ceza yemiş miyiz

Dediklerimi uygulayabilmen için önce ne dediğimi anlaman lazım. Madem bu işi sen çözmek zorundasın. Düşük yükü tek şalterden besleyip oraya uygun düşük amperajda akım trafoları koymakla işe başlamak zorundasın !
çok haklısınız.
tesis hakkında biraz detay vereyim belki neden tali şalter konusunda sizi ikna edebilirim.
Enerji odası 4 panodan oluşuyor sistemi besleyen genel bir şalter mevcut
bu şalterden 4 farklı noktadaki panoya gitmek üzere 4 şalter var.
tesis 15 gün kadar kapalı enerji ihtiyacı çok çok az doğru ama bu 4 pano o ihtiyacı teşkil ediyor.
hal böyle olurken ben düşük yükü en yakını enerji odasına 100 metre olan bu panolardan ayrı ayrı ayırıp buna nasıl vereceğim?
dolayısıyla
1- Mevcut kademe güçlerin büyüktür küçültmen lazım dedim. 1-2 kademe yetmez
2- Düşük yüklenmede mevcut akım trafosu sağır kalır olmaz tali şalterden tüm yükü besle dedim.Mevcut akım trafosuyla olur mu diyorsun !
kademeleri küçültmek mevcut akım trrafosu ile olmıyorsa 2. madde uygulanamaz dolayısıyla 1. madde deki önerinizide yapamıyorum demektir.
3- Sabiti kontaklı ampermetre ile çöz düşük yüklenmede sabit kondansatör güç ihtiyacı az olur yüklenince artar. Sen 2 kademe daha ekleyeyim diyorsun !
son öneriniz de ise teknik altyapım yetersiz
BU DÖNEMDE; kompanzasyon devrede iken sabiti açarsan kapasitif etki fazla oluyor. kompanzasyonu kapatıp sabiti açınca eh işte saatlik 18 kvar ihitiyaç var 15 cezaya girmeyecek şekilde kurtarıyor.
mevcut durumda 3. şartınız için hala ısrarlı iseniz. dediğinizi teknik olarak araştırıp öğrenip uygulamaya çalışırım.
  1. ne tür malzemelere ihtiyacım var?
  2. kapasitörü değiştirmeden kontaklı ampermetre ile sorun çözülür mü?
  3. uygulaması?
bunlardan bazıları

Düşük yükün stabil ise yani değişmiyorsa (sanmıyorum değişiyordur en azından gece!) Trafo sabitini ve otomatik kompanzasyonu devre dışı bırakıp OG sayaçtan endeks alıp 5dk sonra tekrar endeks alıp sabit kondansatör bağlayarak bu 15 günü geçirebilirsin.
Bu 160A yük dengesiz ve değişiyorsa ana hat üzerine düşük amperajda akım trafosu takman lazım.

Dediklerimi uygulayamıyorsan 15 günlük mecburi B planın;

Düşük yük akımın fazla değişmiyorsa tüm kompanzasyonu ve sabit kondansatörü devreden çıkar.
OG sayaçtan endeks al 5dk sonra yine al.
Qc= endüktif reaktif endeks * OG akım trafosu çevirme oranı * gerilim trf çevirme oranı * 12

OG akım trafon 20/5 ise çevirme oranı = 4
OG gerilim 34,5/0,1kV ise çevirme oranı =345
12 ise ölçümü 5dk yaptığın için 1 saate çevirmek için 12 ile çarpman lazım. Yarım saat ölçüm yaparsan 2 ile çarparsın. Süre kısa olmalı çünkü kompanzasyonun kapalı endüktif ilerlemekte !

sonuç yani Qc AG'ye bağlaman gereken kondansatör değeri. Akabinde saatlik endeksler alıp takip et.

çok haklısınız.
tesis hakkında biraz detay vereyim belki neden tali şalter konusunda sizi ikna edebilirim.
Enerji odası 4 panodan oluşuyor sistemi besleyen genel bir şalter mevcut
bu şalterden 4 farklı noktadaki panoya gitmek üzere 4 şalter var.
tesis 15 gün kadar kapalı enerji ihtiyacı çok çok az doğru ama bu 4 pano o ihtiyacı teşkil ediyor.
hal böyle olurken ben düşük yükü en yakını enerji odasına 100 metre olan bu panolardan ayrı ayrı ayırıp buna nasıl vereceğim?
dolayısıyla

kademeleri küçültmek mevcut akım trrafosu ile olmıyorsa 2. madde uygulanamaz dolayısıyla 1. madde deki önerinizide yapamıyorum demektir.

