BT30 spindle projesi

kgf-m tork birimi. nmm gibi. Yalnız 4900 kgf-m çok fazla yahu. O tabloda hata olabilir.

1 kgf-m = 9 806.65003 N⋅mm

Statik yük birimi ise kgf (kilogram force). M6 nın yük kapasitesi 149 kgf imiş. 6 vida kullanırsam 894 kgf ediyor. Haklısın @KAYSERİ, fazlasıyla yetiyor.

https://in.misumi-ec.com/contents/tech/press/33.html

kgf-m tork birimi. nmm gibi. Yalnız 4900 kgf-m çok fazla yahu. O tabloda hata olabilir.

1 kgf-m = 9 806.65003 N⋅mm

Statik yük birimi ise kgf (kilogram force). M6 nın yük kapasitesi 149 kgf imiş. 6 vida kullanırsam 894 kgf ediyor. Haklısın @KAYSERİ, fazlasıyla yetiyor.

https://in.misumi-ec.com/contents/tech/press/33.html
Yanlışlık yok abi imbus civatalar çok kuvvetlidirler :) 2 3 tonu rastgele söylemiştim ben direkt rakamsal bilgim olmadığı için ama söylediğimdende yüksek değerlerde :)

Yanlışlık yok abi imbus civatalar çok kuvvetlidirler :) 2 3 tonu rastgele söylemiştim ben direkt rakamsal bilgim olmadığı için ama söylediğimdende yüksek değerlerde :)
Enteresan. Haklısın galiba. Bir kaç yerde aynı veri var. Bu durumda benim daha önce linkini verdiğim yer farklı gösteriyor.

M6 imbus için 26 kN. Yani 2.65126 kgf. Yani 2600 kg.

http://practicalmaintenance.net/?p=386

Civatanın hangi kalite sınıfında olduğu da taşıyabileceği kuvvetler açısından önemli!
3.6-4.6-6.8-8.8-10.9-12.9

civata.png

12.9 kalite civata, 3.6 kalitenin 4 katı kuvvet taşıyabiliyor (tablo N/mm² olarak düzenlenmiş).
Tabloyu yanlış yorumlamıyorsam 10.9 ve 12.9 kalite civatalar, 16mm den büyük çaplarda üretiliyor.

Son düzenleme:
Haklısınız. Kıyafet konusunda hep dikkatliyimdir. Bir de son zamanlarda gözlüksüz torna kullanmıyorum çünkü karbonlu çeliğin talaşı ufak ve çok sıcak oluyor. Gözleri korumak lazım. Yalnız yüzük konusu biraz tuhaf. Demek istediğim makine yüzüğü kaparsa zaten parmağı da kapmış olur. Yani yüzük olmasa da parmağı kapar. Neyse tecrübe tecrübedir. Uyarıları dikkate almak lazım. Teşekkürler.

Merhaba tecrübeyle söyleyebilirim ki yüzük varsa kapması daha kolaydır. 100 lük aynayı, tornayı kapatıp elle durdurmaya kalktığımda yüzük aynanın üstündeki anahtar yuvasının çıkıntılarına takılmıştı. Allah korudu da yüzük sadece alttan ve üstten kemiğe kadar girdi. Parmak kopmadı ama benim ödüm koptu. 20 seneden fazla oldu yüzük kullanmıyorum.

Tezgahlarla çalışırken yüzük, saat, dökümlü önlükler, eldiven gibi takılmaya müsait hiç bir şey kullanmayın lütfen.
Atölyeye girdiğiniz anda da gözlüğünüz takılı olsun. Sevgilerimle

Geçmiş olsun. Ucuz atlatmışsınız. Dün akşam tornada çalışırken uyarılar aklıma geldi, yüzüğü çıkardım. Eve giderken de yüzüğü unuttum tabii : )

Çok teşekkür ederim. Uyarılar çok yerindeydi, fakat ben bizzat yaşadığım için yazayım arkadaşlar dikkatli olsunlar dedim. Eve giderken yüzüğü unutmak kötü olmuş, durumu önceden açıklayıp bilgilendirirseniz faydası olabilir. yüzükle çalışmaktan daha riskli bu yanı :))))

edit: 20 seneden beri yüzük kullanmıyorum derken, eşim bir daha takma dediği için mümkün oldu :)))

Geçmiş olsun. Ucuz atlatmışsınız. Dün akşam tornada çalışırken uyarılar aklıma geldi, yüzüğü çıkardım. Eve giderken de yüzüğü unuttum tabii : )
Çok teşekkür ederim. Uyarılar çok yerindeydi, fakat ben bizzat yaşadığım için yazayım arkadaşlar dikkatli olsunlar dedim. Eve giderken yüzüğü unutmak kötü olmuş, durumu önceden açıklayıp bilgilendirirseniz faydası olabilir. yüzükle çalışmaktan daha riskli bu yanı :))))

edit: 20 seneden beri yüzük kullanmıyorum derken, eşim bir daha takma dediği için mümkün oldu :)))

Ne kadar kıskanç, anlayışsız bir eşiniz olsa bile, kaybettiğiniz yüzük için sorumlu tutulmazsınız. :rolleyes:

Atolyenin duzenlenmesi kapsaminda tum vidalarimi tek tek olcup yerlerine kaldirdim. Bu arada motorun 130mm'lik govdesini benim tornada nasil kesecegimi dusunuyorum.
@window_s 90'lik govdeye 130'luk flansi kaynatmayi dusunuyorum. Flansin alinligi 30mm yalniz.

1fa62964cfb7859912b7a2fe20e10ce8.jpg

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Forum istatistikleri

Konular
128,842
Kullanıcılar
450,937
Son üye
sara arslan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri