Boruların Donmaya Karşı Korunması

Merhaba Mehmet Tutgun Bey,
Mesajınıza biraz geç cevap verdim. (Öncelikle ben elektrikçi değilim. Yanlışım varrsa arkadaşlar düzeltsinler.)
220 V AC'de faz ve nötr olayı yoktur. 220 V AC 50 Hz 'de saniyede 50 defa yön değişir. +12V ve gnd yazan yerleri 12 VDC ile besleyeceksiniz. Bu devrenin çalışması için gerekli olan gücü sağlayacaktır. Bunu pil ile yapabilirsiniz yada en mantıklısı 12 V'luk bir adaptör kullanmanız olacaktır. 12VDC 'nin (+)'sını +12V'ye (-)'sini ise GND'ye bağlıyacaksınız.

İlk mesajınızıı tekrar okudum da . Önemli olan bir nokta şu: rezistanslarda elektrik kaçağı olması durumunda tüm tesisata elektrik vermiş olacaksınız. Bu durum çok ciddi kazalara (hatta ölümcül sonuçlara) neden olabilir. Anladığım kadarıyla elektrik bilginizde pek fazla yok. Eviniz müstakil ise tesisatın büyük bir kısmı metal borudur. Buda elektriğin tüm tesisatı etkilemesine neden olur. Ayrıca satışı yapılan rezistans güneş enerjili su boruları için. Bu borular Polietilen malzemeden yapılır. Yani yalıtkandır. Ancak ev tesisatları metaldir.
Metal+su+elektrik, bu 3'ü yan yana gelince kaza kaçınılmaz olur. Bence daha farklı bir yöntem deneyiniz. Kesinlikle bir uzmana danışmadan böyle bir işe girişmeyin. Şundan emin olabilirsiniz; Elektrik tecrübesizliğe ve şakaya gelmiyecek kadar çok çok ciddi bir konudur.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba Mehmet Tutgun Bey,
Mesajınıza biraz geç cevap verdim. (Öncelikle ben elektrikçi değilim. Yanlışım varrsa arkadaşlar düzeltsinler.)
220 V AC'de faz ve nötr olayı yoktur. 220 V AC 50 Hz 'de saniyede 50 defa yön değişir. +12V ve GND yazan yerleri 12 VDC ile besleyeceksiniz. Bu devrenin çalışması için gerekli olan gücü sağlayacaktır. Bunu pil ile yapabilirsiniz yada en mantıklısı 12 V'luk bir adaptör kullanmanız olacaktır. 12VDC 'nin (+)'sını +12V'ye (-)'sini ise GND'ye bağlıyacaksınız.

İlk mesajınızıı tekrar okudum da . Önemli olan bir nokta şu: rezistanslarda elektrik kaçağı olması durumunda tüm tesisata elektrik vermiş olacaksınız. Bu durum çok ciddi kazalara (hatta ölümcül sonuçlara) neden olabilir. Anladığım kadarıyla elektrik bilginizde pek fazla yok. Eviniz müstakil ise tesisatın büyük bir kısmı metal borudur. Buda elektriğin tüm tesisatı etkilemesine neden olur. Ayrıca satışı yapılan rezistans güneş enerjili su boruları için. Bu borular Polietilen malzemeden yapılır. Yani yalıtkandır. Ancak ev tesisatları metaldir.
Metal+su+elektrik, bu 3'ü yan yana gelince kaza kaçınılmaz olur. Bence daha farklı bir yöntem deneyiniz. Kesinlikle bir uzmana danışmadan böyle bir işe girişmeyin. Şundan emin olabilirsiniz; Elektrik tecrübesizliğe ve şakaya gelmiyecek kadar çok çok ciddi bir konudur.

Madem elektrikçi değilsiniz; bilmediğiniz konularda yorum yapmanız doğru değil...

Cevaplar için teşekkürler. Tahmin ettiğim gibiymiş. Termostatla kullanıp, su borularını donmaya karşı koruyacağım inşallah.

iç tesisatta boruların etrafına nasıl saracaksın merak ediyorum tesisat sıva üstümü merak ettim

iç kısımda donma hayret

Cevap için teşekkürler. Daha hassas termostat var mıdır, bilmiyorum ki ? Aliexpress'te bu denk geldi, bu alayım dedim.