son öneriniz de ise teknik altyapım yetersiz
BU DÖNEMDE; kompanzasyon devrede iken sabiti açarsan kapasitif etki fazla oluyor. kompanzasyonu kapatıp sabiti açınca eh işte saatlik 18 kvar ihitiyaç var 15 cezaya girmeyecek şekilde kurtarıyor.
mevcut durumda 3. şartınız için hala ısrarlı iseniz. dediğinizi teknik olarak araştırıp öğrenip uygulamaya çalışırım.
  1. ne tür malzemelere ihtiyacım var?
  2. kapasitörü değiştirmeden kontaklı ampermetre ile sorun çözülür mü?
  3. uygulaması?
bunlardan bazıları
Herkes her işi yapamaz bir fabrikada Bakım şefisiniz ama ne elektrikçi nede mekanikçi var diyorsunuz eğer şirket eleman almıyorsa dışardan bir firma bulun ve size bu konuda teknik destek ve hizmet versin.Bu işi öğrenmek çok güzeldir ama unutmayın ki hocasız ilim öğrenilmez!Mutlaka tecrübeli hoca olmadan dini öğrenmeye kalksanız dinden çıkarsınız Allah korusun elektriği hocanız olmadan öğrenmeye çalışmakta ya canınıza ya başkanısının canına yada mala zarar verir hepsinden Allah korusun Amin.Sizi takdir ediyorum ben öyle mühendislerle tanıştım ki sizin bu çabanızı takdir ediyorum buyüzden!Ama bir işin oluru var!Ve bu işin oluru da tecrübeli bir teknik eleman dan bu işleri öğrenmek!Eğer şirketiniz bir eleman almıyorsa sorumlu müdürlerinizle konuşun bölgenizden bir firma ile anlaşın!

Mühendisin olduğu yerde,dışardan hizmet alınmasını , özel durumlar dışında ( Jeneratör,UPS,Asansör gibi ) hiçbir zaman tasvip etmedim.Çalışacak,öğrenecek.3. yol yok.

Harmonik problemin vardır, ölçüm yapacak cihazında vardır belki ama sonucu yorumlayamayabilirsin. uygun harmonik filtrasyonu tasarlayamayabilirsin. Bu konularda işi yapacak firma zaten destek verir.
Ama konu düşük yükte kompanzasyon için eylem planı oluşturmaksa firmanın mühendisi yapmalı derim. @fahri yetiş abime bu konuda katılıyorum.
Her işi birilerine yıkarsanız hem itibarınız kalmaz hemde kendinizi geliştiremezsiniz.

Abilerim benim demek istediğim şey sadece kompanzasyon için değil arkadaşımız yanında çalışan hiç bir eleman olmadığını ve tecrübesinin de yeterli olmadığını söylüyor!
Hani bir söz vardır:Yarım hoca dinden yarım doktor candan eder diye
Yarım teknik adam da ya candan yada maldan eder!Yanlış mıyım?Arkadaşımızın dediğ işleri teknisyenler yapar mühendis planlar hesapları yapar anladığım kadarıyla arkadaşımız arızalara da kendisi müdahale ediyor!Ama bu bence yeterli bilgisi olmayan birinin işi değil ve ayrıca bir mühendisinde işi değil!Mühendis kendi işini bilecek tabi ki!Teknisyenin eksiğini görebilecek ama mühendiisn asıl işi işyerindeki planlamayı yaparak yapılacak işleri teknisyenlere yaptırmaktır!Ve yapılan işi kontrol etmektir kendisi kontaktör bağlamaz veya kablo çekmez!
Ben ekol lojistek te çalışırken makine mühendisi sorumlumuz bana konveyör hatlarının autocad çizimlerini getiriyordu ve benden malzemeleri çıkarmamı istiyordu.İşi o kadar abarttı ki zamanla bana elektrik projesini çizmeye kadar götürdü!Ben de kendisine:Ben elektrik teknisyeniyim ve benim işim mühendisin çizdiği projeyi ve mühendisin satın aldırdığı malzemelerin montajıdır dedim.Ben ne malzeme çıkarırım nede proje çizebilirim teknisyenlikte çizmek yoktur çizilen projeyi okuyup montajını yapmak vardır dedim.
Yanlış mıyım?

Suya atlamadan yüzme öğrenilmez.En iyi öğ-
renme, kendi çabası ile yapılan öğrenmedir.

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri