Bulanık Mantık (Fuzzy Logic) Nedir?

merhabalar

ben kontrol sistemleri teknolojisi bölümü 2002 onlisans mezunu olarak bulanık mantıgı tanıyamama sanssızlıgına nail oldum.....

bizim zamanımızda microişlemcılerin eski bir versiyonunun mufredatıyla mikroişlem sisteminin mantığını kavratmaya çalışıldı

ama biz mezun olduktan sonra pic ve bulanık mantık dersleride başladı

inanın bu bulanık mantık olayı nasıl en ufak bır bılgıye bıle sahıp degılım

bir modülü varmı ?? programı pc demi yapılıyor ??
pistonlardan çarklardan tutunda lazer okuyuculara kadar zengin bir sisteme emirleri ne yardımıyla veriyor ??
kaç volt kaç amp empedansa sahip??

kitlerinin boyutları nedir ??
kullanıldıgı bır ortamın resmi yokmu ??

yoksa karga - tavuk - penguen - yarasa olayımı ??

yada programlama bandı pic plc logo bunun gibi kontrol sistemlerine gore cok cok daha mı geniş ??

yapay zeka denmiş baya bi merak ettim dogrusu .. anlatılanlar gercekten mantıgımı bulandırdı

resimli anlatıma yer verırseniz daha aydınlatıcı olur sanırım

paylasımlarınız için teşekkurler

Arkadaşlar Robust Fuzzy kontrol hakkında bilgisi olan veya çalışma yapan varmı? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için örnek bir algoritmaya ihtiyacımız var.

de_staco sizinle acilen görüşmem lazım bu konuyla alakalı birşey degil mühendislerin mekanı ya üyesizini sanrım benim oruya üye olmam gereliyor bana yardımcı olursanız sevinirim [email protected]

Bulanık mantık, yapay zekanın bir alt dalı.

arkdaşlar neden fuzzy lojiğin türkce dökümankları yok.yahu kitabını arıyorum yok açıklayıcı bir döküman arıyorum yok nasıl ve nerden bulabilirm bunu?

parduscu.sitemynet.com
bu adrste örnek bir bulanık mantık çalışması yapmıştım. incelerseniz işinize yarıyabilir.
Bulanık mantık kullanan yazılımını da geliştidim, Linuks için. ilgili adreste kodları bulup deniyebilir kodlarını geliştirebilisiniz.(Açık kaynakkodludur. GPL) Windowsta matlab içinde bulanık mantık modülü bulunmaktadır. Matlab ı kurup örnekler içinde fuzzy aratınca nasıl kullanacağınızı görebilirsiniz.

merhabalar

ben kontrol sistemleri teknolojisi bölümü 2002 onlisans mezunu olarak bulanık mantıgı tanıyamama sanssızlıgına nail oldum.....

bizim zamanımızda microişlemcılerin eski bir versiyonunun mufredatıyla mikroişlem sisteminin mantığını kavratmaya çalışıldı

ama biz mezun olduktan sonra pic ve bulanık mantık dersleride başladı

inanın bu bulanık mantık olayı nasıl en ufak bır bılgıye bıle sahıp degılım

bir modülü varmı ?? programı pc demi yapılıyor ??
pistonlardan çarklardan tutunda lazer okuyuculara kadar zengin bir sisteme emirleri ne yardımıyla veriyor ??
kaç volt kaç amp empedansa sahip??

kitlerinin boyutları nedir ??
kullanıldıgı bır ortamın resmi yokmu ??

yoksa karga - tavuk - penguen - yarasa olayımı ??

yada programlama bandı pic plc logo bunun gibi kontrol sistemlerine gore cok cok daha mı geniş ??

yapay zeka denmiş baya bi merak ettim dogrusu .. anlatılanlar gercekten mantıgımı bulandırdı

resimli anlatıma yer verırseniz daha aydınlatıcı olur sanırım

paylasımlarınız için teşekkurler

anladığım kadarıyla daha çok elektronik ağırlıklı bir konu... otomasyon ve plc uygulamalarında kullanabilme imkanımız varmı?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,068
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri