BT30 spindle projesi

Bülent bu yaylardan 50 tane kullanacağım. Hareket de sadece 5mm olacak. Yani drawbar 5mm aşağıya itildiğinde açık konuma gelecek (BT30 takılabilir). Serbest bırakıldığında yaylar drawbar'ı 5mm yukarıya çekecek ve BT30 kilitlenecek.

Bu 5 milimi 50'ye bölünce yay başına çok küçük esneme payı kalıyor. Sıkışma olmayacak yani. Diğer taraftan drawbar ve yaylar arasında 0.01 gibi çok ufak boşluk olacak ki yaylar hızlı dönerken yalpa yapmasın. Yoksa balans olur.

İlk mesajı gücelledim arkadaşlar. Tüm projeyi 1. sayfada ilk mesajda toplayacağım.

aklıma gelmişken...suat bey kardeş konik içine hava vermek gerekir ki tutucu ile spindeldan ayrılsın..kolay gelsin

ATC Lİ bir spindel i incelersen daha iyi anlarsın pull startın basında bir dokunma olmassa konikde sıkıştığı için tapper çıkmıyor...bunun için konik içine hava verip ayırıyorlar....

Tavsiyen için saol fakat uzun bir süredir inceliyorum zaten. Konik içine hava verdildiğine hiç rastlamadım. Bir örnek verebilir misin?

Drawbar'ı itmek için tepedeki pnömatik silindire hava veriliyor (elektrikle çalışanları da var. actuator diyorlar). Bu hava silindirden konike gidiyor diye algılamış olabilir misin?

Benim tasarımım henüz hazır olmadığı için paylaşamıyorum ama kafamdaki tasarıma az çok benzeyen bir fotoğraf buldum.

Drawbar aşağıya itildiğinde sarıyla gösterdiğim parça BT30'un çektirme civatasına değiyor ve itiyor. Yani bu mekanizma sadece çektirmeyi serbest bırakmıyor. Aynı zamanda itiyor da. Bilyalı da olsa aynı yapı senin paylaştığın tasarımda da var. Farkında olmadan mı öyle tasarladın yoksa tasarım sana ait değil mi?

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bt30-spindle-projesi.103372/page-3#post-648003

Ekli dosyalar

• 2013103103593572.jpg
    2013103103593572.jpg
    91 KB · Görüntüleme: 68
Komşuda dik işlem var yarın bi fırsat bulursam sorarım, bakarım.
Zannımca pensi aç-kapa için hava gerekli, koniğin içine, üflemeyle piston mili gibi dışarı atan bişey yok.

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,369
Son üye
fthctn

Yeni konular

Geri