Bulaşık makinesi kaçak akımı attırır mı

highflyeer

Üye
merhaba kaçak akım arada atma problemi var süresi belirsiz şekilde arada atıyor. bir defasında attığında sigorta tutmadı kaldırdığım anda bir kaç sefer attı buzdolabının fişini çektim açtım sigortayı beş dk sonra yine attı bulaşık makinesi çalışıyordu onuda çektim daha atmadı.

bulaşık makinesi çalışırken atma sorunu yok genelde . benim merak ettiğim makine çalışmazken fişi takılı oluncada kaçak akımı attırabilir mi?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhaba kaçak akım arada atma problemi var süresi belirsiz şekilde arada atıyor. bir defasında attığında sigorta tutmadı kaldırdığım anda bir kaç sefer attı buzdolabının fişini çektim açtım sigortayı beş dk sonra yine attı bulaşık makinesi çalışıyordu onuda çektim daha atmadı.

bulaşık makinesi çalışırken atma sorunu yok genelde . benim merak ettiğim makine çalışmazken fişi takılı oluncada kaçak akımı attırabilir mi?
güzel insan, benim evimde sadece üzerinde uzatma olan ve uzatma kablosuna hiç bir şey bağlı değilken attı. sigortaları ve fişleri tek tek kontrol ederek buldum. :) şimdi o prizi kullanmıyorum. (bu arada, uzatmayı çıkardığımda da attırmıştı, ben de sigortasını kapatmıştım)

Geçmiş olsun.
Olay yerini göremiyoruz ?
Kaçak akım rölesi özellikleri bilinmiyor ?
Ölçümler ( elektrik tarafından ? )
Sigorta atması kısa devre veya ısı ( sıcaklık ) kablo vs gibi .
Kısa süre içinde arka arkaya atması sigorta çok ısınma yapmış olabilir.

Uzaktan çözüm zor yerine çözüm .

Sonuç. Işin de uzman elektrikçi bulmanız

Kolay gelsin sağlıcakla.

senin salam bir kaçagın var yakın zamanda eklediğin bi cihaz piriz yada başka birşey var mı onlara odaklan oda yoksa sudan dolayı su alan içi su kaçıran bi cihaz var mı ona bak

sigorta kutusundan bulaşık makinesinin sigortasını kapattım makinenin fişi prize takılı ,makineyi kullanacağım zaman açsam sonra kapatsam,fiş prizde takılı olduğu için kaçak oluşurmu sigorta kapalıyken?

sigorta kutusundan bulaşık makinesinin sigortasını kapattım makinenin fişi prize takılı ,makineyi kullanacağım zaman açsam sonra kapatsam,fiş prizde takılı olduğu için kaçak oluşurmu sigorta kapalıyken?

Geçmiş olsun .

Tekli siğorta sadece fazı keser , tekli ( faz ) siğortayı kapasanız dahi nötr hattından kaçak varsa kaçak akım rölesi atar . Fiş takılı olsun olmasın duruma göre yine atabilir .

Nötr kesmeli siğorta kullanılmış olsaydı sanki bulaşık makinasının fişini prizden çekilmiş gibi olurdu .

Bulaşık makinasının fişini çeksenizde ( bulaşık makinasında kaçak yok diyelim ) siğorta kutusu bulaşık makinası priz arası kaçak olabilir .

Diğer tüm kaçaklar birleşir ( 30mA geçer atar )
Diyelim bulaşık makinasında 20mA kaçak olsun kaçak akım rölesi atmaz , bu arada tost makinası çalıştırdınız diyelim 10mA kaçak olsun toplam 30mA eder atar .

Gerçekte sağlam kaçak akım rölesi tam 30 mA atmaz testlerde 30mA bir kaç değer altıdır .
Örneğin 27mA gibi . Özel test cihazları ile kapama süresi ms , kaç mA atacağı , katları testleri vs gibi .

https://www.legrand.com.tr/otomatik-sigortalarda-notr-yapisi.php

Forumda dolaşmanız bilğiler edinmeniz .

Kolay Gelsin Sağlıcakla ...

Kaçak akım sadece faz-toprak kaçağında atmaz nötr-toprak kısa devresinde de atar.Bulaşık makinesinin rezistanslarının arızanması veya elektrik aksamına su gelmesi kaçak akımı attırır.

Forum istatistikleri

Konular
128,700
Kullanıcılar
450,723
Son üye
xzapotax

Yeni konular

Geri