Bağlantı aşağıdaki şekilde olacak anladığım kadarıyla ama AC 220 Voltun nötrünü mü termostata bağlamak mantıklı yoksa fazını mı ? Benim mantığım termostata nötrü, yüke de (rezistansa da) fazı bağlamak doğru diyor. Bunu da cevaplarsanız minnettar olurum. Teşekkürler.

Mehmet.bey, cevap için tekrardan teşekkürler. Kırmızıyla belirttiğim termostat kelimesinden kastım, termostat sensörü değil, termostat devresinin tamamı. 220 Voltluk bir rezistans çalıştıracağım bu devreyle. 220 Voltun nötr ve faz ucu olan iki ucundan birini termostat devresine (röle bölümüne), birini de yüke bağlamam gerekiyor ya hani, işte bu uçlardan fazı mı termostat devresine bağlamam mantıklı yoksa nötrü mi termostat devresine bağlamam mantıklı ? Bilmem anlatabildim mi ?

iç tesisatta boruların etrafına nasıl saracaksın merak ediyorum tesisat sıva üstümü merak ettim

iç kısımda donma hayret
Borular açıktan gidiyor. Kullanacağım rezistans yalıtımlı olduğu için demir boru üstüne döşemem bir sıkıntı doğurmaz.

Mehmet.bey, cevap için tekrardan teşekkürler. Kırmızıyla belirttiğim termostat kelimesinden kastım, termostat sensörü değil, termostat devresinin tamamı. 220 Voltluk bir rezistans çalıştıracağım bu devreyle. 220 Voltun nötr ve faz ucu olan iki ucundan birini termostat devresine (röle bölümüne), birini de yüke bağlamam gerekiyor ya hani, işte bu uçlardan fazı mı termostat devresine bağlamam mantıklı yoksa nötrü mi termostat devresine bağlamam mantıklı ? Bilmem anlatabildim mi ?

Normal sartlarda notru termostat devresinin rolesinden dolandirmaniz mantikli fakat konu su tesisati olunca fazi role ile rezistansa baglamak olusabilecek arklari(role kontaklarinda) yok saymak daha mantikli geliyor

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aşağıdaki resimde çizmeye çalıştığım şekilde
bağlantınızı yapabilirsiniz.
12V DC bağlantı ile röle uçları karıştırılmamalı ve
birbirine temas etmemesi sağlanmalıdır.

Faz her zaman açma/kapama yapılan yere bağlanır.
(Anahtar, röle, sigorta, vs.) Nedeni; sistem kapalı
iken yük üzerinde faz bulunmaması için.

Faz genelde kahverengi, nötr mavi, toprak da sarı-yeşil
kullanılmaktadır. Şebekeden gelen faz röleye girer. Röle
çıkışı rezistansın bir ucuna bağlanır. Rezistansın diğer
ucu da direk nötre bağlanır. Eğer rezistansın bir değme
noktası var ise buraya da toprak bağlanmak zorundadır.
Rezistans ile boru arasına elektriksel yalıtım yapılır ve
sistem ciddi güvenlik altına alınabilirse toprak göz ardı
edilebilir. Ama bağlanması da daha uygundur.

@deltas arkadaşım; elektrikçiyim ama Hoca/Öğretmen
değlim. Bu forumda AC/DC 'yi çok daha iyi anlatacak
arkadaşlar mevcuttur. Ama bilmelisiniz ki; AC' de
Faz, Nötr ve Toprak kavramları vardır. Faz ve nötr;
geliş ve gidiş olarak adlandırılabilir. Toprak ise nötrün
kardeşi sayılabilir ve nötrdeki kopuklarda veya gövde
kaçaklarında emniyet için kullanılır.

Ekli dosyalar

• Rezistans_01.png
    Rezistans_01.png
    432.7 KB · Görüntüleme: 9
Cevaplar için çok teşekkürler. Anlaşılmayan bir nokta kalmamıştır sayenizde. :)

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,029
Son üye
Mertopk

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri