ceza yemiş miyiz

6.196,20-5.602,80= 593,40 kVArh 1 gün boyunca kapasitifde meydana gelen artış...

593,40*0,133449= 79,19 TL

kondansatörü kapatmadığın için yani beni dinlemediğin için 1 günlük ekstra KDV'siz ceza...

Diğer bir durum;

30 kVAr'lık bir yük sürekli devrede iken endüktifde artış olması, devreye giren büyük güçlü cihazı iyi bir şekilde kompanze edecek kadar küçük kondansatörün yok yada röle ayarların uygun değil.

@hemmuhhemtek arkadaşın fabrikasında üretim durmuş bu nedenle devredeki akım trafoları çekilen akıma göre büyük kalınca reaktiften ceza yemişlerdi bunu engellemek için sabit konsatör bağlamasını söyledim arkadaşa ama üretim olursa bu kondansatörleri devreden çıkarmasını da ekledim anlaşılan üretim yapılmış ve sabit kondasatörleri devreden çıkarmayı unutmuşlar!

şu anda bizim okulda da aynı problem var. merakla takip ediyorum. çok güzel konu olmuş.

yanlisim varsa duzeltin ancak endüktif degerimiz düşmemiş mi
yarin yeni degerleri alip analize devam edecegim
sayın @hemmuhhemtek
bugünkü değerler eşliğinde yukardaki sorumun ardından analizi size sunuyorum

bugünün endeksi
1.8.0 değeri 45,51 kWh
5.8.0 değeri 20,39
8.8.0 değeri 5,52

Senin son faturadaki sayaç değerlerini yazalım.

Aktif: 36,00
End: 19,00
Kap: 1,00

Aradaki farkı yazalım

Aktif...........45,51 - 36,00 = 9,51 kWh.............sayaç çarpanlı hali.....13.123,8
End............20,39 - 19,00 = 1,39 kVArh...........sayaç çarpanlı hali..... 1.918,2
Kap.............5,52 - 1,00 = 4,52 kVArh...........sayaç çarpanlı hali..... 6.237,6

End Oran: 1,39*100/9,51....=%14,616
Kap Oran: 4,52*100/9,51....=%47,52

en son değerlerimiz

End Oran: 1,17*100/8,43....=%13,8
Kap Oran: 4,49*100/8,43....=%53,26

ondan bir gün önceki sayın @hemmuhhemtek sizin bulduğunuz değerler

End Oran: 1,17*100/7,96....=%14,7
Kap Oran: 4,06*100/7,96....=%51,0

sabit kademeyi kapatmak farketmiş
kapasitif oran 3,47 azalmış
edüktif oran ise 0,8 artmış

bu sayede sabit kademe faktörünü net bir şekilde anladım diye düşünüyorum.
kapasitif değeri arttırıyor devrede iken
ancak endüktifi azaltıyor

bir diğer mesele ise kapasitif oranın hala çok yüksek oluşu
sabit kademe negatif etki ediyorsa
acaba bir kaç saatline kompanzasyonu kapatsam acaba bu değeri %15 e çekebilir miyiz
önümüzde son bir hafta en azından cezayı en aza indirebilmek için

Şuan fabrikanızda üretim var mı?Eğer varsa kompanzasyon devrede ise kompanzasyonun konsatör değerleri yüksek demektir!Fabrikanızda kısmi olarak da üretim varsa akım trafosunu bunu okuyabiliyorsa kondansatörleriniz fabrikanın tam yükte çalışmasına göre ayarlanmışsa düşük tüketimde kondansatör ihtiyacınız daha da küçük KVAR olacaktır!
Örnek veriyorum:sizin kw tınız 1500kw olsun böyle bir sistemde sistem tam olarak çalıştığında birinci kademe konsatörünüz en az 10kvar dır!Ve kompanzasyon çalışmaya başladığında 10KVAR dan başalyacak böylece değeri artarak çalışacaktır ama siz tam yükde değilde 250kw tüketime düştünüz bu sefer birinci kademenin 2,5KVAR veya 5 KVAR olarak yükselmesi lazımdır!Siz birde 250kw tüketim varken 30kvar sabit konsatörü devreye alırsanız kompanzasyon konsatörleriniz KVAR değeri zaten yüksek olduğundan daha da üksek bir kapasitif güç tüketimi olacak ve kapasitiften cezalı duruma düşeceksiniz şuan ki olduğu gibi?
Benim bir arkadaşımın başına böyle bir durum geldi şirket 500tl ceza geldi diye fırçalamışlar!O da elektrikle çalışan potayı devreye almış ve aktif değer yükseldiği için cezalı durumdan kurtulmuşlar şirket de faturada ceza görmediği için teknik ekibe bir şey dememiş ama eski fatura cezalıyken 1500tl iken cezasıs 2500tl olmuş!Bu doğru bir yol değil ama kapasitif cezadan kurtulmak için bir yöntem!

reaktiflik tablosu.png

Verdiğiniz değerleri, daha önce hazırladığım exel'deki tabloya yazdığımda ortaya çıkan durum yukarıdaki gibi.

Ben incelememi yaparken 2 şekilde yapıyorum.
1. si, ayın başından itibaren oran. (Tesisin cezaya girip girmediğini anlamak için)
2.si ise 2 okuma arasındaki oran. (Kapasitif ve endüktifte bir önceki okumamdan sonra sorun var mı yok mu onu anlamak ve ne yapmam gerektiğini tespit etmek için).

Ayın 18 ile 20'si arasına baktığımızda %95'lerde kapasitif çalıştığınız görünüyor.
Ayın 20'si ile 23 arasında baktığımızda ise endüktiflik %20,4 ve kapasitif %2,8 görünüyor.

Ayın 23'ü itibariyle %47,5 olan kapasitifi ay sonunda bu tüketim değerlerine baktığımızda %15'in altına düşeremeyiz. Yapmamız gereken kapasitifin artmamasını sağlayarak gelecek olan cezanın 832 TL 'nin daha yukarı çıkmamasını sağlamak. Oran %15'in üzerine çıktıktan sonra, ceza hesabı tüketimle birim fiyatın çarpılması sonucunda bulunur. Tüketimi durdurmaz isek, çarpım büyüyecektir.

Her iki oranın aşılması durumunda ceza büyük olana gelir. Yani ceza tektir. Bu nedenle şu an %14 olan endüktif oranın daha yükselmesine müsaade edebiliriz.

Bunun için röleyi endüktif bölgede çalıştırmamız yani cosfi değerini 0,99 ise 0,95'e çekmemiz gerekecektir. Böylece kapasitif yükün devreye girmesinin önüne geçmiş ve böylece faturamızın 832 TL'den daha fazla olmamasını sağlamış olacağız.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 28403

Verdiğiniz değerleri, daha önce hazırladığım exel'deki tabloya yazdığımda ortaya çıkan durum yukarıdaki gibi.

Ben incelememi yaparken 2 şekilde yapıyorum.
1. si, ayın başından itibaren oran. (Tesisin cezaya girip girmediğini anlamak için)
2.si ise 2 okuma arasındaki oran. (Kapasitif ve endüktifte bir önceki okumamdan sonra sorun var mı yok mu onu anlamak ve ne yapmam gerektiğini tespit etmek için).

Ayın 18 ile 20'si arasına baktığımızda %95'lerde kapasitif çalıştığınız görünüyor.
Ayın 20'si ile 23 arasında baktığımızda ise endüktiflik %20,4 ve kapasitif %2,8 görünüyor.

Ayın 23'ü itibariyle %47,5 olan kapasitifi ay sonunda bu tüketim değerlerine baktığımızda %15'in altına düşeremeyiz. Yapmamız gereken kapasitifin artmamasını sağlayarak gelecek olan cezanın 832 TL 'nin daha yukarı çıkmamasını sağlamak. Oran %15'in üzerine çıktıktan sonra, ceza hesabı tüketimle birim fiyatın çarpılması sonucunda bulunur. Tüketimi durdurmaz isek, çarpım büyüyecektir.

Her iki oranın aşılması durumunda ceza büyük olana gelir. Yani ceza tektir. Bu nedenle şu an %14 olan endüktif oranın daha yükselmesine müsaade edebiliriz.

Bunun için röleyi endüktif bölgede çalıştırmamız yani cosfi değerini 0,99 ise 0,95'e çekmemiz gerekecektir. Böylece kapasitif yükün devreye girmesinin önüne geçmiş ve böylece faturamızın 832 TL'den daha fazla olmamasını sağlamış olacağız.
@redskymuscular ustam @AD_EM ustamızın bahsettiği bu durumda fabrikanız tam yükte çalışmadığı zamanlar için geçerlidir fabrika tam yükte çalışmaya başladığında bu sefer kapasitif güç yetersiz olacak ve reaktif ceza ya düşebilirsiniz!Doğru mudur @AD_EM ustam?

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri