c++ yeni baslıyorum yardım

eebaran

Üye
c++ yeni ogreniyorum bi siteden ogrenmeye baslayacaktım ama ilk komutumu bile calıstıramadım :(
sorunum su
#include <stdio.h>
int main(void)
{
printf("merhaba dünya");
printf(" \n merhaba sanalkurs");
printf(" nasilsin");
return 0;
}
bu kodu yazdım kaydettim compile yaptım done diyo sorun cıkmadı
run diyince bi sey cıkıp hemen kayboluyor
benzer bi sorunun cevabını okudum ama yine beceremedim sorun cıkmaması ne eksigim var detaylı cevaplarsanız sevinirim tesekurler

Konsolda calistirip ciktiyi gorebilirsin.
Programda hata gorunmuyor; muhtemelen 'merhaba...' yazip konsol penceresini kapatiyor

Bu kodlar C++ değil C kodlarıdır. Komut isteminden açarak da sonucu görebilirsin ama bunun yerine durdurucu bir komut koyarsan daha rahat edersin. Bu da kütüphanelerin yanına #include <conio.h> kütüphanesi ekleyerek ve return 0; dan önce getch(); ekleyerek mümkün olabilir. Kimi programlarda da bunu scanf() komutuyla gerçekleyebiliyorlar. Bence programlarından bu komutları eksik etme..Kolay gelsin

ekrana gelen bilgi anında gösterime girip sonra çıkış yapıyor. ekrandaki bilginin okunabilmesi için bekleme yapması lazın programın.

#include <stdio.h>
int main(void)
{
printf("merhaba dünya");
printf(" nasilsin");
system("PAUSE"); // eklenip , klavyeden uyari gelene kadar
return 0;
}

veya

#include <stdio.h>
int main(void)
{
printf("merhaba dünya");
printf(" nasilsin");
getch(); // klavyeden uyari gelene kadar
return 0;
}

yazdığın kodlar arkadaşın dediği gibi c kodları bence yeni başlıyorsan dev c++ indir kur boyutuda küçük zaten oradan console application uygulamalarında basit giriş çıkışlar ile konsolda çalışabilirsin.Temel olarak bunları yaptıktan sonra görsel programlamaya geçersin biraz eğlenceli olur sıkıulmazsın konsollarda..kütüphaneler konusuna dalarsan uzun olacak console uygulamalarında kodlar otomatik yerleştiriliyor senin örneğine göre daha rahat başlarsın daha iyi yol alırsın iyi çalışmalar..

Forum istatistikleri

Konular
129,201
Kullanıcılar
451,560
Son üye
mertcan5657

Yeni konular

Geri