binamızdaki nötr hattı kopmuş herşey yandı

olur bencede daha iyi olur.burada amaç kendi nötrümüzü binanın nötründen ayırmaksa nasıl yaparsan yap.slm.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Kontaktör ile yapmak riskli, nötr kesiliyor ama gerilim kesilmiyor..kontaktör belli bir süre bırakmayabilir veya yanar.
gerilim kontrolünden başka çare yok ve bu iş hızlı yapılacak.

olur bencede daha iyi olur.burada amaç kendi nötrümüzü binanın nötründen ayırmaksa nasıl yaparsan yap.slm.
O şekilde gene ayrılmaz. Evinize gelen 2 kablodan birinin kopması zaten bir sorun oluşturmuyor. Sizin bahsettiğiniz şekilde yapılırsa kontaktör bırakmaz, bir süre sonrada bobini yanar. Saygılar.

kesın bı cözümmüğ deil bence bana sorarsan yuksek ve düsük gerılım rölesı kullan hem voltaj dusuklugunde hemde yukseklıgınde engeller

Arkadaşlar çıhazların yanmasıyla ilgili başımdan geçenleri paylaşmak istiyorum
1-yıllar önce 1996 .Binamızda 12 dayrede var olan tüplü televizyonlar 3/4 gün icerisinde yanmiş
en son benim televizyonum yandığı için (kondasitor patlaması) voltaj ölcümü yaptım 220 v yüksekti
hemen arızaya aradım gelip nötr gevşek olduğundan yüksek voltaj cıkışı oluyormuş
gofradan kabloyu sıkıp gittiler
2-5 ay önce babamların dayresinde elektrik arızası varmış içeri girdiğimde elektrik yok idi
sigortalar yukarıda olduğu halde-faz girişi var .Yanık kokusu fark ettim mutfaktaki doğal gaz kelepcesi ateş gigi altındaki kaucuk
yanıyor kelepceyi borudan ayırayım dedim daha çok alevlendi (perdenin tam arkasında kelepce yangın cıkması işten değil evde
olmassan)nötr kelepçe üzerinden tamamlamaya çalısıyor hemen arızaya aradığım geldiler bir şey yok dediler ben ısrar edince sokak direğine cıktılar gevşeme oradaymış sıktıktan sonra normala geçti
Benim düşüncem nötr tamamen kopması problem değil gevşek olması

O şekilde gene ayrılmaz. Evinize gelen 2 kablodan birinin kopması zaten bir sorun oluşturmuyor. Sizin bahsettiğiniz şekilde yapılırsa kontaktör bırakmaz, bir süre sonrada bobini yanar. Saygılar.

neden bırakmaz?

Kontaktör ile yapmak riskli, nötr kesiliyor ama gerilim kesilmiyor..kontaktör belli bir süre bırakmayabilir veya yanar.
gerilim kontrolünden başka çare yok ve bu iş hızlı yapılacak.
zaten buradaki amaç nötrü kesmek.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sn. REZİSTANS elimle çizmeye çalıştım nötr hattı kopsa bile gene fazlar arasına kalıyor tüm bina. Kontaktör kontaklarını açık çizdim kolay anlaşılması için. Saygılar.

Ekli dosyalar

• nötr kopma.jpg
    78.1 KB · Görüntüleme: 88
sayın alpernbugra sizin çizdiğiniz nötr üç daireye gidiyor benim yapmak istediğim sadece kendi daireme giden nötrü kontaktör üzerinden geçirip nötr gelmediğinde kontaktör bırakacağından ana besleme nötrünü kendi nötrümden ayırmak.slm

doğru acıklamaya ne hacet bazı elektrikçi arkadaşlar nötr kopunca hersey yanar der ama yanlış olay tamamen akımlar ve gerilimler kanununda biter

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…