bilgileri birleştirelim

arkadaş buz atsan olur da bunu elektronık olarak yapmaya çalışıyoruz... buz bi süre sonra sönüyor bnm amacım... bu suyu soğutum borudan devır daım yaptırıp soğuk hava elde etmek daha ciddi cevaplar varsa beklıyrm tesekkurler
Yahu sen uçmuşsun [MENTION=181314]bahdiyarusta[/MENTION] ne yedin bu akşam :) senin dediğin gibi kolay olsa bu işler bizim forum SABANCI ile KOÇ un arge lerine fark atardı :)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
evdeki buzluğun içinden spiral şeklinde bakır boru geçir bakır komple buzlukta kalsın suyuda plastik boruyla taşı su hemen ısınmasın diye birde pompa ekle tamamdır soğuk suyu istediğin yere taşı :)

arkadaş buz atsan olur da bunu elektronık olarak yapmaya çalışıyoruz... buz bi süre sonra sönüyor bnm amacım... bu suyu soğutum borudan devır daım yaptırıp soğuk hava elde etmek daha ciddi cevaplar varsa beklıyrm tesekkurler
Espri yaptıydık bahdiyarusta gene kendimi ifade edemedim desene.

Soğuk su termosları var.İçine su ile buz doldur.Termosun musluğuna bir mini elektromanyetik vana bağla yanına bir tane flaşör zaman rölesi koy senin 4-5 saatte atacağın buzu o otomatik sisteme ilave etsin.

merhaba bahdıyar usta bu işin içindesın tahmınım yazılanları okudum asıl sorunu atlamışsınız dünyada hıçbirşeyın karşiliği verilmeden alınmaz eğer soğutucu yapacaksan soğutmak ıstedığın yerın isisini başka bır yere taşiman lazım elektronikle yapacaksan peltier drenci var yüksek akim çeker hem soğutur hem isitır ortamı soğutacaksan isinan yuzeyı soğutman lazımkı soğuk olan yüzey sana iş yapsın ama baştan soylıyeyım arabada sicak çayını soğumadan saklıyabıleceğın veya bir bardak suyu soğutmadan başka bır işe yaramaz fanla ortamı anlık soğutma işi eğer yapılırsa sistem çalışırsa bence klima taktırmaya gerek yok evlerde iş yerlerınde ama çok zor gazlarla soğutma yapılabılır belkı bılmedığım konu buda umarım çozum bulursun kolay gelsın

Konuda yeterince dalga geçilmiş,
arkadaş yapamayacak dahi olsa yinede birşeyler öğrenmeyide haketmiyor demek değil.

Soğutma sistemleri ile ilgili google da biraz araştırma yapsanız fena olmazdı,
çok rağbet gören bir konu olduğu ve hobicilerinde birçok güzel projeye imza attığı bir daldır,
herkezde olduğu gibi benimde yaz geldiğinde kendimi nasıl soğutsam sorusunu sıklıkla sorduğum aşikar,
hiçbir çözümü beğenmedim,
en tasarruflusu kendimi ıslatıp fanın karşısına oturmak, genelde bunu yaparım.

Gelelim soğutma nasıl yapılıyor,
peltierden bahsedilmiş, bence verimli olsa süper birşey, yinede 9 numara buluş,
çok severim kendisini arada buz ürettiririm bazen de elektrik ürettiriyorum.

En çok kullandığımız soğutma sistemi temeli şudur;
gazlar yüksek basınçlı ortamdan düşük basınçlı ortama geçerken,
düşük basınçlı ortamdaki enerjiyi alırlar,
aldıkları ısı enerjisi olduğundan düşük basınçlı ortamı soğuturlar,

misal hemen deneyebilirsiniz,
dudaklarınız çok küçük bir boşluk kalacak şekilde elinize üfleyin,
birde hohlama şeklinde üfleyin,
neden ilki serinlik veriyor?

ilk durumda ağzınızda dısarıya göre yüksek basınçlı bir ortam oluşur,
havayı ortama verdiğinizde düşük basınçlı ortamdaki ısı enerjisini alır, ortam soğumuş içiniz ısınmış olursunuz, (komik oldu :) )

tabiki gerçekte hava kullanılmaz eskiden floron14 mü neydi o kullanılıyordu yasaklanndı falan,
buzdolabı klima gibi sistemlerde gaz dolaşımı kapalı çevrimdir,
yani soğutma için kullanılan gaz daima sistem içinde kalır,
misal buzdolabında dondurucu dediğimiz yer eveparatör dür,
eskiden arkası açık dolaplarda siyah tel örgü görülürdü bunada kondanser denir,

buzdolabı motoru evaparatördeki gazı çeker ve kondansere basar,
kondanserde gaz hem yüksek basınç kazanır hemde basınçlandırılırken çıktığı yüksek sıcaklığı ortama atar,
(yukarıda bahsettiğimiz olayın tabiki terside geçerli,
yani gazı sıkıştırırsanız ısısı artar bknz ilkokul fen basınç hacim ısı ilişkisi)
kondanserdeki gaz eveparatöre girer,
evaparatör girişinden sonra gaz kondanserdekinden çaok daha geniş kanallara açılmış olur,
dolayısı ile düşük basınçlı ortama geçmiş olur
ayrıca motor evaparatorden sürekli emme yaptığı için burası hep düşük basınçta kalır,
yukarıda bahsettiğim gibi düşük basınca geçen gaz ortamın ısısını alır,
yani evaparatör soğumuş olur.

Klimada aynı şekilde çalışır,
kondanseri alıp odanın dışına koyun,
evaparatörü alıp arkasına bir fan bağlayın odaya koyun,
alın size klima.
Buda bir fikir ucuza gelir ama yeterli soğutma sağlayamayabilir,
hemen karşına koysan idare eder herhalde.

Soğutma fikirleri sıvıylada uygulanabilir,
bir sıvı gaz haline geçmek için ortamdan ısı almalıdır,
hani dükkanın önünü ıslatırsan su buharlaştıkca zemin soğur,
ama evde yaparsan bunu tamam zemin soğur ama,
bu buharı odadan uzaklaştırmazsan
odanın ısı tutma kapasitesi yükselir,
bakınız nem seviyesi yüksek şehirlerimiz,

birde sıvı buharlaştırmanın hızlandırma işlemi var,
eğer sıvının hava temas yüzeyindeki basıncı düşürürseniz sıvı daha çabuk buharlaşır,
bakınız rüzgarlı havada çamaşırlar neden daha çabuk kurur,
yüksek yüksek tepelerde su neden daha düşük sıcakıklarda kaynamaya başlar.
Tersi için düdüklü tencere neden yemeği daha çabuk pişirir,
neden altını kapatıp 1-2 dk sonra açtığımızdada içindeki su halen kaynamaktadır.

Yukarıdaki fikirlerden en güzeli bence buzdolabından hortumla su dolaştırmak,

Bir fikirde şu
ilkokulda beyaz eşya tamircisinde çalışırken,
dondurma dolapları gelirdi tamire,
kalfalar içine girip kapağı kapatıp 10-15 dk duruyorlardı,
hatta yarışları bile vardı,
tabi bizim zamanımızda çıraklık zordu ( yaşlı adamlar gibi konuştum ama öyleydi)
ben bir defa dahi deneyemedim, halen canım istiyor :) :) :)

teşekkür ederim arkadaşlar.... çözümü buldumm ve uygulamaya başlıyorum isterseniz size de söyleyeyim de isteyince olacağına inanalım ... başlamak bitirmek içindir...

Basit bir adamın elinden geleni yapmaya çalışması, zeki bir adamın tembelliğinden iyidir.

arabalar için mini soğutucular var ondan aldım bi tane içine bi fan koydum üzerinden de hortumla çıkıp fanın etrafında bir tur dolayıp ucuna tıpa koydum fan a doğru olan yerlerınden. baskı devre matkabı ile delikler açtım. şimdi soğutucunun içindeki havayı fan sayesinde dışardaki fan a gönderdim. serin bir hava elde ettiim ............

**<<bahdiyarusta>>**

Hangi soğutucuyu kullanırsanız kullanın soğutucunun ısı atma sistemini ortamın dışına aktarmadığınız sürece ortamı ısıtır. Çünkü bütün soğutucular nihayetinde ısıtıcıdır. Ortam ısınsın ama bana soğuk soğuk essin diyorsanız o başka :)

Kolay gelsin...

Karbondioksitli yangın tüpünü kullanmadığınıza sevindim zira herhangi bir yerinize gelirse parmak, el vs. doku hasarına sebep olur yani kangren ve sonuç tabi ki kötü ... Verdiğiniz örneklere biraz daha dikkat ve uyarıları eksik etmeyelim!

Forum istatistikleri

Konular
129,209
Kullanıcılar
451,576
Son üye
Helku

Yeni konular

Geri