu işletmeniz için yeterli olmayabilir. Örneğin en küçük kondansatörünüz 10kVAr ise bunu 5 veya 3 yapmanız gerekebilir.
Gece cezaya girdiğiniz zaman kompanzasyonun devreye kondansatör alıp almadığını kontrol edin. Eğer devreye kondansatör almıyorsa ya en küçük kademeniz sizin için fazla büyük yada akım trafonuzun çevirme oranı fazla yüksek.

Kolay gelsin...

ihtiyaçtan fazla Kondansatör devreye girmediğinden kapasitif yazmıyordur da;
Yük varken oranlar güzel yük düştüğünde oranlar yükseliyor. Akım trafo oranı büyük olduğundan düşük tüketimi algılamıyor ve en küçük kondansatör gücü ihtiyaç duyulan endüktif güçten büyük olduğundan röle tarafından devreye alınmıyordur

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    83 KB · Görüntüleme: 11
neden kapasitif yazsın
Kondansatörleriniz devreye girdiği anda şebekeden çekilen akım ve güç kapasitifdir . Bu çekilen akımda kapasitif tüketim olarak yazılır . Sonra ay sonunda ne kadar aktif ne kadar kapasitif ne kadar endüktif çekilmiş hepsi hesaplanır , buna göre tüketim bedellendirilir . endüktif tüketim yüzde 20 yi kapasitif tüketim yüzde 15 i geçmemelidir .

Kompanzasyon sisteminizdeki kondansatörlerin kademeleri uygun olmaya bilir. En küçük kademeli kondansatör gurubu işletmeniz için yeterli olmayabilir. Örneğin en küçük kondansatörünüz 10kVAr ise bunu 5 veya 3 yapmanız gerekebilir.
Gece cezaya girdiğiniz zaman kompanzasyonun devreye kondansatör alıp almadığını kontrol edin. Eğer devreye kondansatör almıyorsa ya en küçük kademeniz sizin için fazla büyük yada akım trafonuzun çevirme oranı fazla yüksek.

Kolay gelsin...
teşekkür ederim istediğim cevap buydu aslında gece sistemde tek fazda yüklenme oluyor yani röle ekranına baktığımızda değerler
0,65
0.99
0.99
gibi buda herhalde monofaze kondansatör ihtiyacı duyuyor trifazeyi algılayıp devreye almıyor
Kondansatörleriniz devreye girdiği anda şebekeden çekilen akım ve güç kapasitifdir . Bu çekilen akımda kapasitif tüketim olarak yazılır . Siz hiç kapasitif akım çekmiyor gözüküyorsunuz .
teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
129,165
Kullanıcılar
451,516
Son üye
SERDAR ASLAN

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri