Bu trafo voltaj yükseltirmi

erolcom06

Üye
Arkadaşlar bu trafo ile 12 v tersten verip 220v elde edebilirmiyim?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ekli dosyalar

• 1395600483214.jpg
    1395600483214.jpg
    32.1 KB · Görüntüleme: 23
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
220 lik (üzerinde etiket yok nerden söktüğünü bilmediğimden) cihazdan sökülmüşse evet yalnız 12v ac vermelisin dc değil! Nerde kullanacağını belirtmemişsin, araçta kullanmayı düşünürsen osilatör devresi yapman gerek bunun için inverter devrelerini incele derim.

220/12 v trafo ise 220.volt ac girersen 12.volt ac acıkış alırsın.
12.volt ac girersen 220.volt ac alırsın.

220 lik (üzerinde etiket yok nerden söktüğünü bilmediğimden) cihazdan sökülmüşse evet yalnız 12v ac vermelisin dc değil! Nerde kullanacağını belirtmemişsin, araçta kullanmayı düşünürsen osilatör devresi yapman gerek bunun için inverter devrelerini incele derim.

Trafo 220 yi 4.5v indiren bir adaptörden söktüm ölçü aletiyle olctugumde voltaj yok yüksetmiyor heralde

Voltaj aynı oranda çıkarır fakat dediğim gibi ac vermeniz gerekir, amper bakımından zayıf olur.

Arızalı olup olmadığını tespit için 220 volt verip çıkışında 4,5 voltu görmeniz gerekir. Ölçü aletini yok ise 6 - 12 voltluk küçük güçlü ampuller ile deneyebilirsiniz. Çalışıyor ise 4,5 volt tarafına ac voltajı verdiğinizde 220 volt tarafındanda yüksek gerilim alırsınız. DC yani pil akü gibi kaynaklar ile elektronik veya mekanik devre olmadan trafoları çalıştıramazsınız.

Arkadaşların dediği gibi elde edilir ancak 12 volt AC vereceksiniz ki onu da nerden bulacaksınız bilmiyorum. Deney amaçlı yapıyosanız başka bir trafonun 12 volt çıkışını doğrultma sonrası değil direk trafo çıkışından ac olarak alırsanız bunun girişine verip gene 220 çıkış alabilirsiniz.

Arkadaşların dediği gibi elde edilir ancak 12 volt AC vereceksiniz ki onu da nerden bulacaksınız bilmiyorum. Deney amaçlı yapıyosanız başka bir trafonun 12 volt çıkışını doğrultma sonrası değil direk trafo çıkışından ac olarak alırsanız bunun girişine verip gene 220 çıkış alabilirsiniz.

Peki arabada yani dc akım ile nasıl çalıştırabilirim?

Araba ne marka kaç model ?

İlk mesajımda yazmıştım, net nimettir

Forum istatistikleri

Konular
129,473
Kullanıcılar
452,041
Son üye
bjkli7696

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler